Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը
Սեպտեմբերի 17-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը ներում էր շնորհել ԼՂՀ նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանին:
Արկադի Ղուկասյանը եւ Սամվել Բաբայանը Արկադի Ղուկասյանը եւ Սամվել Բաբայանը
Սամվել Բաբայանը մեղավոր էր ճանաչվել 2000 թվականի մարտի 22-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափորձ կազմակերպելու համար եւ 2001 թվականի փետրվարի 26-ին դատապարտվել էր 14 տարվա ազատազրկման:
Ի՞նչը դուր չի գալիս Ռոմանո Պրոդիին
Սեպտեմբերի 19-ին Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ռոմանո Պրոդին Երեւանում հայտարարել էր, որ իրեն «դուր չի գալիս» այն փաստը, որ հայ-թուրքական սահմանը մնում է փակված:
Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահը չէր բացառել, որ «փակ սահմանների հարցը» ժամանակի ընթացքում կարող է ընդգրկվել ԵՄ-ին անդամակցելու համար Թուրքիային առաջադրվող նախապայմանների շարքում:
Ռոմանո Պրոդին եւ Վարդան Օսկանյանը Ռոմանո Պրոդին եւ Վարդան Օսկանյանը
«Անձամբ ինձ դուր չի գալիս այն, որ սահմանը մնում է փակված եւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ: Ես պատրաստ եմ անել ամեն բան այդ սահմանի բացմանը նպաստելու համար»,- հայտարարել էր Ռոմանո Պրոդին:
«ժամանակը ձեր օգտին չի աշխատում»
Սեպտեմբերի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ Սթիվեն Մանը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 15-ին Աստանայում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ միջնորդների հանդիպման նպատակը երկու երկրների ղեկավարների մոտ քաղաքական կամքի առկայության բացահայտումն էր:
«Մենք ասում ենք երկու կառավարություններին. ժամանակը ձեր օգտին չի աշխատում: Ավելի վատ կլինի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար: Տարածաշրջանային զարգացումը շրջանցում է Հայաստանին: Կառուցվում են խողովակատարեր, ճանապարհներ, երկաթգծեր, եւ Հայաստանը ձեռքից բաց է թողնում այն օգուտները, որոնք կարող էր ստանալ ողջ տարածաշրջանի հետ տնտեսական ինտեգրումից: Երկիրը բարձր գին է վճարում բանակի համար, որը հարկադրված է պահել: Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին, ապա երկրի բավական մեծ մասն օկուպացված է, երկրում փախստականների թիվը հասնում է համարյա մեկ միլիոնի: Եվ որքան երկար է տեւում հակամարտությունը, այն ավելի շատ է ձեռք է բերում մշտական իրավիճակի կարգավիճակ, ինչը չի բավարարում այդ երկրին»,- ասել էր Սթիվեն Մանը:
Սթիվեն Մանը Սթիվեն Մանը
Մանի խոսքով՝ կարեւոր է, որպեսզի Հայաստանում եւ Ադրբեջանում կառավարությունը եւ ընդդիմությունը միավորվեն, «որպեսզի օրինականացնեն բանակցությունների գաղափարը, օրինականացնեն փոխզիջման գաղափարը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
Լի Կուան Յուն ՝ Երեւանում
Սեպտեմբերի 18-ին Սինգապուրի ավագ նախարար Լի Կուան Յուն Երեւանում հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը ցանկանում է մրցունակ երկիր դառնալ, նա պետք է հետեւի զարգացման ամերիկյան մոդելին:
Նրա խոսքով` հենց այդ մոդելն է հարմար Հայաստանին: «Ձեզ չեն օգնի ոչ Վրաստանը, ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Իրանը, դուք պետք է «թռչեք» այդ երկրների վրայով»,- ասել էր Լի Կուան Յուն:
Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը
Նա նշել էր, որ անհրաժեշտ է որոշել մի առանձնահատկություն, երկրի բնորոշ գիծ եւ շարժվել առաջ: «Հայաստանը մեծ սփյուռք ունի դրսում, հատկապես ԱՄՆ-ում, հենց սրա վրա է պետք դնել շեշտը»,- ասում էր Լի Կուան Յուն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
«Պաշտոնական եւ կանոնավոր բանակցություններ»
Սեպտեմբերի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Երեւանում ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների միջեւ երբեմն-երբեմն կայացող հանդիպումներն այլեւս բավարար չեն»:
«Ժամանակն է եկել բանակցություններն առաջ տանել այլ մակարդակով: Ավելի պաշտոնական բանակցություններ են հարկավոր, եւ կողմերը պետք է որոշեն, թե ինչպիսին է լինելու այդ գործընթացը»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերի միջեւ բարձր մակարդակի հանդիպումները պարբերական բնույթ կրեն:
