•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2004 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի միավորված զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, ամերիկացի գեներալ Ջեյմս Ջոնսը չեղարկեց Cooperative Best Effort-2004 զորավարժությունը, որը պետք է մեկնարկեր Ադրբեջանում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում: Այս որոշման պատճառն այն էր, որ Ադրբեջանը հրաժարվել էր հայ սպաներին Բաքու ժամանելու համար մուտքի թույլտվություն տալ:
ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում ընդգծել էր, որ Ջոնսը որոշել էր չեղարկել զորավարժությունը, «քանի որ հրաժարվելով մուտքի թույլատվություն տալ հայ սպաներին, Ադրբեջանը խախտեց «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում զորավարժությունների անցկացման հիմնարար սկզբունքը, որի համաձայն դրանք պետք է բաց լինեն բոլոր գործընկեր-երկրների համար»:
«ՆԱՏՕ-ն ափսոսանք է հայտնում այն կապակցությամբ, որ Ադրբեջանում զորավարժության կազմակերպման ընթացքում այդ սկզբունքը խախտվեց»,- ասել էր Դաշինքի ներկայացուցիչը:
Գեներալ Ջեյմս Ջոնսը Գեներալ Ջեյմս Ջոնսը
Ավելի վաղ, 2004 թվականի ապրիլի 26-ին Եվրոպայում ԱՄՆ զինված ուժերի փոխհրամանատար, գեներալ Չարլզ Վոլդը Երեւանում ասում էր. «Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն ինձ անձամբ հավաստիացրել է, որ հայ զինծառայողները կկարողանան մասնակցել Cooperative Best Effort-2004 զորավարժություններին»:
Սեպտեմբերի 13-ին Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը եւ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաապ դե Հոոպ Սխեֆերը մտահոգություն էին հայտնել Հայաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների առջեւ ադրբեջանական կողմից ամենաբարձր մակարդակով խոչընդոտներ առաջացնելու կապակցությամբ:
Օսկանյանը բարձր էր գնահատել ՆԱՏՕ-ի սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցում` նշելով, որ «Ադրբեջանի պատճառով զինավարժությունների չեղյալ համարելը հնարավորության մեծ կորուստ էր տարածաշրջանային համագործակցության համար»:
ՀՀ արտգործնախարարը հայտարարել էր, որ «տարածաշրջանի պետությունների իշխանությունները պետք է փորձեն իրենց ժողովուրդների շրջանում արմատավորել կողք-կողքի ապրելու եւ միմյանց հետ համագործակցելու գաղափարը, որն էլ իր հերթին կնպաստի տարածաշրջանի հակամարտությունների կարգավորմանը»:
Նա հիշեցրել էր 2003թ. Հայաստանում հաջողությամբ անցկացված ՆԱՏՕ-ի Cooperative Best Effort-2003 զորավարժությունը, որին մասնակցել էին Թուրքիայի զինված ուժերի ներկայացուցիչները:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Ընդդեմ արձանագրությունների
Սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանի նախկին արտգործնախարար, «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի ղեկավար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ չի կարող համակերպվել նրա հետ, որ «մեր երկիրը բոլոր կետերով զիջումների է անում Թուրքիային»:
Վարդան Օսկանյանը նշել էր, որ «թուրքական կողմին հաջողվել է իրականացնել այն, ինչին նրանք ձգտում էին 1991 թվականից»: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է լուրջ քննարկումներ անցկացնել կողմերի նախաստորագրած արձանագրությունների վերաբերյալ, քաղաքական գնահատականներ տալ եւ փոխել արձանագրությունների բովանդակությունը:
Նախկին նախարարն ասել էր, որ «Հայաստանի իշխանությունները չպետք է մտածեն, թե ինչպես փրկել որեւէ մեկի դեմքը կամ սեփական հեղինակությունը: Նրանք պետք է վեր լինեն այս ամենից եւ հարցը դիտարկեն ազգային շահերի տեսանկյունից»:
Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «այդ արձանագրությունները վատ բանակցությունների արդյունք են»: Նա չբացառեց, որ արձանագրությունների նախաստորագրումը կարող է Հայաստանին պարտադրված լինի արտաքին ուժերի կողմից, քանի որ «հայկական դիվանագիտությունը չէր կարող համաձայնել նման քայլի եւ ընդունել այն նվաստացուցիչ պայմանները, որոնք թուրքերը փորձում էին մեզ պարտադրել վերջին 10 տարիների ընթացքում»:
Սեպտեմբերի 15-ին ՀՅԴ-ն բողոքի ցույցեր էր Երեւանի կենտրոնում՝ ընդդեմ արձանագրությունների:
Նստացույցերն անցկացվում էին Հանրապետության հրապարակում՝ կառավարության եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության շենքերի մոտ: Բողոքի ցույցի մասնակիցները պահանջում էին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրաժարականը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 9-15
Հունաստանի խորհրդարանի որոշումը
Սեպտեմբերի 9-ին Հունաստանի խորհրդարանը ընդունել էր երկրի տարածքում ցեղասպանությունների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության հրապարակային հերքումը քրեականացնող օրինագիծը:
Սեպտեմբերի 10-ին պաշտոնական Երեւանը ողջունել էր Հունաստանի խորհրդարանի այդ որոշումը:
«Այս քայլով Հունաստանը եւս մեկ անգամ ապացուցեց իր հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին եւ կարեւոր քայլ կատարեց` ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ այլ ծանր հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ», - հայտարարել էր Հայաստանի ԱԳՆ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 9-15, 2004
On 13 September 2004 NATO Supreme Allied Commander Europe (SACEUR), U.S. General James Jones called off the Cooperative Best Effort-2004 exercises scheduled in Baku under NATO's Partnership for Peace (PfP) program. The reason for that decision was Azerbaijan's refusal to give entry visas to Armenian officers.
NATO representative told in the interview to Mediamax that General Jones made that decision “because the fundamental principle of exercises under PfP according to which they must be open for all NATO partner-states was violated in connection with Azerbaijan's refusal to give entry visas to Armenian officers”. “NATO regrets that this principle was violated during the organization of the exercises in Azerbaijan,” the Alliance representative said.
James Jones James Jones
On 26 April 2004 Deputy U.S. EUCOM Commander, General Charles Wald said in Yerevan: “President of Azerbaijan Ilham Aliyev has personally assured me that the Armenian servicemen will be able to take part in the Cooperative Best Effort-2004.”
On September 13, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan and NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer expressed their concern at a meeting in Brussels that "Azerbaijan hindered the participation of Armenian servicemen in NATO exercises at the highest level".
Vardan Oskanyan rated highly NATO's principled position on this issue, noting that "the cancellation of the exercises because of Azerbaijan is a great loss of an opportunity for regional cooperation". He added that Yerevan's official position was that the authorities of the region’s countries should try to implant the idea of cooperation into the minds of their people, which would help settle conflicts. In that regard, Oskanyan recalled that although Armenia and Turkey had no diplomatic relations, Turkish servicemen had taken part in the Cooperative Best Effort-2003 in Armenia.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 9-15, 2009
Oskanyan and ARF vs. the protocols
On 15 September 2009 Former Foreign Minister of Armenia, Head of “Civilitas” Foundation Vardan Oskanyan said he could not put up with the fact that “our country makes concessions to Turkey at all points”.
Vardan Oskanyan  Vardan Oskanyan
Oskanyan noted that “Turkey has achieved what they have been trying to do since 1991”. According to him, Armenia had to carry out serious discussions of the protocols initialed by the sides, make a political assessment and change the content of protocols.
The former Foreign Minister added that “Armenian authorities should not think of saving face or their own authority; they should rise above that and consider the issue from the point of national interests”.
Vardan Oskanyan also stated that “the protocols are a result of poor negotiating”. He did not rule out the possibility that the initialing of protocols could have been dictated to Armenia by external forces, since “the Armenian diplomacy could not agree to such a step and accept the humiliating conditions which the Turks were trying to dictate to us over the past 10 years”.
On September 15, ARF activists organized demonstrations in Yerevan downtown, protesting against the protocols initialed by Armenia and Turkey.
Sit-ins were held at the Republic Square near the government building and the Foreign Ministry. The protesters demanded resignation of Foreign Minister Edward Nalbandian.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 9-15, 2014
Greek parliament’s vote
On 9 September 2014 Greece criminalized denial of genocides, including the Armenian Genocide.
On the following day the official Yerevan commended the vote of the Greek parliament.
“By adopting this bill, Greece once again proved its commitment to universal values and took an important step towards prevention of genocides and other crimes against humanity”, said Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian.