Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
Նոյեմբերի 2-ին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը Մեդիամաքսին տված բացառիկ հարցազրույցում հայտարարել էր, որ «Հայաստանն ապացույցն է այն իրողության, որ երկիրը կարող է սերտ հարաբերություններ պահպանել Ռուսաստանի հետ եւ միաժամանակ հանդիսանալ ՆԱՏՕ-ի շատ ակտիվ գործընկեր»:
Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը Յաափ դե Հուփ Սխե‎ֆերը
«Դաշնակիցները, Ռուսաստանը եւ Կովկասի երկրները շահագրգռված են տարածաշրջանային կայունությամբ: Բոլոր այս երկրները բախվում են սահմաններ չճանաչող ահաբեկիչների, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման եւ «չկայացած երկրների» սպառնալիքներին: Այս նոր մարտահրավերներին հակազդելու ունակությունը կախված կլինի նրանից, թե կկարողանա՞նք մենք միացնել հին բաժանարար գծերը եւ խուսափել մրցակցության դրսեւորումներից:
Համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի  եւ Ռուսաստանի միջեւ զարգանում է` հիմնվելով այս գիտակցման վրա: Եվ քանի որ Հայաստանն ամուր կապեր ունի ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ Արեւմուտքի հետ, նա ոչ միայն կշահի այդ հարաբերություններից, այլեւ շահագրգռված է դրանց աջակցելու մեջ»,- ասում էր Սխե‎‎‎ֆերը։
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2009 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 28 – ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 3
«Կորցրել են մարդկային կերպարը»
Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի օգնական Վիկտոր Սողոմոնյանը մեկնաբանել էր 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ խորհրդարանում կատարված ահաբեկչության 10-ամյակի կապակցությամբ Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) հայտարարությունը, որում մեղադրանքներ էին հնչել երկրի նախկին նախագահի հասցեին:
«Պետք է ցավով արձանագրեմ, որ այդ հայտարարության հեղինակներն ուղղակի կորցրել են մարդկային կերպարը` փորձելով օգտագործել հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունն ի շահ իրենց քաղաքական նպատակների»,- ասել էր Վիկտոր Սողոմոնյանը:
«ՀԱԿ-ի հայտարարության թիրախն ակնհայտ է, իսկ սուտն ու հերյուրանքները աչքի են ընկնում առանձնահատուկ լկտիությամբ: Այսպիսի գործելակերպը ոչ այլ ինչ է, քան մեծ անարգանք 10 տարի առաջ տեղի ունեցած ողբերգության զոհերի լուսավոր հիշատակի հանդեպ: Մարդկանց, որոնց մեծ մասը Ռոբերտ Քոչարյանի ընկերներն ու զինակիցներն են եղել»,- հայտարարել էր ՀՀ նախկին նախագահի օգնականը:
ՀԱԿ-ի հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում էր, որ «Ռոբերտ Քոչարյանը ոչ միայն խանգարել է արդար դատավարությանը, այլեւ իր լիարժեք եւ բաց պաշտպանության տակ է վերցրել մարդասպաններին, նրանց օգնականներին, ոճրագործության այլ համախոհների, նախնական եւ դատական քննությունները վերածել է բացարձակ խեղկատակության, թույլ չի տվել իրական հետաքննություն անցկացնել կազմակերպիչների մասով եւ արդյունքում ստիպել է դադարեցնել գործը: Շատերի մոտ առաջին իսկ պահին ծնված այն կասկածը, որ հանցագործության ետեւում կանգնած է հենց Քոչարյանը, հասարակության մեջ աստիճանաբար վերածվել է վերջնական համընդհանուր համոզմունքի»:
«Նոր հնարավորություններ»
Նոյեմբերի 2-ին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին վստահություն էր հայտնել, որ «Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորումը նոր հնարավորություններ է բացում ղարաբաղյան կարգավորման համար»:
Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին Պիտեր Սեմնեբին հանդիպում է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին
«Հայ-թուրքական կարգավորումը դրական դինամիկա է ստեղծում: Այն իրավիճակում, երբ Հայաստանի ղեկավարությունը բախվում է միաժամանակ բազմաթիվ խնդիրների, այդ կարգավորումը նրանց համար հնարավորություն է բացում կենտրոնանալու հաջորդ մեծ եւ բարդ խնդիրների վրա: Վստահ եմ, որ ՀՀ ղեկավարությունը գիտակցում է. Ղարաբաղի մասով ստատուս քվոն չի կարող հավերժ շարունակվել: Եվ պետք է պարզապես ստեղծել ճիշտ պայմաններ, որպեսզի ղեկավարությունը կարողանա զբաղվել նաեւ ղարաբաղյան խնդրով», - ասել էր Պիտեր Սեմնեբին:
«Հայաստանի հետ հակամարտությունը հիմնականում սահմանափակում էր Թուրքիայի հնարավորությունները Հարավային Կովկասում: Ինչ վերաբերում է հայ-թուրքական հարաբերություններին եւ ղարաբաղյան հակամարտությանը, դրանք երկու տարբեր խնդիրներ են: Չպետք է դրանք կապել մեկը մյուսին, այլապես կարելի է հեշտությամբ հայտնվել մի իրադրության մեջ, երբ նորից կփակվեն հարաբերությունների կարգավորման հնարավորությունները: Այնուամենայնիվ, ակնհայտ է, որ նշված հակամարտություններից մեկում իրավիճակի զարգացումն ազդում է ընդհանուր մթնոլորտի վրա: Եվ պետք է այնպես անել, որպեսզի նրանք իրար վրա ազդեն հնարավորինս դրական»,- նշում էր ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 28 – ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 3
«Օգտակար, անկեղծ եւ կառուցողական»
Հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը բնորոշել էր որպես «օգտակար, անկեղծ եւ կառուցողական»։
«Բավականին հետաքրքիր քննարկումներ էին: Նախագահների հանդիպման ընթացքում հնարավորություն եղավ անդրադառնալ նաեւ մի շարք տարածաշրջանային եւ միջազգային խնդիրների, որոնք ցույց տվեցին, որ որոշ հարցերի շուրջ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մոտեցումները կարող են նաեւ մոտ լինել»,- նշել էր նախարարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Էլմար Մամեդյարովը Էդվարդ Նալբանդյանը եւ Էլմար Մամեդյարովը
«Դուք երեւի նկատեցիք, որ իմ հնչեցրած գնահատականներում որոշակի դրական երանգ կա։ Դա պատահական չէ։ Երբ ասում ենք, որ բանակցությունները կառուցողական, անկեղծ, օգտակար էին, դա ինչ-որ մի բան նշանակում է: Կարծում եմ, որ Փարիզում եւս մի փոքր քայլ արվեց դեպի կողմերի դիրքորոշումների մոտեցումը: Իհարկե, սա բարդ գործընթաց է: Մեկ կամ մի քանի հանդիպումներով դժվար է բեկումնային առաջընթաց ակնկալել»,- ասում էր Էդվարդ Նալբանդյանը:

•    15 YEARS AGO: OCTOBER 28 – NOVEMBER 3, 2004
On 2 November NATO Secretary General Jaap de Hoop Scheffer said in the exclusive interview to Mediamax that “Armenia is a proof that a country can maintain a close relationship with Russia and be a very active Partner of NATO at the same time”.
Jaap de Hoop Scheffer Jaap de Hoop Scheffer
“Allies, Russia and the Caucasus states have all a strong interest in regional stability. All our countries face the same threats from terrorists who do not respect borders, from proliferation and from failed states. Our capacity to address these new threats will depend on our ability to bridge old dividing lines and avoid any sense of competition. The partnership between NATO and Russia is driven by this understanding. And because it has strong links with both Russia and the West, Armenia can not only benefit from this relation but also has a strong interest in supporting it,” he said.
•    10 YEARS AGO: OCTOBER 28 – NOVEMBER 3, 2009
“Slander and loss of human face”
On 28 October aide to former Armenian President Robert Kocharyan, Viktor Soghomonyan commented on the statement of oppositional Armenian National Congress (ANC) concerning the 10th anniversary of the terror attack on Armenian Parliament on October 27, 1999, which included accusations against Kocharyan.
"I regret to state that the authors of this statement have simply lost human face by trying to use the crime of October 27 to achieve their political goals,” said Soghomonyan.
“Their target is obvious and their lies and slander bear special impudence. This behavior is a grave insult to the blessed memory of the victims of the tragedy which took place 10 years ago. Most of the victims were Robert Kocharyan’s friends and associates,” added Viktor Soghomonyan.
In particular, the ANC statement read: “Robert Kocharyan not only hindered legal proceedings, but also provided full and open protection to the assassins, their assistants and other accomplices, turned preliminary and judicial investigation into an absolute farce, prevented real investigation of organizers of the terror attack and finally forced the case to close. The initial suspicions of many people that Kocharyan himself was behind the attack gradually grew into a final, total certainty in the society.”
“New opportunities”
On November 2, Special Representative of the European Union in the South Caucasus Peter Semneby said he was sure that “normalization of relations between Armenia and Turkey opens new opportunities for Karabakh conflict settlement”.
Peter Semneby meets Armenian President Serzh Sargsyan Peter Semneby meets Armenian President Serzh Sargsyan
“Armenian-Turkish normalization creates positive dynamics. In a situation, when the Armenian leadership is facing numerous problems simultaneously, this normalization opens opportunities for them to focus on further major and complex issues. I am sure that the Armenian leadership realizes that the status quo on Karabakh cannot continue endlessly. And it is necessary to establish correct conditions for the leadership to be able to take up the Karabakh issue,” he said.
“The conflict with Armenia in many respects limited Turkey’s opportunities in the South Caucasus. Concerning the Armenian-Turkish relations and the Karabakh conflict, these are two different issues, and there is no need to link them to each other. Otherwise, it is easy to get into a situation, when the opportunities for normalization of relations will disappear again. Nevertheless, it is obvious that development of the situation in one of the mentioned ways influences the general atmosphere. It is necessary to make them affect each other as positively as possible,” added Peter Semneby.
•    5 YEARS AGO: OCTOBER 28 – NOVEMBER 3, 2014
“Useful, honest and constructive”
On 29 October Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian described the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents in Paris on October 27 as “useful, honest and constructive”.
Edward Nalbandyan and Elmar Mammadyarov Edward Nalbandyan and Elmar Mammadyarov
“The discussions were quite interesting. The presidents’ meeting presented an opportunity to touch upon a number of regional and international issues as well, which showed that Armenia and Azerbaijan can demonstrate similar approaches to some issues,” he said.
“You must have noticed there is a positive undertone in my assessments. It’s not accidental. When we say the talks were constructive, honest and useful, it does mean something. I think a small step was taken in Paris to bring the parties’ approaches together. Of course, it is a tough process. Critical progress can hardly be expected with one or a few meetings,” noted Nalbandian.