Ջեյմս Ուորլիքը մտահոգություն էր հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների եւ հասարակությունների միջեւ առկա անվստահության մթնոլորտով:
«Կողմերի մոտ նկատվում է խորը անվստահություն միմյանց նկատմամբ, եւ ես դա նկատում եմ թե Երեւանում, թե Բաքվում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ իմ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել էր Ուորլիքը:
«Որեւէ սպառնալիք չկա»
Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որեւէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը:
«Տեսանելի ապագայում մենք պատրաստվում ենք դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նման որոշումը պայմանավորված է տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք բացվում են Հայաստանի առջեւ, ինչու չէ՝ նաեւ մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգության համակարգի հետ:
Պիտի անկեղծ լինենք: Մեզնից ոչ ոք մարգարե չէ, եւ մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք տասը կամ քսան տարի հետո, բայց հստակ է մի բան. լավ աշխատելու դեպքում կարող ենք լուրջ տնտեսական օգուտներ ակնկալել: Տնտեսական աճ մենք այսօր էլ ունենք: Այլ հարց է, որ եղած տեմպը մեզ չի բավարարում: Մեր ապրանքների առջեւ բացվելու է մի հսկայական շուկա, որտեղ ամրապնդվելն արդեն կախված կլինի աշխատելու մեր հմտությունից:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. սեպտեմբերի 21-ին
Այս առթիվ ուզում եմ նաեւ պատասխանել մեր որոշ ընդդիմախոսների, ովքեր փորձում են մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը ներկայացնել իբրեւ Հայաստանի քաղաքական անկախության կորուստ: Նման շահարկումներ անկախության բոլոր՝ 23 տարիների ընթացքում էլ եղել է: Այսօր՝ Հայաստանի Անկախության օրը, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որեւէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը՝ Անկախության օրվա իր ուղերձում:
Դեր Զորում հայկական եկեղեցու պայթեցումը
Սեպտեմբերի 21-ին «Իսլամական պետության» (ISIS) ահաբեկչական խմբավորման անդամներն ականապատել եւ պայթեցրել էին Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին (Սիրիա):
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփոխ Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից: Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին անգամ ցույց է տալիս այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը: Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ  կանգնեցնի, արմատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա ֆինանսավորման եւ աջակցության ուղիները»,- հայտարարել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

Премьер-министр Армении Тигран Саргсян и Ли Куан Ю
17 сентября президент Нагорно-Карабахской Республики Аркадий Гукасян подписал указ о помиловании экс-министра обороны НКР Самвела Бабаяна, приговоренного к 14 годам лишения свободы.
Аркадий Гукасян и Самвел Бабаян Аркадий Гукасян и Самвел Бабаян
Самвел Бабаян, признанный виновным в организации покушения на Аркадия Гукасяна, совершенного 22 марта 2000 года, был приговорен 26 февраля 2001 года к 14 годам лишения свободы с конфискацией имущества и направлением в колонию строгого режима.
Что не нравится Романо Проди?
19 сентября президент Европейской Комиссии Романо Проди заявил в Ереване, что ему «не нравится» тот факт, что турецко-армянская граница остается закрытой.
Президент Европейской Комиссии не исключил, что «вопрос закрытых границ» может со временем войти в число предварительных условий, выдвигаемых перед Турцией для членства в ЕС.
Романо Проди и Вардан Осканян Романо Проди и Вардан Осканян
«Мне лично не нравится то, что турецко-армянская граница остается закрытой и между Арменией и Турцией нет дипломатических отношений. Я готов сделать все от себя зависящее, чтобы содействовать открытию этой границы», - заявил Романо Проди.
«Время не на вашей стороне»
22 сентября американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Стивен Манн заявил, что целью переговоров посредников с президентами Армении и Азербайджана 15 сентября в Астане было определение наличия политической воли у руководства двух стран.
