•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միավորված զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Ջեյմս Ջոնսը չեղարկեց Cooperative Best Effort-2004 զորավարժությունը, որը պետք է մեկնարկեր Ադրբեջանում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Այս որոշման պատճառն այն էր, որ Ադրբեջանը հրաժարվել էր հայ սպաներին Բաքու ժամանելու համար մուտքի թույլտվություն տալ:
ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ընդգծել էր, որ Ջոնսը որոշել էր չեղարկել զորավարժությունը, «քանի որ հրաժարվելով մուտքի թույլատվություն տալ հայ սպաներին, Ադրբեջանը խախտեց «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում զորավարժությունների անցկացման հիմնարար սկզբունքը, որի համաձայն դրանք պետք է բաց լինեն բոլոր գործընկեր-երկրների համար»:
«ՆԱՏՕ-ն ափսոսանք է հայտնում այն կապակցությամբ, որ Ադրբեջանում զորավարժության կազմակերպման ընթացքում այդ սկզբունքը խախտվեց»,- ասել էր Դաշինքի ներկայացուցիչը:
Գեներալ Ջեյմս Ջոնսը Գեներալ Ջեյմս Ջոնսը
Ավելի վաղ, 2004 թվականի ապրիլի 26-ին Եվրոպայում ԱՄՆ զինված ուժերի փոխհրամանատար, գեներալ Չարլզ Վոլդը Երեւանում ասում էր. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ինձ անձամբ հավաստիացրել է, որ հայ զինծառայողները կկարողանան մասնակցել Cooperative Best Effort-2004 զորավարժություններին»:
Սեպտեմբերի 13-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հոոպ Սխեֆերը մտահոգություն էին հայտնել Հայաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների առջեւ ադրբեջանական կողմից ամենաբարձր մակարդակով խոչընդոտներ առաջացնելու կապակցությամբ:
Օսկանյանը բարձր էր գնահատել ՆԱՏՕ-ի սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցում` նշելով, որ «Ադրբեջանի պատճառով զինավարժությունների չեղյալ համարելը հնարավորության մեծ կորուստ էր տարածաշրջանային համագործակցության համար»:
ՀՀ արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ «տարածաշրջանի պետությունների իշխանությունները պետք է փորձեն իրենց ժողովուրդների շրջանում արմատավորել կողք-կողքի ապրելու եւ միմյանց հետ համագործակցելու գաղափարը, որն էլ իր հերթին կնպաստի տարածաշրջանի հակամարտությունների կարգավորմանը»:
Նա հիշեցրել էր 2003թ. Հայաստանում հաջողությամբ անցկացված ՆԱՏՕ-ի Cooperative Best Effort-2003 զորավարժությունը, որին մասնակցել էին Թուրքիայի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Ընդդեմ արձանագրությունների
Սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի ղեկավար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ չի կարող համակերպվել նրա հետ, որ «մեր երկիրը բոլոր կետերով զիջումների է անում Թուրքիային»:
Վարդան Օսկանյանը նշել էր, որ «թուրքական կողմին հաջողվել է իրականացնել այն, ինչին նրանք ձգտում էին 1991 թվականից»: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է լուրջ քննարկումներ անցկացնել կողմերի նախաստորագրած արձանագրությունների վերաբերյալ, քաղաքական գնահատականներ տալ եւ փոխել արձանագրությունների բովանդակությունը:
Նախկին նախարարն ասել էր, որ «Հայաստանի իշխանությունները չպետք է մտածեն, թե ինչպես փրկել որեւէ մեկի դեմքը կամ սեփական հեղինակությունը: Նրանք պետք է վեր լինեն այս ամենից եւ հարցը դիտարկեն ազգային շահերի տեսանկյունից»:
Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «այդ արձանագրությունները վատ բանակցությունների արդյունք են»: Նա չբացառեց, որ արձանագրությունների նախաստորագրումը կարող է Հայաստանին պարտադրված լինի արտաքին ուժերի կողմից, քանի որ «հայկական դիվանագիտությունը չէր կարող համաձայնել նման քայլի եւ ընդունել այն նվաստացուցիչ պայմանները, որոնք թուրքերը փորձում էին մեզ պարտադրել վերջին 10 տարիների ընթացքում»:
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՅԴ-ն բողոքի ցույցեր էր Երեւանի կենտրոնում՝ ընդդեմ արձանագրությունների:
Նստացույցերն անցկացվում էին Հանրապետության հրապարակում՝ կառավարության եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքերի մոտ: Բողոքի ցույցի մասնակիցները պահանջում էին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Հունաստանի խորհրդարանի որոշումը
Սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանը ընդունել էր երկրի տարածքում ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության հրապարակային հերքումը քրեականացնող օրինագիծը:
Սեպտեմբերի 10-ին պաշտոնական Երեւանը ողջունել էր Հունաստանի խորհրդարանի այդ որոշումը:
«Այս քայլով Հունաստանը եւս մեկ անգամ ապացուցեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին եւ կարեւոր քայլ կատարեց` ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ», - հայտարարել էր Հայաստանի ԱԳՆ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։

Генерал Джеймс Джонс
13 сентября Верховный главнокомандующий объединенными вооруженными силами НАТО в Европе, американский генерал Джеймс Джонс принял решение отменить учения Cooperative Best Effort-2004, которые должны были начаться в Баку в рамках программы НАТО «Партнерство ради мира». Причиной этого решения стал отказ Азербайджана выдать разрешения на въезд в Баку армянским офицерам.
Представитель НАТО подчеркнул в интервью Медиамакс, что генерал Джонс принял решение отменить учения, «поскольку в связи с отказом Азербайджана выдать разрешения армянским офицерам, был нарушен основополагающий принцип проведения учений в рамках «Партнерства ради мира», согласно которому они должны быть открыты для всех стран-партнеров». «НАТО сожалеет о том, что при организации учений в Азербайджане этот принцип был нарушен», - заявил представитель Альянса.
Генерал Джеймс Джонс Генерал Джеймс Джонс
26 апреля 2004 года заместитель командующего вооруженными силами США в Европе, генерал Чарльз Волд говорил в Ереване, что «президент Азербайджана Ильхам Алиев лично заверил меня, что армянские военнослужащие смогут участвовать в учениях Cooperative Best Effort-2004».
13 сентября министр иностранных дел Армении Вардан Осканян и генсек НАТО Яап де Хуп Схеффер выразили на встрече в Брюсселе глубокую озабоченность в связи с тем, что «Азербайджан на самом высоком уровне чинил препятствия для участия армянских военнослужащих в учениях НАТО».
Вардан Осканян высоко оценил принципиальную позицию НАТО в этом вопросе, отметив, что «отмена учений из-за Азербайджана - большая потеря возможности для регионального сотрудничества». Глава МИД Армении заявил, что позиция официального Еревана заключается в следующем - власти стран региона должны пытаться привить своим народам идею сотрудничества, что будет содействовать урегулированию конфликтов. Вардан Осканян напомнил, что несмотря на отсутствие дипломатических отношений между Арменией и Турцией, турецкие военные приняли участие в учениях Cooperative Best Effort-2003 на территории Армении.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 СЕНТЯБРЯ 2009 ГОДА
Против протоколов
15 сентября бывший министр иностранных дел Армении, глава фонда «Сивилитас» Вардан Осканян заявил, что не может смириться с тем, что «наша страна идет на уступки Турции по всем пунктам».
Вардан Осканян отметил, что «турецкой стороне удалось осуществить то, чего они добивались с 1991 года». По его словам, необходимо провести серьезные обсуждения парафированных сторoнами протоколов, дать политические оценки и изменить содержание протоколов.
Экс-министр сказал, что «власти Армении не должны думать, как спасти чье-то лицо или собственный авторитет - они должны быть выше этого и рассматривать вопрос с точки зрения национальных интересов».
Вардан Осканян заявил, что «данные протоколы - результат плохих переговоров». Он не исключил возможности того, что парафирование протоколов могло быть навязано Армении внешними силами, так как «армянская дипломатия не могла согласиться на подобный шаг и принять те унизительные условия, которые турки пытались навязать нам последние 10 лет».
15 сентября активисты партии «Дашнакцутюн» начали в центре Еревана акции протеста против протоколов, парафированных представителями Армении и Турции.
Сидячие демонстрации проходили на площади Республики - у зданий правительства и МИД Армении. Участники акций требовали отставки главы МИД Эдварда Налбандяна.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 9-15 СЕНТЯБРЯ 2014 ГОДА
Решение парламента Греции
9 сентября парламент Греции принял законопопроект о криминализации отрицания геноцидов, включая Геноцид армян.
10 сентября официальный Ереван приветствовал это решение греческого парламента.
«Этим шагов Греция в очередной раз подтвердила свою приверженность общечеловеческим ценностям и сделала важный шаг в направлении предотвращения геноцидов и других тяжких преступлений против человечества», - заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.