Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
Նոյեմբերի 2-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն ապացույցն է այն իրողության, որ երկիրը կարող է սերտ հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ եւ միաժամանակ հանդիսանալ ՆԱՏՕ-ի շատ ակտիվ գործընկեր»:
Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը
«Դաշնակիցները, Ռուսաստանը եւ Կովկասի երկրները շահագրգռված են տարածաշրջանային կայունությամբ: Բոլոր այս երկրները բախվում են սահմաններ չճանաչող ահաբեկիչների, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման եւ «չկայացած երկրների» սպառնալիքներին: Այս նոր մարտահրավերներին հակազդելու ունակությունը կախված կլինի նրանից, թե կկարողանա՞նք մենք միացնել հին բաժանարար գծերը եւ խուսափել մրցակցության դրսեւորումներից:
Համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի  եւ Ռուսաստանի միջեւ զարգանում է` հիմնվելով այս գիտակցման վրա: Եվ քանի որ Հայաստանն ամուր կապեր ունի ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Արեւմուտքի հետ, նա ոչ միայն կշահի այդ հարաբերություններից, այլեւ շահագրգռված է դրանց աջակցելու մեջ»,- ասում էր Սխե‎‎‎ֆերը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 28 – ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 3
«Կորցրել են մարդկային կերպարը»
Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օգնական Վիկտոր Սողոմոնյանը մեկնաբանել էր 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ խորհրդարանում կատարված ահաբեկչության 10-ամյակի կապակցությամբ Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարությունը, որում մեղադրանքներ էին հնչել երկրի նախկին նախագահի հասցեին:
«Պետք է ցավով արձանագրեմ, որ այդ հայտարարության հեղինակներն ուղղակի կորցրել են մարդկային կերպարը` փորձելով օգտագործել հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունն ի շահ իրենց քաղաքական նպատակների»,- ասել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
«ՀԱԿ-ի հայտարարության թիրախն ակնհայտ է, իսկ սուտն ու հերյուրանքները աչքի են ընկնում առանձնահատուկ լկտիությամբ: Այսպիսի գործելակերպը ոչ այլ ինչ է, քան մեծ անարգանք 10 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի լուսավոր հիշատակի հանդեպ: Մարդկանց, որոնց մեծ մասը Ռոբերտ Քոչարյանի ընկերներն ու զինակիցներն են եղել»,- հայտարարել էր ՀՀ նախկին նախագահի օգնականը:
ՀԱԿ-ի հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ միայն խանգարել է արդար դատավարությանը, այլեւ իր լիարժեք եւ բաց պաշտպանության տակ է վերցրել մարդասպաններին, նրանց օգնականներին, ոճրագործության այլ համախոհների, նախնական եւ դատական քննությունները վերածել է բացարձակ խեղկատակության, թույլ չի տվել իրական հետաքննություն անցկացնել կազմակերպիչների մասով եւ արդյունքում ստիպել է դադարեցնել գործը: Շատերի մոտ առաջին իսկ պահին ծնված այն կասկածը, որ հանցագործության ետեւում կանգնած է հենց Քոչարյանը, հասարակության մեջ աստիճանաբար վերածվել է վերջնական համընդհանուր համոզմունքի»:
«Նոր հնարավորություններ»
Նոյեմբերի 2-ին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին վստահություն էր հայտնել, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը նոր հնարավորություններ է բացում ղարաբաղյան կարգավորման համար»:
Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
«Հայ-թուրքական կարգավորումը դրական դինամիկա է ստեղծում: Այն իրավիճակում, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը բախվում է միաժամանակ բազմաթիվ խնդիրների, այդ կարգավորումը նրանց համար հնարավորություն է բացում կենտրոնանալու հաջորդ մեծ եւ բարդ խնդիրների վրա: Վստահ եմ, որ ՀՀ ղեկավարությունը գիտակցում է. Ղարաբաղի մասով ստատուս քվոն չի կարող հավերժ շարունակվել: Եվ պետք է պարզապես ստեղծել ճիշտ պայմաններ, որպեսզի ղեկավարությունը կարողանա զբաղվել նաեւ ղարաբաղյան խնդրով», - ասել էր Պիտեր Սեմնեբին:
«Հայաստանի հետ հակամարտությունը հիմնականում սահմանափակում էր Թուրքիայի հնարավորությունները Հարավային Կովկասում: Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ղարաբաղյան հակամարտությանը, դրանք երկու տարբեր խնդիրներ են: Չպետք է դրանք կապել մեկը մյուսին, այլապես կարելի է հեշտությամբ հայտնվել մի իրադրության մեջ, երբ նորից կփակվեն հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունները: Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ նշված հակամարտություններից մեկում իրավիճակի զարգացումն ազդում է ընդհանուր մթնոլորտի վրա: Եվ պետք է այնպես անել, որպեսզի նրանք իրար վրա ազդեն հնարավորինս դրական»,- նշում էր ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 28 – ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 3
«Օգտակար, անկեղծ եւ կառուցողական»
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը բնորոշել էր որպես «օգտակար, անկեղծ եւ կառուցողական»։
«Բավականին հետաքրքիր քննարկումներ էին: Նախագահների հանդիպման ընթացքում հնարավորություն եղավ անդրադառնալ նաեւ մի շարք տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների, որոնք ցույց տվեցին, որ որոշ հարցերի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մոտեցումները կարող են նաեւ մոտ լինել»,- նշել էր նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Էլմար Մամեդյարովը Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Էլմար Մամեդյարովը
«Դուք երեւի նկատեցիք, որ իմ հնչեցրած գնահատականներում որոշակի դրական երանգ կա։ Դա պատահական չէ։ Երբ ասում ենք, որ բանակցությունները կառուցողական, անկեղծ, օգտակար էին, դա ինչ-որ մի բան նշանակում է: Կարծում եմ, որ Փարիզում եւս մի փոքր քայլ արվեց դեպի կողմերի դիրքորոշումների մոտեցումը: Իհարկե, սա բարդ գործընթաց է: Մեկ կամ մի քանի հանդիպումներով դժվար է բեկումնային առաջընթաց ակնկալել»,- ասում էր Էդվարդ Նալբանդյանը:

Питер Семнеби встречается с президентом Армении Сержем Саргсяном
Генеральный секретарь НАТО Яаап де Хуп Схеффер заявил 2 ноября в эксклюзивном интервью Медиамакс, что «Армения является доказательством того, что страна может сохранять тесные отношения с Россией и одновременно быть очень активным партнером НАТО».
Яаап де Хуп Схеффер Яаап де Хуп Схеффер
«Союзники, Россия и страны Кавказа заинтересованы в региональной стабильности. Все эти страны сталкиваются с одинаковыми угрозами террористов, которые не признают границ, распространением оружия массового поражения и «странами-неудачниками». Наша способность реагировать на эти новые вызовы будет зависеть от того, сможем ли мы соединить старые разделительные линии и избегать проявлений конкуренции. Партнерство между НАТО и Россией развивается на основе этого понимания. И поскольку у Армении сильные связи как с Россией, так и с Западом, Армения не только выиграет от этих отношений, но и заинтересована в их поддержке», - говорил Яаап де Хуп Схеффер.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 28 ОКТЯБРЯ-3 НОЯБРЯ 2009 ГОДА
«Клевета и потеря человеческого облика»
28 октября помощник экс-президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян прокомментировал заявление оппозиционного Армянского национального конгресса (АНК) по поводу 10-летия теракта в армянском парламенте 27 октября 1999 года, в котором прозвучали обвинения в адрес бывшего президента страны.
«Должен с болью отметить, что авторы данного заявления просто потеряли человеческий облик, пытаясь использовать преступление 27 октября в парламенте в своих политических целях»,- сказал Виктор Согомонян.
«Мишень АНК очевидна, а ложь и клевета отличаются особой наглостью. Такое поведение является ни чем иным, как большим оскорблением в адрес светлой памяти жертв трагедии, произошедшей 10 лет назад. Людей, большинство которых были друзьями и сподвижниками Роберта Кочаряна»,- заявил помощник экс-президента Армении.
В заявлении АНК, в частности, говорилось, что «Роберт Кочарян не только помешал осуществлению справедливого судопроизводства, но и взял под свою полную и открытую защиту убийц, их помощников, других пособников преступления, превратил предварительное и судебное следствие в абсолютный фарс, не допустил осуществления реального следствия по части организаторов и в итоге заставил прекратить это дело. Возникшее в первый же момент у многих подозрение, что за преступлением стоит сам Кочарян, постепенно переросло в обществе в окончательную всеобщую убежденность».
«Новые возможности»
2 ноября специальный представитель Европейского Союза на Южном Кавказе Питер Семнеби выразил уверенность, что «нормализация отношений между Арменией и Турцией открывает новые возможности для карабахского урегулирования».
«Армяно-турецкая нормализация создает позитивную динамику. В ситуации, когда армянское руководство сталкивается со многими проблемами одновременно, эта нормализация открывает для них возможности сосредоточиться на последующих больших и сложных вопросах. Я уверен, что армянское руководство осознает: статус-кво по Карабаху не может продолжаться вечно. И надо просто создать правильные условия, чтобы руководство могло заняться и карабахским вопросом», - говорил Питер Семнеби.
Питер Семнеби встречается с президентом Армении Сержем Саргсяном Питер Семнеби встречается с президентом Армении Сержем Саргсяном
«Конфликт с Арменией во многом ограничивал возможности Турции на Южном Кавказе. Что касается армяно-турецких отношений и карабахского конфликта, это два разных вопроса, не надо связывать один с другим. Иначе можно легко попасть в ситуацию, когда опять закроются возможности для нормализации отношений. Тем не менее очевидно, что развитие ситуации по одному из упомянутых конфликтов влияет на общую атмосферу. И надо сделать так, чтобы они повлияли друг на друга как можно более позитивно», - отмечал специальный представитель ЕС.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 28 ОКТЯБРЯ-3 НОЯБРЯ 2014 ГОДА
«Полезная, искренняя и конструктивная»
29 октября глава МИД Армении Эдвард Налбандян сказал, что встреча президентов Армении и Азербайджана, состоявшаяся 27 октября в Париже, была «полезной, искренней и конструктивной».
«Обсуждения были довольно интересными. В ходе встречи президентов появилась возможность обсудить некоторые региональные и международные проблемы, и стало ясно, что подходы Армении и Азербайджана по некоторым вопросам могут быть близки»,- сказал министр иностранных дел Армении.
Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров
«Вы, наверное, заметили, что в моих оценках есть определенный положительный оттенок. Это не случайно. Когда мы говорим, что переговоры были конструктивными, искренними и полезными, это что-то значит. Думаю, в Париже был сделан еще один небольшой шаг к сближению позиций сторон. Конечно, это сложный процесс. От одной или нескольких встреча трудно ожидать прорывного прогресса», - говорил Эдвард Налбандян.