Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը
Սեպտեմբերի 17-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը ներում էր շնորհել ԼՂՀ նախկին պաշտպանության նախարար Սամվել Բաբայանին:
Արկադի Ղուկասյանը եւ Սամվել Բաբայանը Արկադի Ղուկասյանը եւ Սամվել Բաբայանը
Սամվել Բաբայանը մեղավոր էր ճանաչվել 2000 թվականի մարտի 22-ին ԼՂՀ նախագահ Արկադի Ղուկասյանի դեմ մահափորձ կազմակերպելու համար եւ 2001 թվականի փետրվարի 26-ին դատապարտվել էր 14 տարվա ազատազրկման:
Ի՞նչը դուր չի գալիս Ռոմանո Պրոդիին
Սեպտեմբերի 19-ին Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահ Ռոմանո Պրոդին Երեւանում հայտարարել էր, որ իրեն «դուր չի գալիս» այն փաստը, որ հայ-թուրքական սահմանը մնում է փակված:
Եվրոպական Հանձնաժողովի նախագահը չէր բացառել, որ «փակ սահմանների հարցը» ժամանակի ընթացքում կարող է ընդգրկվել ԵՄ-ին անդամակցելու համար Թուրքիային առաջադրվող նախապայմանների շարքում:
Ռոմանո Պրոդին եւ Վարդան Օսկանյանը Ռոմանո Պրոդին եւ Վարդան Օսկանյանը
«Անձամբ ինձ դուր չի գալիս այն, որ սահմանը մնում է փակված եւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ չկան դիվանագիտական հարաբերություններ: Ես պատրաստ եմ անել ամեն բան այդ սահմանի բացմանը նպաստելու համար»,- հայտարարել էր Ռոմանո Պրոդին:
«ժամանակը ձեր օգտին չի աշխատում»
Սեպտեմբերի 22-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկյան համանախագահ Սթիվեն Մանը հայտարարել էր, որ սեպտեմբերի 15-ին Աստանայում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ միջնորդների հանդիպման նպատակը երկու երկրների ղեկավարների մոտ քաղաքական կամքի առկայության բացահայտումն էր:
«Մենք ասում ենք երկու կառավարություններին. ժամանակը ձեր օգտին չի աշխատում: Ավելի վատ կլինի ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի համար: Տարածաշրջանային զարգացումը շրջանցում է Հայաստանին: Կառուցվում են խողովակատարեր, ճանապարհներ, երկաթգծեր, եւ Հայաստանը ձեռքից բաց է թողնում այն օգուտները, որոնք կարող էր ստանալ ողջ տարածաշրջանի հետ տնտեսական ինտեգրումից: Երկիրը բարձր գին է վճարում բանակի համար, որը հարկադրված է պահել: Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանին, ապա երկրի բավական մեծ մասն օկուպացված է, երկրում փախստականների թիվը հասնում է համարյա մեկ միլիոնի: Եվ որքան երկար է տեւում հակամարտությունը, այն ավելի շատ է ձեռք է բերում մշտական իրավիճակի կարգավիճակ, ինչը չի բավարարում այդ երկրին»,- ասել էր Սթիվեն Մանը:
Սթիվեն Մանը Սթիվեն Մանը
Մանի խոսքով՝ կարեւոր է, որպեսզի Հայաստանում եւ Ադրբեջանում կառավարությունը եւ ընդդիմությունը միավորվեն, «որպեսզի օրինականացնեն բանակցությունների գաղափարը, օրինականացնեն փոխզիջման գաղափարը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
Լի Կուան Յուն ՝ Երեւանում
Սեպտեմբերի 18-ին Սինգապուրի ավագ նախարար Լի Կուան Յուն Երեւանում հայտարարել էր, որ եթե Հայաստանը ցանկանում է մրցունակ երկիր դառնալ, նա պետք է հետեւի զարգացման ամերիկյան մոդելին:
Նրա խոսքով` հենց այդ մոդելն է հարմար Հայաստանին: «Ձեզ չեն օգնի ոչ Վրաստանը, ոչ Ադրբեջանը, ոչ էլ Իրանը, դուք պետք է «թռչեք» այդ երկրների վրայով»,- ասել էր Լի Կուան Յուն:
Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Լի Կուան Յուն եւ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը
Նա նշել էր, որ անհրաժեշտ է որոշել մի առանձնահատկություն, երկրի բնորոշ գիծ եւ շարժվել առաջ: «Հայաստանը մեծ սփյուռք ունի դրսում, հատկապես ԱՄՆ-ում, հենց սրա վրա է պետք դնել շեշտը»,- ասում էր Լի Կուան Յուն:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 16-22
«Պաշտոնական եւ կանոնավոր բանակցություններ»
Սեպտեմբերի 16-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Երեւանում ասել էր, որ «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների եւ ԱԳ նախարարների միջեւ երբեմն-երբեմն կայացող հանդիպումներն այլեւս բավարար չեն»:
«Ժամանակն է եկել բանակցություններն առաջ տանել այլ մակարդակով: Ավելի պաշտոնական բանակցություններ են հարկավոր, եւ կողմերը պետք է որոշեն, թե ինչպիսին է լինելու այդ գործընթացը»,- ասել էր ամերիկացի դիվանագետը:
Ջեյմս Ուորլիքի խոսքով՝ վերջնական համաձայնության հասնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կողմերի միջեւ բարձր մակարդակի հանդիպումները պարբերական բնույթ կրեն:
Ջեյմս Ուորլիքը մտահոգություն էր հայտնել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների եւ հասարակությունների միջեւ առկա անվստահության մթնոլորտով:
«Կողմերի մոտ նկատվում է խորը անվստահություն միմյանց նկատմամբ, եւ ես դա նկատում եմ թե Երեւանում, թե Բաքվում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ իմ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել էր Ուորլիքը:
«Որեւէ սպառնալիք չկա»
Սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որեւէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը:
«Տեսանելի ապագայում մենք պատրաստվում ենք դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ: Նման որոշումը պայմանավորված է տնտեսական զարգացման նոր հնարավորություններով, որոնք բացվում են Հայաստանի առջեւ, ինչու չէ՝ նաեւ մեր տարածաշրջանում առկա անվտանգության համակարգի հետ:
Պիտի անկեղծ լինենք: Մեզնից ոչ ոք մարգարե չէ, եւ մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք տասը կամ քսան տարի հետո, բայց հստակ է մի բան. լավ աշխատելու դեպքում կարող ենք լուրջ տնտեսական օգուտներ ակնկալել: Տնտեսական աճ մենք այսօր էլ ունենք: Այլ հարց է, որ եղած տեմպը մեզ չի բավարարում: Մեր ապրանքների առջեւ բացվելու է մի հսկայական շուկա, որտեղ ամրապնդվելն արդեն կախված կլինի աշխատելու մեր հմտությունից:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. սեպտեմբերի 21-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ 2014թ. սեպտեմբերի 21-ին
Այս առթիվ ուզում եմ նաեւ պատասխանել մեր որոշ ընդդիմախոսների, ովքեր փորձում են մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը ներկայացնել իբրեւ Հայաստանի քաղաքական անկախության կորուստ: Նման շահարկումներ անկախության բոլոր՝ 23 տարիների ընթացքում էլ եղել է: Այսօր՝ Հայաստանի Անկախության օրը, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ մեր անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը որեւէ կերպ չի սպառնում Հայաստանի քաղաքական անկախությանը»,- ասում էր Սերժ Սարգսյանը՝ Անկախության օրվա իր ուղերձում:
Դեր Զորում հայկական եկեղեցու պայթեցումը
Սեպտեմբերի 21-ին «Իսլամական պետության» (ISIS) ահաբեկչական խմբավորման անդամներն ականապատել եւ պայթեցրել էին Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցին (Սիրիա):
«Խստորեն դատապարտում ենք Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված, Մեծ Եղեռնի բազմաթիվ նահատակների մասունքներն ամփոփոխ Դեյր էզ Զորի Սրբոց Նահատակաց հայկական եկեղեցու պայթեցումը ահաբեկիչների կողմից: Սրբավայրի հանդեպ այս զարհուրելի բարբարոսությունը կրկին անգամ ցույց է տալիս այսպես կոչված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վայրագ էությունը: Միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ  կանգնեցնի, արմատախիլ անի քաղաքակիրթ մարդկությանը սպառնացող այդ ժանտախտը, կտրի դրա ֆինանսավորման եւ աջակցության ուղիները»,- հայտարարել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:

•    15 YEARS AGO: SEPTEMBER 16-22, 2004
On 17 September President of Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Arkady Ghukasyan signed the decree pardoning former Defense Minister of NKR Samvel Babayan, who was sentenced to 14 years of imprisonment.
Samvel Babayan and Arkady Ghukasyan Samvel Babayan and Arkady Ghukasyan
Babayan, accused of organizing the 22 March 2000 attempt on Ghukasyan’slife, was sentenced to 14 years of imprisonment in high-security prison with confiscation of private property.
What didn’t Romano Prodi like?
On September 19, European Commission President Romano Prodi said in Yerevan he “does not like” the fact that the Turkish-Armenian border remained closed.
Prodi did not rule out that “the issue of closed borders” might become one of the preconditions for Turkey for the membership in the EU.
Romano Prodi and Vardan Oskanyan  Romano Prodi and Vardan Oskanyan
“Personally, I don’t like that the Turkish-Armenian border remains closed and there are no diplomatic relations between Armenia and Turkey. I am ready to do everything in my power to contribute to the opening of the border,” said Romano Prodi.
“The time is not on your side”
On September 22 U.S. Co-Chair of the OSCE Minsk Group Steven Mann said that the talks between the mediators and Armenian and Azerbaijani presidents in Astana on September 15 were aimed at defining if the two countries’ leaders had the political will to settle the Karabakh conflict.
“We tell the two governments: the time is not on your side. It will be worse both for Armenia and Azerbaijan. The regional development passes by Armenia. Pipelines, roads, railways are being built, and Armenia misses the advantages it could get from the economic integration with the whole region. The country pays a high cost for the army it has to keep. As to Azerbaijan, the major part of the country is under occupation, there are about one million refugees and migrants. And the longer the conflict lasts, the more it acquires the status of a permanent state of affairs which does not suit this country,” Mann said.
Steven Mann Steven Mann
He noted it was important that in each country all political leaders - both the government and the opposition – united “in order to legitimatize the idea of talks, legitimatize the idea of compromise”.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 16-22, 2009
Lee Kuan Yew in Yerevan
On 18 September Minister-Mentor of Singapore Lee Kuan Yew said in Yerevan that if Armenia wanted to be a competitive country, it should follow the American development model.
According to him, it was the model that was most suitable for Armenia. “Neither Georgia nor Azerbaijan and not even Iran will help you, so you should “jump over” these countries,” he added.
Lee Kuan Yew and Armenian PM Tigran Sargsyan Lee Kuan Yew and Armenian PM Tigran Sargsyan
He noted Armenia had to define its privilege, distinguishing characteristic and move ahead with that. “Armenia has a large Diaspora abroad, especially in the USA, and the emphasis should be put on this very factor,” the Minister-Mentor said.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 16-22, 2014
“Formal and regular talks”
On 16 September U.S. Co-Chair of OSCE Minsk Group James Warlick said in Yerevan that “the occasional meetings taking place between Armenian and Azerbaijani Presidents and Foreign Ministers are no longer enough”.
“It’s time to advance the talks at another level. More formal talks are needed and the parties have to decide what that process should be like,” he noted.
According to Warlick, coming to final terms over the key elements required the parties to have regular high-level meetings.
The co-chair expressed his concerns over the atmosphere of mistrust between the Armenian and Azerbaijani governments and societies.
“There is deep mistrust between the sides and I do notice it during my meetings with senior officials in both Yerevan and Baku,” Warlick said.
“No threat”
On September 21, President of Armenia Serzh Sargsyan stated that the membership in Eurasian Economic Union did not pose any threat to Armenia’s political independence.
The President stated it in his address on the occasion of Independence Day.
“In the near future we are going to become a member of the Eurasian Economic Union. This decision is conditioned by new possibilities of Armenia's economic development and the existing regional security system. We have to be honest. Nobody is a prophet and we can't predict what result we will achieve in 10 or 20 years from now, but one thing is clear: if we work hard, we can expect serious economic benefits. We have economic growth today as well. The fact that we are not satisfied with the existing growth rates is quite another matter. A huge market is going to open up for our products, and the entry into it depends on our working skills.
Serzh Sargsyan on September 21, 2014 Serzh Sargsyan on September 21, 2014
On this occasion, I would like to respond to some of our opponents who try to present our membership in the Eurasian Economic Union as a loss of Armenia’s independence. I have to say that such speculations have existed in all 23 years of independence. Today, on Armenia’s Independence Day, I declare with utmost responsibility that our membership in the Eurasian Economic Union does not pose a threat to Armenia’s political independence anyhow. Such claims are groundless. There is not any integration process in the world which does not suppose coordination of steps,” Sargsyan said.
The explosion of Armenian church in Deir ez-Zor
On the same day, militants from the Islamic State (ISIS) terrorist group mined and blew up the Armenian Church of the Holy Martyrs in Deir ez-Zo, Syria.
“We strongly condemn the explosion of the Armenian Church, which built in Deir ez-Zor in memory of the Armenian Genocide martyrs. This blatant vandalism toward the sacred place shows once again the ferocious essence of “Islamic State” terrorist group. The international community should immediately stop and eradicate this plague that is threatening the civilized world as well as cut the stream of their funding and support,” said Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian.