Ո՞վ եւ ինչո՞ւ է ուզում «որսալ» Ռուբեն Վարդանյանին - Mediamax.am
Վերջերս իրականացված այսպես կոչված «հետաքննությունները» «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության հանդեպ, որը պատկանում էր գործարար եւ բարերար Ռուբեն Վարդանյանին, հանրային եւ փորձագիտական քննարկումների տեղատարափ առաջացրեցին: Այս գործի ֆինանսական կողմն ինձ համար որեւէ նշանակություն չունի (տնտեսագետ Անդրեյ Մովչանն արդեն մանրամասնորեն վերլուծել է այդ տարրը)՝ ի տարբերություն քաղաքական աստառի:
Վարդանյանն ընկալվում է ոչ միայն որպես ռուսաստանյան միլիարդատեր, այլեւ հայկական սփյուռքի էլիտայի ներկայացուցիչ, որը սերտ կապեր ունի Արեւմուտքում եւ Արեւելքում: Բրիտանական «Գարդիանի» կայքում «հետաքննության» հայտնվելուց ի վեր ուշադիր հետեւում էի հրապարակումներին, որոնք հայտնվում էին համաշխարհային մամուլում: Կատարված վերլուծությունը ցույց տվեց, որ նյութերի մեծ մասում հիմնական շեշտը դրվում է ոչ թե «Տրոյկա Դիալոգ» ընկերության, այլ Վարդանյանի էթնիկ ծագման վրա: Կոնտենտ-մեթոդաբանության շնորհիվ ի հայտ եկած վիճակագրությունը ցույց է տալիս հետեւյալը. «ծագումով հայ» բառակապակցությունն օգտագործվում է 49 անգամ, «Ռուսաստանից հայը»՝ 36 անգամ, «Հայաստանից եկած»՝ 33 անգամ, «հայկական լոբբի»՝ 27 անգամ: Շատ հոդվածներում նաեւ հիշատակվում է «Ավրորա» նախագիծը, ինչն էլ ավելի շատ հարցրեր է առաջացնում, որոնցից գլխավորը հետեւյալն է. ո՞րն է նմանատիպ հրապարակումների իրական նպատակը եւ ո՞վ է Վարդանյանի անձի թուլացման վերջնական շահառուն:
Կկիսեմ այդ հարցի պատասխանը երկու մասի, որոնք կարող են սերտ միահյուսված լինել:
Նախեւառաջ, դա Վարդանյանի քաղաքական գործունեությունն է: Շատ հարցազրույցներում եւ ելույթներում նա հետեւողականորեն կրկնում է, որ քաղաքականությունն իր համար չէ եւ այդ ուղղությամբ նա որեւէ հավակնություն չունի: Սակայն հարկավոր է հասկանալ, որ ներկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում նման մասշտաբի բարերարները չեն կարող ստվերում մնալ՝ նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում: Բացի այդ, պետք չէ մոռանալ, որ պայմանական հակառակորդները չպետք է հավատան խոսքերիդ: Որպես կանոն, նրանք գերադասում են նախօրոք ապահովագրվել, այլ ոչ թե մարեն արդեն բռնկված հրդեհները, ինչը բնորոշ է մեր իշխանական եւ ֆինանսական էլիտաներին:
Այդպես են տարբեր ուժային կենտրոնները բացառապես քաղաքական համատեքստում ընկալում նրա «Ավրորա» նախագիծը: Բանն այն է, որ այդ նախաձեռնությունն ունի մի քանի հարթություն: Առաջին՝ այն կապված է Հայոց Ցեղասպանության հետ: Այնպես է ստացվել, որ այդ խնդիրը գերտերությունների համար ի հայտ է եկել անկախ Հայաստանի ծննդից շատ ավելի վաղ եւ, հետեւաբար, արդեն երկար ժամանակ է, ինչ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման հարցը հանդիսանում է արտաքին ուժերի ճնշման գործիք: Առաջին հերթին խոսքը Միացյալ Նահանգների մասին է:
Ամերիկայի համար «ցեղասպանության ճանաչումը» Թուրքիայի դեմ առավել արդյունավետ «մահակներից» մեկն է, երբ Անկարան սկսում է հատել Վաշինգթոնի կողմից սահմանված արգելված գծերը: Զարմանալի չէ, որ Կոնգրեսի բարձր ամբիոնից ցեղասպանության ճանաչման պահանջն առաջին անգամ հնչել է Անկարայի կողմից Հյուսիսային Կիպրոսի օկուպացիայից հետո: Եթե հետեւենք Կապիտոլիի միջոցով բանաձեւեր ընդունելու փորձերի ժամանակագրությունը, ապա կարելի է առանձնացնել մի շարք համընկնումներ.
ա) ակտիվացումը տեղի է ունենում ամերիկա-թուրքական պետական երկխոսության ճգնաժամի կամ թուրքական շուկայում շահեր հետապնդող խոշոր ամերիկյան ընկերությունների գործնական խնդիրների ֆոնին,
բ) այդ խնդիրների լուծումից հետո բանաձեւը կամ սառեցվում է, կամ ետ է կանչվում անորոշ ժամկետով:
Մի քանի վառ օրինակ: 1984 թվականին Թուրքիայի կառավարությունը «Boeing» ընկերության հետ 18 օդանավ գնելու մասին նախնական համաձայնագիր կնքեց, սակայն եվրոպական օդանավերի արտադրող «Airbus»-ը կարողացավ  թուրքերի հետ համաձայնության գալ մեկ այլ պայմանագրի շուրջ: Արդյունքում Անկարան կրճատեց «Boeing»-ի պատվերը մինչեւ 11 ինքնաթիռ: Մի քանի ամիս անց (1985 թ.) այդ ընկերության ազդեցության գործակալները նախաձեռնեցին Հայոց Ցեղասպանության մասին նոր բանաձեւի քննարկում՝ գրանցված 229 հովանավորներից 197-ը «Boeing»-ի գրանցված լոբբիստներ էին:
Փաստաթուղթն առանց որեւէ խոչընդոտների կոմիտեից կոմիտե էր անցնում, եւ թուրքական կառավարությունը դիմեց հակահարվածի, սպառնալով Ռեյգանի վարչակազմին եւ Կոնգրեսի կուսակցական էլիտաներին հարաբերությունների վատթարացմամբ եւ «Boeing»-ի հետ կնքված պայմանագրի չեղարկմամբ: Երկարատեւ խորհրդատվություններից հետո Անկարան ընդունեց անսպասելի որոշում. վերադառնալ 18 օդանավերի մատակարարման մասին սկզբնական պայմանագրին եւ անսպասելի կերպով կոնգրեսականները մեկը մյուսի ետեւից սկսեցին ետ կանչել այդ բանաձեւի օգտին տված ձայները, եւ այն արգելակվեց, չհասնելով Սենատ: Գրեթե նմանատիպ իրավիճակ էր 2006 թվականին, երբ Անկարան բաց հակամարտության մեջ մտավ «Chevron» նավթային ընկերության եւ «Lockheed Martin» ռազմաարդյունաբերական հսկայի հետ: Այլ կերպ ասած, Վաշինգթոնի կողմից Հայոց Ցեղասպանության դաշնային ճանաչումը (նախագահի կողմից ստորագրված օրենքի ընդունումը) անհնար է, քանի դեռ այն թույլ է տալիս ազդել թուրքական կողմի վրա: Ընդ որում՝ Միացյալ Նահանգներին ձեռնտու է, որ այդ հարցի կրողները հենց հայկական ծագմամբ իր քաղաքացիներն են եւ հենց իրենք են կատարում հարցը պաշտոնապես առաջ տանելու օպերացիոն գործառույթները (գործընթացից դուրս գալով հիասթափված եւ պարտված): Միակ բոնուսը՝ առանձին նահանգների կողմից ընդունվող խորհրդատվական բնույթի բանաձեւերն են (օրենքի ուժ չունեն, քանի որ նահանգները չեն կարող զբաղվել արտաքին քաղաքականությամբ):
Այս համատեքստում Ռուբեն Վարդանյանի նախագիծը դիտարկվում է մի քանի տեսանկյունից:
Առաջինը ՝ որպես Ռուսաստանի փորձ՝ համայն հայության (հատկապես արեւմտահայերի) համար չափազանց կարեւոր այդ քեյսը խլել հայկական ծագում ունեցող իր քաղաքացու շնորհիվ: «2.0 Սառը պատերազմում» կողմերից յուրաքանչյուրը տրամաբանորեն ձգտում է օգտագործել առկա բոլոր ռեսուրսներն իր նպատակին հասնելու համար եւ, անկասկած, ողջ աշխարհով սփռված բազմամիլիոն հայկական սփյուռքի համակրանքը կարող է լուրջ զենք դառնալ: Բավական է հիշել, թե հայերի կողմից ինչ դրական արձագանք ստացավ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի այցը Ցեղասպանության 100-ամյակին եւ ինչ բացասական վերաբերմունքի արժանացավ դեմոկրատ Բարաք Օբամայի որոշումը՝ Հայաստան չգալու մասին: Փաստացի Ամերիկայի համար «Ավրորա» նախագիծը ռուսական փափուկ ուժի որոշակի պրոյեկցիա է՝ արեւմտահայ սփյուռքի համակրանքը շահելու համար:
Երկրորդը՝ «Ավրորան» արդեն լայն ճանաչում է ստացել եւ ընդունվում որպես մի հարթակ, որի շուրջ կարելի է միավորել ժողովուրդներին, որոնք վերապրել են մարդկության դեմ հանցագործությունները: Կասկածից վեր է, որ այս միտումը արժանանալու է ոչ միայն մեծ եւ տարածաշրջանային տերությունների, այլեւ այլ էթնիկական խմբերի առանձին էլիտաների դիմակայությանը, որոնց դուր չէ գալիս, որ հայերը «վերմակն իրենց վրա են քաշում»:
Երրորդը՝ Վարդանյանը ժամանակակից հայկական աշխարհը վերաիմաստավորելու գործունեություն է ծավալում եւ, ամենայն հավանականությամբ, իր խնդիրը տեսնում է համազգային արիստոկրատիայի ձեւավորման մեջ: Այս գծի արտաքին եւ ներքին հակառակորդների թիվն ավելի մեծ է լինելու:
Մենք պետք է համակերպվենք պարզ, բայց չափազանց կարեւոր մտքի հետ. ուժեղ Հայաստանը որպես միջազգային իրավունքի իրական սուբյեկտ եւ հայ ազգի ձայն մեզանից բացի ոչ մեկին պետք չէ: Սակայն իրականությունը ցույց է տալիս, որ մեզ նույնպես դա առանձնապես հարկավոր չէ: Իմ վերջին երկու սյունակներում մտորում էի մեր երկու անեծքների՝ ղեկավարների եւ ֆինանսական էլիտաների մասին: Չեմ ուզում կրկին վերադառնալ այդ խնդիրներին, սակայն մենք պարտավոր ենք հասկանալ մեկ այլ պարզ ճշմարտություն՝ մենք պետք է պաշտպանենք միմյանց որքան ուժ ունենք (ցեղասպանության գլխավոր բարոյական դասը հենց դրանում է կայանում): Հատկապես երբ խոսքն այլ երկրների եւ ժողովուրդների հետ մրցակցության մասին է: Մենք չպետք է ուրախանանք, երբ օտարը հարձակվում է մերոնց վրա եւ չպետք է օգնենք նրանց յուրայինների հանդեպ տածած մեր անտարբերությամբ: Ներքին նախանձը եւ միմյանց տապալելու անվերջ փորձերը բնորոշ են բոլոր ազգերին, սակայն մենք պետք է ձգտենք բացառություն դառնալ, քանի որ գոյատեւելու այլ տարբերակ չունենք: Ընդ որում, եւս մեկ անգամ ընդգծեմ, որ մեր ֆինանսական էլիտան պետք է փոխի սեփական պետականության հանդեպ իր վերաբերմունքը եւ գիտակցի համընդհանուր մոռացության մատնվելու անխուսափելիության եւ պատմության ճահճում խորտակվելու վտանգը՝ ուժեղ ազգային պետություն չունենալու դեպքում: Մի շարք օրինակներ ցույց են տալիս, որ այլ հասարակություններում գոյություն ունեն կարմիր գծեր, որոնցից այն կողմ քեզ չեն թողնի, ինչ էլ որ անես եւ ինչպիսի հավատարմություն էլ չցուցաբերես: Դա լավ կամ վատ չէ, սա ազգի բնական դիմադրողականությունն է (հատկապես այն ազգերի, որոնք կազմում են ցանկացած կայսրության կորիզը):
Կալիֆորնիայում, Մարսելում կամ ցանկացած այլ համայնքային կենտրոնում հայկական աշխարհ կառուցելու ցանկությունն ու ձգտումը կհանգեցնեն խիստ բացասական հետեւանքների: Մեկ տնօրենին մյուսով փոխելով, արտաքին ուժերի օպերատորի բացառիկ դեր խաղալու ձգտումը եւս ողբալի ավարտ կունենա մեզ համար: Այսօր բոլոր հայակենտրոն տարրերն ողջ աշխարհում ունեն բացառիկ հնարավորություն՝ մտնել պատմության մեջ, օգտագործելով իրենց որակական եւ քանակական ռեսուրսները հանուն մեկ իմաստալից նպատակի եւ գաղափարի՝ հայկական պետականության ամրապնդման: Կցանկանայի մեր ֆինանսական էլիտաներին եւս մեկ խորհուրդ տալ՝ մի հավատացեք ձեռ անձեռնմխելիությանը, խաբվելով ձեր բանկային հաշիվների թվերին: Անհրաժեշտության դեպքում կոտրում են բոլորին՝ առանց բացառության: Նույնիսկ այնպիսի ընտանիքներ, ինչպիսիք էին Ռոքֆելերները, Վանդերբիլտները եւ Աստորները, թուլացվեցին, երբ դա պահանջում էին պետական շահերը: Մոռացեք նաեւ ձեր բջջային հեռախոսներում գրանցված կորիզային ազգի ներկայացուցիչ բարձրաստիճան անձանց հեռախոսահամարները: Հայոց Ցեղասպանության պատմությունը ցույց է տալիս, որ մեկ գիշերվա ընթացքում ողջ մտավորականության ոչնչացման մասին հրահանգները տրվել էին այն մարդկանց կողմից, որոնց Ստամբուլի մեր էլիտաները համարում էին ընկեր եւ որոնց տանը պատվավոր հյուրի կարգավիճակ էին վայելում: Խրատը պարզ է. եթե  չպաշտպանենք միմյանց, մեզ կկործանեն մեկ առ մեկ: Թող ոչ ոք չկասկածի. ամեն ինչ դեռ նոր է սկսվում:

What does the “hunt” for Ruben Vardanyan suggest? - Mediamax.am
The recent so-called “investigations” of Troika Dialog, the company previously owned by businessman, philanthropist Ruben Vardanyan, have caused a hailstorm of public and expert discussions. The financial aspect of this case is irrelevant to me, contrary to the underlying political motives.
Vardanyan is perceived both as a Russian billionaire and a representative of the Armenian Diasporan elite with close ties to the West and the East. Ever since The Guardian started publishing the “investigation” reports, I closely followed the publications in media worldwide. The analysis has revealed that most of them put the emphasis not on Troika Dialog, but on Vardanyan’s ethnicity.
The statistics discovered by the content analysis shows the following numbers: the phrase “of Armenian descent” is used 49 times, “the Russian-Armenian” – 36 times, “Armenian by birth” is mentioned 33 times and “the Armenian lobby” – 27 times. Many publications also highlight the project Aurora, which raises even more questions, chiefly, what is the real reason of these publications and who is the final beneficiary of the potential weakening of Vardanyan?
I would like to divide the answer into two parts, which might be tightly intertwined.
Firstly, we have to take into account Vardanyan’s political activity. He consistently repeats in interviews and speeches that politics isn’t for him and he has no relevant ambitions. However, we need to understand that philanthropists of his scale simply cannot stand on the sidelines in current reality of politics, even if they want to. Besides, we should keep in mind that conditional rivals don’t have to take your word for it. As a rule, they prefer playing safe rather than putting out fires later.
Thus, various centers of power view Vardanyan’s project Aurora solely in the political context. The Aurora Humanitarian Initiative actually has several aspects, the Armenian Genocide firsylu. This subject matter came into existence for the world powers long before Armenia declared independence, and subsequently, the recognition of the Genocide has been a foreign policy tool for a long time. This concerns the United States of America primarily.
For the U.S., this tool is one of the most effective “sticks” to use against Turkey when it crosses the lines drawn by Washington. Unsurprisingly, the first demand to recognize the Armenian Genocide was voiced by high-ranking members of Congress after Turkey occupied Northern Cyprus. If we follow the chronology of the attempts to pass the resolution on recognition of the Armenian Genocide in the Congress, we will see a number of coincidences:
a) The attempts grow more active during crises in U.S.-Turkish relations or problems experienced by large U.S. companies with interests in the Turkish market;
b) The resolution is either put on hold or withdrawn for an indefinite term after the mentioned problems are solved.
Let me bring up a few examples. In 1984, Turkish government signed a contract with Boeing for supply of 18 planes, but its main competitor, the European airplane maker Airbus managed to strike a different deal with Turkey. In the end, Ankara reduced the number of ordered Boeing planes down to 11. A few months later (in 1985), the Boeing agents of influence triggered a discussion on the new resolution of Armenian Genocide: 197 out of 229 co-sponsors were registered Boeing lobbyists.
The document passed through committee after committee without hurdles and the Turkish government launched a counter-attack, threatening the Reagan administration and Congress elites with deterioration of relations and cancelation of the Boeing deal. After lengthy consultations, Turkey unexpectedly decided to implement the initial contract for 18 deals, and the lawmakers unexpectedly withdrew their votes for the resolution one after another, so the document was put on brakes before even reaching the Senate. The situation almost repeated itself in 2006, when Turkey quarreled with oil company Chevron and the aerospace and defense giant Lockheed Martin. In other words, the federal recognition of the Armenian Genocide by the U.S. (adoption of the law signed by the president) is impossible as long as it can be used to influence Turkey. For the United States, it is also convenient that the main supporters of the resolution are U.S. citizens of Armenian descent, who implement the operating functions for the official lobby (and come out of the process as the disappointed losing side). The only bonus is the non-regulatory resolution that some states adopt individually. These resolutions aren’t laws, because states cannot engage in foreign policy, therefore, these documents are non-binding.
In this context, Ruben Vardanyan’s project Aurora is viewed in several aspects.
Firstly, it is seen as a Russian attempt to intercept a case of extreme importance for Armenians worldwide (and especially in the West) through its citizen of Armenian descent. In the “Cold War 2.0” each side is trying to use all available assets and the liking of the Armenian Diaspora of many millions, scattered all over the world, can be a significant weapon. We only need to recall how positively Armenians perceived President Putin’s visit on the Centennial of the Genocide and how negatively they reacted when President Barack Obama decided against visiting Armenia on the occasion. In fact, for the U.S. Aurora is a projection of Russia’s “soft power”, aimed at winning over the Armenian Diaspora in the West.
Secondly, Aurora has already gained a large scale and recognition as a platform that unites nations who survived crimes against humanity. Undoubtedly, this tendency will be opposed not only by world and regional powers, which do not was independent and effective Armenian lobby, but also elites in the ethnic groups that do not like Armenians hogging the blanket.
Finally, Vardanyan is trying to figure out an interpretation of the modern Armenian world and probably considers it his task to form a pan-national aristocracy. The number of opponents of this vector (both external and domestic) will continue to grow.
We must realize another simple truth, which is that we have to protect each other with all our might (that is the main moral lesson of the Genocide), especially when it is the matter of competition with other countries and nations. We shouldn’t be happy when others attack ours and we shouldn’t help them by being indifferent to the fate of our compatriots. Domestic jealousy and the policy of always tripping one another are typical for all nations, but we should strive to become an exception from that rule, because otherwise we have no option of survival. I have to stress again that our financial aristocracy must change its attitude to the Armenian statehood and realize the inevitability of its drowning in the morass of history outside the strong nation state.
The desire to build an Armenian world in California, Marseille or any other Diasporan center will lead to extremely negative consequences. The desire to play the exclusive role of an operator of external powers, who changes one master for another, will also result in a failure. All Armenian-centric elements in the world now have an exclusive chance to make history by using their resources for the one and only significant goal and idea, which is the strengthening of Armenian statehood.
There is one more recommendation I have for our financial elites: do not believe yourself untouchable, falling to deception of the numbers on your bank accounts. The state breaks each and all if there is goal that requires it. Even families like Rockefellers, Vanderbilts and Astors were dispossessed as kulaks and weakened, when the state interests demanded it. Forget the numbers of high-ranking officials from the core nations in your mobile phones. During the Armenian Genocide, the orders of annihilation of the intelligentsia overnight were given by those, whom the Armenian elites of Istanbul considered friends and visited as distinguished guests. The moral is simple: if we do not defend each other, we will be taken out one by one. Let no one doubt that it’s only beginning.