Ո՞վ եւ ինչո՞ւ է ուզում «որսալ» Ռուբեն Վարդանյանին - Mediamax.am
Վերջերս իրականացված այսպես կոչված «հետաքննությունները» «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության հանդեպ, որը պատկանում էր գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանին, հանրային եւ փորձագիտական քննարկումների տեղատարափ առաջացրեցին: Այս գործի ֆինանսական կողմն ինձ համար որեւէ նշանակություն չունի (տնտեսագետ Անդրեյ Մովչանն արդեն մանրամասնորեն վերլուծել է այդ տարրը)՝ ի տարբերություն քաղաքական աստառի:
Վարդանյանն ընկալվում է ոչ միայն որպես ռուսաստանյան միլիարդատեր, այլեւ հայկական սփյուռքի էլիտայի ներկայացուցիչ, որը սերտ կապեր ունի Արեւմուտքում եւ Արեւելքում: Բրիտանական «Գարդիանի» կայքում «հետաքննության» հայտնվելուց ի վեր ուշադիր հետեւում էի հրապարակումներին, որոնք հայտնվում էին համաշխարհային մամուլում: Կատարված վերլուծությունը ցույց տվեց, որ նյութերի մեծ մասում հիմնական շեշտը դրվում է ոչ թե «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության, այլ Վարդանյանի էթնիկ ծագման վրա: Կոնտենտ-մեթոդաբանության շնորհիվ ի հայտ եկած վիճակագրությունը ցույց է տալիս հետեւյալը. «ծագումով հայ» բառակապակցությունն օգտագործվում է 49 անգամ, «Ռուսաստանից հայը»՝ 36 անգամ, «Հայաստանից եկած»՝ 33 անգամ, «հայկական լոբբի»՝ 27 անգամ: Շատ հոդվածներում նաեւ հիշատակվում է «Ավրորա» նախագիծը, ինչն էլ ավելի շատ հարցրեր է առաջացնում, որոնցից գլխավորը հետեւյալն է. ո՞րն է նմանատիպ հրապարակումների իրական նպատակը եւ ո՞վ է Վարդանյանի անձի թուլացման վերջնական շահառուն:
Կկիսեմ այդ հարցի պատասխանը երկու մասի, որոնք կարող են սերտ միահյուսված լինել:
Նախեւառաջ, դա Վարդանյանի քաղաքական գործունեությունն է: Շատ հարցազրույցներում եւ ելույթներում նա հետեւողականորեն կրկնում է, որ քաղաքականությունն իր համար չէ եւ այդ ուղղությամբ նա որեւէ հավակնություն չունի: Սակայն հարկավոր է հասկանալ, որ ներկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում նման մասշտաբի բարերարները չեն կարող ստվերում մնալ՝ նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում: Բացի այդ, պետք չէ մոռանալ, որ պայմանական հակառակորդները չպետք է հավատան խոսքերիդ: Որպես կանոն, նրանք գերադասում են նախօրոք ապահովագրվել, այլ ոչ թե մարեն արդեն բռնկված հրդեհները, ինչը բնորոշ է մեր իշխանական եւ ֆինանսական էլիտաներին:
Այդպես են տարբեր ուժային կենտրոնները բացառապես քաղաքական համատեքստում ընկալում նրա «Ավրորա» նախագիծը: Բանն այն է, որ այդ նախաձեռնությունն ունի մի քանի հարթություն: Առաջին՝ այն կապված է Հայոց Ցեղասպանության հետ: Այնպես է ստացվել, որ այդ խնդիրը գերտերությունների համար ի հայտ է եկել անկախ Հայաստանի ծննդից շատ ավելի վաղ եւ, հետեւաբար, արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանդիսանում է արտաքին ուժերի ճնշման գործիք: Առաջին հերթին խոսքը Միացյալ Նահանգների մասին է:
Ամերիկայի համար «ցեղասպանության ճանաչումը» Թուրքիայի դեմ առավել արդյունավետ «մահակներից» մեկն է, երբ Անկարան սկսում է հատել Վաշինգթոնի կողմից սահմանված արգելված գծերը: Զարմանալի չէ, որ Կոնգրեսի բարձր ամբիոնից ցեղասպանության ճանաչման պահանջն առաջին անգամ հնչել է Անկարայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի օկուպացիայից հետո: Եթե հետեւենք Կապիտոլիի միջոցով բանաձեւեր ընդունելու փորձերի ժամանակագրությունը, ապա կարելի է առանձնացնել մի շարք համընկնումներ.
ա) ակտիվացումը տեղի է ունենում ամերիկա-թուրքական պետական երկխոսության ճգնաժամի կամ թուրքական շուկայում շահեր հետապնդող խոշոր ամերիկյան ընկերությունների գործնական խնդիրների ֆոնին,
բ) այդ խնդիրների լուծումից հետո բանաձեւը կամ սառեցվում է, կամ ետ է կանչվում անորոշ ժամկետով:
Մի քանի վառ օրինակ: 1984 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը «Boeing» ընկերության հետ 18 օդանավ գնելու մասին նախնական համաձայնագիր կնքեց, սակայն եվրոպական օդանավերի արտադրող «Airbus»-ը կարողացավ  թուրքերի հետ համաձայնության գալ մեկ այլ պայմանագրի շուրջ: Արդյունքում Անկարան կրճատեց «Boeing»-ի պատվերը մինչեւ 11 ինքնաթիռ: Մի քանի ամիս անց (1985 թ.) այդ ընկերության ազդեցության գործակալները նախաձեռնեցին Հայոց Ցեղասպանության մասին նոր բանաձեւի քննարկում՝ գրանցված 229 հովանավորներից 197-ը «Boeing»-ի գրանցված լոբբիստներ էին:
Փաստաթուղթն առանց որեւէ խոչընդոտների կոմիտեից կոմիտե էր անցնում, եւ թուրքական կառավարությունը դիմեց հակահարվածի, սպառնալով Ռեյգանի վարչակազմին եւ Կոնգրեսի կուսակցական էլիտաներին հարաբերությունների վատթարացմամբ եւ «Boeing»-ի հետ կնքված պայմանագրի չեղարկմամբ: Երկարատեւ խորհրդատվություններից հետո Անկարան ընդունեց անսպասելի որոշում. վերադառնալ 18 օդանավերի մատակարարման մասին սկզբնական պայմանագրին եւ անսպասելի կերպով կոնգրեսականները մեկը մյուսի ետեւից սկսեցին ետ կանչել այդ բանաձեւի օգտին տված ձայները, եւ այն արգելակվեց, չհասնելով Սենատ: Գրեթե նմանատիպ իրավիճակ էր 2006 թվականին, երբ Անկարան բաց հակամարտության մեջ մտավ «Chevron» նավթային ընկերության եւ «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական հսկայի հետ: Այլ կերպ ասած, Վաշինգթոնի կողմից Հայոց Ցեղասպանության դաշնային ճանաչումը (նախագահի կողմից ստորագրված օրենքի ընդունումը) անհնար է, քանի դեռ այն թույլ է տալիս ազդել թուրքական կողմի վրա: Ընդ որում՝ Միացյալ Նահանգներին ձեռնտու է, որ այդ հարցի կրողները հենց հայկական ծագմամբ իր քաղաքացիներն են եւ հենց իրենք են կատարում հարցը պաշտոնապես առաջ տանելու օպերացիոն գործառույթները (գործընթացից դուրս գալով հիասթափված եւ պարտված): Միակ բոնուսը՝ առանձին նահանգների կողմից ընդունվող խորհրդատվական բնույթի բանաձեւերն են (օրենքի ուժ չունեն, քանի որ նահանգները չեն կարող զբաղվել արտաքին քաղաքականությամբ):
Այս համատեքստում Ռուբեն Վարդանյանի նախագիծը դիտարկվում է մի քանի տեսանկյունից:
Առաջինը ՝ որպես Ռուսաստանի փորձ՝ համայն հայության (հատկապես արեւմտահայերի) համար չափազանց կարեւոր այդ քեյսը խլել հայկական ծագում ունեցող իր քաղաքացու շնորհիվ: «2.0 Սառը պատերազմում» կողմերից յուրաքանչյուրը տրամաբանորեն ձգտում է օգտագործել առկա բոլոր ռեսուրսներն իր նպատակին հասնելու համար եւ, անկասկած, ողջ աշխարհով սփռված բազմամիլիոն հայկական սփյուռքի համակրանքը կարող է լուրջ զենք դառնալ: Բավական է հիշել, թե հայերի կողմից ինչ դրական արձագանք ստացավ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Ցեղասպանության 100-ամյակին եւ ինչ բացասական վերաբերմունքի արժանացավ դեմոկրատ Բարաք Օբամայի որոշումը՝ Հայաստան չգալու մասին: Փաստացի Ամերիկայի համար «Ավրորա» նախագիծը ռուսական փափուկ ուժի որոշակի պրոյեկցիա է՝ արեւմտահայ սփյուռքի համակրանքը շահելու համար:
Երկրորդը՝ «Ավրորան» արդեն լայն ճանաչում է ստացել եւ ընդունվում որպես մի հարթակ, որի շուրջ կարելի է միավորել ժողովուրդներին, որոնք վերապրել են մարդկության դեմ հանցագործությունները: Կասկածից վեր է, որ այս միտումը արժանանալու է ոչ միայն մեծ եւ տարածաշրջանային տերությունների, այլեւ այլ էթնիկական խմբերի առանձին էլիտաների դիմակայությանը, որոնց դուր չէ գալիս, որ հայերը «վերմակն իրենց վրա են քաշում»:
Երրորդը՝ Վարդանյանը ժամանակակից հայկական աշխարհը վերաիմաստավորելու գործունեություն է ծավալում եւ, ամենայն հավանականությամբ, իր խնդիրը տեսնում է համազգային արիստոկրատիայի ձեւավորման մեջ: Այս գծի արտաքին եւ ներքին հակառակորդների թիվն ավելի մեծ է լինելու:
Մենք պետք է համակերպվենք պարզ, բայց չափազանց կարեւոր մտքի հետ. ուժեղ Հայաստանը որպես միջազգային իրավունքի իրական սուբյեկտ եւ հայ ազգի ձայն մեզանից բացի ոչ մեկին պետք չէ: Սակայն իրականությունը ցույց է տալիս, որ մեզ նույնպես դա առանձնապես հարկավոր չէ: Իմ վերջին երկու սյունակներում մտորում էի մեր երկու անեծքների՝ ղեկավարների եւ ֆինանսական էլիտաների մասին: Չեմ ուզում կրկին վերադառնալ այդ խնդիրներին, սակայն մենք պարտավոր ենք հասկանալ մեկ այլ պարզ ճշմարտություն՝ մենք պետք է պաշտպանենք միմյանց որքան ուժ ունենք (ցեղասպանության գլխավոր բարոյական դասը հենց դրանում է կայանում): Հատկապես երբ խոսքն այլ երկրների եւ ժողովուրդների հետ մրցակցության մասին է: Մենք չպետք է ուրախանանք, երբ օտարը հարձակվում է մերոնց վրա եւ չպետք է օգնենք նրանց յուրայինների հանդեպ տածած մեր անտարբերությամբ: Ներքին նախանձը եւ միմյանց տապալելու անվերջ փորձերը բնորոշ են բոլոր ազգերին, սակայն մենք պետք է ձգտենք բացառություն դառնալ, քանի որ գոյատեւելու այլ տարբերակ չունենք: Ընդ որում, եւս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մեր ֆինանսական էլիտան պետք է փոխի սեփական պետականության հանդեպ իր վերաբերմունքը եւ գիտակցի համընդհանուր մոռացության մատնվելու անխուսափելիության եւ պատմության ճահճում խորտակվելու վտանգը՝ ուժեղ ազգային պետություն չունենալու դեպքում: Մի շարք օրինակներ ցույց են տալիս, որ այլ հասարակություններում գոյություն ունեն կարմիր գծեր, որոնցից այն կողմ քեզ չեն թողնի, ինչ էլ որ անես եւ ինչպիսի հավատարմություն էլ չցուցաբերես: Դա լավ կամ վատ չէ, սա ազգի բնական դիմադրողականությունն է (հատկապես այն ազգերի, որոնք կազմում են ցանկացած կայսրության կորիզը):
Կալիֆորնիայում, Մարսելում կամ ցանկացած այլ համայնքային կենտրոնում հայկական աշխարհ կառուցելու ցանկությունն ու ձգտումը կհանգեցնեն խիստ բացասական հետեւանքների: Մեկ տնօրենին մյուսով փոխելով, արտաքին ուժերի օպերատորի բացառիկ դեր խաղալու ձգտումը եւս ողբալի ավարտ կունենա մեզ համար: Այսօր բոլոր հայակենտրոն տարրերն ողջ աշխարհում ունեն բացառիկ հնարավորություն՝ մտնել պատմության մեջ, օգտագործելով իրենց որակական եւ քանակական ռեսուրսները հանուն մեկ իմաստալից նպատակի եւ գաղափարի՝ հայկական պետականության ամրապնդման: Կցանկանայի մեր ֆինանսական էլիտաներին եւս մեկ խորհուրդ տալ՝ մի հավատացեք ձեռ անձեռնմխելիությանը, խաբվելով ձեր բանկային հաշիվների թվերին: Անհրաժեշտության դեպքում կոտրում են բոլորին՝ առանց բացառության: Նույնիսկ այնպիսի ընտանիքներ, ինչպիսիք էին Ռոքֆելերները, Վանդերբիլտները եւ Աստորները, թուլացվեցին, երբ դա պահանջում էին պետական շահերը: Մոռացեք նաեւ ձեր բջջային հեռախոսներում գրանցված կորիզային ազգի ներկայացուցիչ բարձրաստիճան անձանց հեռախոսահամարները: Հայոց Ցեղասպանության պատմությունը ցույց է տալիս, որ մեկ գիշերվա ընթացքում ողջ մտավորականության ոչնչացման մասին հրահանգները տրվել էին այն մարդկանց կողմից, որոնց Ստամբուլի մեր էլիտաները համարում էին ընկեր եւ որոնց տանը պատվավոր հյուրի կարգավիճակ էին վայելում: Խրատը պարզ է. եթե  չպաշտպանենք միմյանց, մեզ կկործանեն մեկ առ մեկ: Թող ոչ ոք չկասկածի. ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում:

Последние так называемые «расследования» в отношении компании «Тройка Диалог», принадлежавшей бизнесмену и филантропу Рубену Варданяну, вызвали шквал общественных и экспертных обсуждений. Финансовый аспект данного кейса для меня не имеет никакого значения (экономист Андрей Мовчан уже подробно разобрал этот элемент), в отличие от политической подоплеки.
Варданян воспринимается не только как российский миллиардер, но и представитель армянской диаспоральной элиты, имеющий тесные связи на Западе и Востоке. С момента появления «расследования» на сайте британского «Гардиан» я внимательно отслеживал публикации, которые выходили в масс-медиа по всему миру. Проделанный анализ показал, что основной упор в большинстве материалов делается не на компанию «Тройка Диалог», а на этническое происхождение Варданяна.
Статистика, выявленная благодаря контент-методике, показывает следующие цифры: словосочетание «армянского происхождения» упоминается 49 раз, «армянин из России» 36 раз, «выходец из Армении» 33 раза, «армянское лобби» 27 раз. Во многих статьях также подчеркивается проект «Аврора», что вызывает еще больше вопросов, главный из которых – в чем заключается реальная цель подобных публикаций и кто конечный бенефициар потенциального ослабления фигуры Варданяна?
Я бы поделил ответ на этот вопрос на две части, которые могут быть тесно переплетены.
Во-первых, это политическая деятельность Варданяна. Во многих интервью и выступлениях он последовательно повторяет, что политика не для него и никаких амбиций в этом направлении у него нет. Однако необходимо понимать, что в нынешних мирополитических реалиях филантропы подобного масштаба не могут остаться в стороне, даже если очень этого хотят. К тому же нельзя забывать, что условные противники не должны верить тебе на слово. Как правило, они предпочитают заранее перестраховаться, чем реакционно тушить пожары, что свойственно нашим властным и финансовым элитам.
Так в исключительно политическом контексте разные центры силы воспринимают его проект «Аврора». Дело в том, что данная инициатива имеет несколько плоскостей. Первое – она связана с вопросом геноцида армян. Так сложилось, что данная проблематика для великих держав возникла задолго до появления независимой Армении и, следовательно, уже длительное время вопрос признания геноцида армян является инструментом внешних сил. В первую очередь, речь идет о Соединенных Штатах.
Для Америки «признание геноцида» - это одна из наиболее эффективных «дубин» против Турции, когда та начинает переходить запретные линии, очерченные Вашингтоном. Неудивительно, что впервые требование о признании геноцида в Конгрессе прозвучало с высоких трибун после оккупации Анкарой Северного Кипра. Если проследить хронологию попыток провести через Капитолий резолюции о признании геноцида, то можно убедиться в ряде совпадений:
а) активизация происходит на фоне кризиса государственного американо-турецкого диалога или бизнес проблем крупных компаний из Штатов, имеющих интересы на турецком рынке;
б) после урегулирования этих проблем резолюция либо замораживается, либо отзывается на неопределенный срок.
Несколько ярких примеров. В 1984 году правительство Турции заключило с компанией «Boeing» предварительное соглашение на покупку 18 самолетов, однако их основной конкурент – европейский авиапроизводитель «Airbus» - сумел договориться с турками о другой сделке. По итогам Анкара ограничила заказ у «Boeing» до 11 самолетов. Спустя несколько месяцев (1985 г.) агенты влияния этой корпорации инициировали обсуждение новой резолюции по геноциду армян - из 229 коспонсоров 197 были зарегистрированными лоббистами «Boeing».
Документ без всяких препятствий проходил один комитет за другим, и турецкое правительство перешло в контрнаступление, угрожая администрации Рейгана и партийным элитам Конгресса ухудшением отношений и аннулированием сделки с «Boeing». После длительных консультаций Анкара приняла неожиданное решение вернуться к изначальной сделке о поставке 18 самолетов, и неожиданным образом один законодатель за другим стали отзывать свои голоса за принятие резолюции, и она была спущена на тормозах, не дойдя до Сената. Практически аналогичная ситуация была в 2006 году, когда Анкара пошла на открытый конфликт с нефтяной компанией «Chevron» и ВПК-гигантом «Lockheed Martin». Иными словами, федеральное признание геноцида армян со стороны Вашингтона (принятие закона, подписанного президентом) невозможно, пока оно позволяет влиять на турецкую сторону. При этом Соединенным Штатам выгодно, что именно ее граждане армянского происхождения являются основными носителями этого вопроса и именно они исполняют операционные функции по его официальному лоббированию (выходя из процесса разочарованными и проигравшими). Единственный бонус – резолюции рекомендательного характера, принимаемые отдельными штатами (не имеют статуса законов, ибо отдельные штаты не могут заниматься внешней политикой, поэтому все эти резолюции носят рекомендательный характер).
В данном контексте проект Рубена Варданяна рассматривается в нескольких формах.
Первое – как попытку России через своего гражданина армянского происхождения перехватить этот крайне важный для мирового армянства (особенно западного) кейс. В «холодной войне 2.0» каждая из сторон логично стремится использовать все имеющиеся ресурсы для достижения цели, и, безусловно, симпатии многомилионной армянской общины, разбросанной по всему миру, могут стать серьезным оружием. Достаточно вспомнить, как положительно армяне восприняли приезд президента Владимира Путина на 100-летие геноцида и негативно отнеслись к решению демократа Барака Обамы не ехать в армянскую столицу для участия в тех же мероприятиях. Фактически для Америки проект «Аврора» есть некая проекция российской мягкой силы для завоевания симпатий западной армянской Диаспоры (не секрет, что для этой части армянского мира вопрос геноцида имеет приоритет над всеми остальными, включая признание Арцаха).
Второе – «Аврора» уже приобрела широкий размах и получила признание как площадки, вокруг которой можно объединить народы, пережившие преступления против человечности. Безусловно, подобная тенденция будет вызывать сопротивление не только у великих и региональных держав, не заинтересованных в самостоятельном эффективном армянском лоббинге, но и у отдельных элит других этнических групп, которым не нравится, что армяне тянут одеяло на себя.
Третье – Варданян ведет деятельность по осмыслению современного армянского мира и, по всей вероятности, видит одну из своих задач в формировании общенациональной аристократии. Противников этой линии (как внешних, так и внутренних) будет еще больше.
Мы должны привыкнуть к одной банальной, но крайне важной мысли сильная Армения - как реальный субъект международного права и голос армянской нации - не нужна никому, кроме нас. Однако реалии показывают, что нам это также не особо нужно. В двух своих последних колонках я размышлял о наших двух проклятьях – правителях и финансовых элитах. Не хочу вновь возвращаться к этим проблемам, но мы обязаны понять другую простую истину – мы должны защищать друг друга изо всех сил (именно в этом заключается главный моральный урок геноцида). Особенно, когда речь идет о конкуренции с другими странами и народами. Мы не должны радоваться, когда чужие атакуют наших и не должны помогать им безразличием к своим. Внутренняя зависть и политика бесконечных подножек друг другу присущи всем народами, но мы должны стремиться стать исключением, ибо иного варианта на выживание у нас нет. При этом еще раз подчеркну, что и наша финансовая аристократия должна изменить свое отношение к собственной государственности и осознать неизбежность своего тотального забвения и растворения в трясинах истории вне сильного национального государства.
Многочисленные примеры показывают, что в иных обществах существуют красные линии, за которые тебя не пустят, чтобы ты ни сделал и какую бы лояльность ни проявлял. Это не хорошо и не плохо, это естественный иммунитет наций (особенно тех, что составляют ядро любой империи).
Желание и стремление построить армянский мир в Калифорнии, Марселе или в любом другом диаспоральном месте приведет к крайне негативным последствиям. Стремление играть исключительную роль операторов внешних сил, меняя одного директора на другого, также закончится для нас плачевно. Сегодня у всех армяноцентричных элементов по всему миру имеется исключительный шанс войти в историю, используя свои качественно-количественные ресурсы для одной единственной значимой цели и идеи – укрепления армянской государственности. Нашим финансовым элитам хотел бы также дать другой совет – не верьте в свою неприкасаемость, обманываясь на цифры в своих банковских счетах. При необходимой задаче и установке ломают всех без исключений. Даже такие семьи, как Рокфеллеры, Вандербильты и Асторы были раскулачены и ослаблены, когда того требовали интересы государства. Забудьте и о номерах высокопоставленных лиц представителей нации-ядра, записанных в ваших мобильных телефонах. История геноцида армян также показывает, что приказы об уничтожении за одну ночь всей интеллигенции были отданы теми, кого именно наши элиты Стамбула считали своими друзьями и в чьи дома приходили в качестве высокопоставленных гостей. Мораль проста – не станем защищать друг друга, нас перебьют по одиночке. Пусть никто не сомневается в том, что все только начинается.