«Мы говорим обоим правительствам: время не на вашей стороне. Будет хуже как для Армении, так и для Азербайджана. Региональное развитие проходит мимо Армении. Строятся трубопроводы, дороги, железные дороги, и Армения упускает выгоды, которые могла бы получить из экономической интеграции со всем регионом. Страна платит высокую цену за армию, которую вынуждена содержать. Что касается Азербайджана, то довольно большая часть страны находится под оккупацией, в стране почти миллион беженцев и перемещенных лиц. И чем дольше длится конфликт, тем больше он приобретает статус постоянного положения вещей, что не устраивает эту страну», - говорил Стивен Манн.
Стивен Манн Стивен Манн
Он отмечал важность того, чтобы в каждой стране все политические лидеры - и правительство, и оппозиция - объединились, «чтобы легитимизировать идею переговоров, легитимизировать идею компромисса».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 СЕНТЯБРЯ 2009 ГОДА
Ли Куан Ю в Ереване
18 министр-ментор Сингапура Ли Куан Ю заявил в Ереване, что если Армения хочет быть конкурентоспособной страной, она должна следовать американской модели развития.
По его словам, именно эта модель подходит для Армении. «Вам не помогут ни Грузия, ни Азербайджан, ни Иран, вы должны «перепрыгнуть» через эти страны»,- сказал Ли Куан Ю.
Премьер-министр Армении Тигран Саргсян и Ли Куан Ю Премьер-министр Армении Тигран Саргсян и Ли Куан Ю
Он отметил, что необходимо определить привилегию, отличительную черту страны и двигаться с этим вперед. «У Армении большая диаспора за рубежом, особенно в США, именно на это нужно делать акцент»,- говорил Ли Куан Ю.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 16-22 СЕНТЯБРЯ 2014 ГОДА
«Официальные и регулярные переговоры»
16 сентября американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик сказал в Ереване, что «редких встреч между президентами и главами МИД Армении и Азербайджана уже недостаточно».
«Пришло время продвигать переговоры на другом уровне. Необходимы более официальные переговоры, и стороны должны решить, каким будет этот процесс»,- сказал американский дипломат.
По словам Джеймса Уорлика, для достижения окончательного согласия относительно ключевых элементов ужно, чтобы встречи сторон на высоком уровне носили периодический характер.
Американский сопредседатель выразил обеспокоенность атмосферой недоверия между властями и обществами Армении и Азербайджана.
Джеймс Уорлик Джеймс Уорлик
«Между сторонами наблюдается глубокое недоверие друг к другу, и я замечаю это как в Ереване, так и в Баку во время встреч с высокопоставленными чиновниками»,- сказал Уорлик.
Угрозы нет
21 сентября президент Армении Серж Саргсян заявил, что членство в Евразийском экономическом союзе никак не угрожает политической независимости Армении.
«В обозримом будущем мы готовимся стать членом Евразийского экономического союза. Такое решение обусловлено новыми возможностями экономического развития, которые открываются перед Арменией, а также с имеющейся в нашем регионе системой безопасности. Мы должны быть искренними. Никто из нас не пророк, и мы не знаем, какие результаты у нас будут через десять или двадцать лет, но ясно одно: при хорошей работе мы можем ожидать серьезной экономической выгоды. Экономический рост у нас есть и сегодня. Другой вопрос, что имеющийся темп нас не устраивает. Перед нашими товарами откроется гигантский рынок, где мы сможем закрепиться в зависимости от наших навыков работы.
Президент Армении Серж Саргсян 21 сентября 2014 года Президент Армении Серж Саргсян 21 сентября 2014 года
В связи с этим хочу ответить некоторым нашим оппонентам, которые пытаются представить членство в Евразийском экономическом союзе как потерю Арменией политической независимости. Скажу, что подобные спекуляции были в течение всех 23-х лет независимости. Сегодня, в День Независимости Армении, я со всей ответственностью заявляю, что наше членство в Евразийском экономическом союзе никак не угрожает политической независимости Армении», - заявил Серж Саргсян.
Взрыв армянской церкви в Дер Зоре
21 сентября боевики из террористической группировки «Исламское государство» (ISIS) заминировали и взорвали армянскую церковь Святых мучеников в Дер Зоре (Сирия).
«Решительно осуждаем взрыв террористами армянской церкви Святых мучеников, построенной в память о жертвах Геноцида армян. Данный акт вопиющего вандализма в отношени святыни в очередной раз демонстрирует дикую суть террористической группировки «Исламское государство». Международное сообщество должно немедленно остановить и искоренить эту чуму, угрожающую цивилизованному миру, перекрыть пути ее финансирования и поддержки», - заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян.