ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում
Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «մենք մտադիր չենք զիջել մեր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ապագա քաղաքական կարգավիճակի հարցի լուծման»:
Այդ մասին Օսկանյանն ասել էր Հանրային հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով ՀՀՇ ներկայացուցիչների հայտարարություններ այն մասին, թե Հայաստանի իշխանությունները միտումնավոր ձգձգում են ժամանակը եւ մտադրություն չունեն լուծել ղարաբաղյան խնդիրը:
Վարդան Օսկանյանը 2004 թվականին Վարդան Օսկանյանը 2004 թվականին
Ըստ Օսկանյանի՝ խոսելով «ձգձգման» մասին, ընդդիմության ներկայացուցիչները վկայակոչում են ղարաբաղյան հիմնահարցի փուլային լուծման պլանը, որին աջակցում էր եւ աջակցում է ՀՀՇ-ն: «Եթե «ձգձգումը» նշանակում է, որ մենք երբեք չենք համաձայնվի, որ Լեռնային Ղարաբաղը դե յուրե լինի Ադրբեջանի կազմում, ապա թող այդպես էլ լինի. հակամարտության լուծումը «ձգձգվելու» է այնքան, մինչեւ համապատասխանի հայ ժողովրդի ազգային շահերին», - նկատել էր նախարարը:
Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը գտնվում է բավականին բարենպաստ իրավիճակում, իսկ «տարբեր միջազգային կազմակերպություններում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը պայմանավորված է հենց այն հանգամանքով, որ վերջին 5-6 տարիների ընթացքում մենք լուրջ հաջողությունների ենք հասել»:
«Ադրբեջանը խուճապի մեջ է, մեր դիրքերը բավականին ուժեղ են, ուստի կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ մի վնասեք ինքներդ ձեզ, այլ ստեղծեք Ադրբեջանի դեմ միասնական ճակատ», - ասում էր Վարդան Օսկանյանը:
«Հայաստանի նկատմամբ վստահությունը հավասար է զրոյի»
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը՝ դեկտեմբերի 6-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպմանը Սոֆիայում, հայտարարել էր, որ Պրահայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունների չորս փուլերը «որոշակի հույսեր են առաջացրել»:
Ադրբեջանցի նախարարն ասել էր, որ «մենք ցանկանում ենք բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, սակայն դա հնարավոր չի անել զինված ագրեսիայի արդյունքում ձեւավորված այսպես կոչված «իրողությունների» հիման վրա, եւ մեր հարեւանը պետք է հրաժարվի այն պատրանքից, թե ժամանակն իր օգտին է աշխատում»:
Էլմար Մամեդյարովը նաեւ նշել էր, որ «մեր վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ, որն այսօր հավասար է զրոյի, կարող է վերականգնվել միայն այն դեպքում, եթե մենք տեսնենք, որ նա պատրաստ է դուրս հանել իր զորքերը մեր գրավյալ տարածքներից»:
Էլմար Մամեդյարովը 2004 թվականին Էլմար Մամեդյարովը 2004 թվականին
Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը չի կարող համաձայնվել Հայաստանի բարձրաստիճան ղեկավարների՝ հայերի եւ ադրբեջանցիների էթնիկական անհամատեղելիության մասին հայտարարությունների հետ»:
«Մենք համոզված ենք, որ ադրբեջանցիները եւ Ադրբեջանի քաղաքացիներ հանդիսացող հայերը կարող են եւ ապրելու են կողք կողքի իմ երկրի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում: Ամենամեծ մարտահրավերը, որին մենք բախվում ենք այս տարածաշրջանում, ոչ թե երկու ժողովուրդների էթնիկական ատելությունն է, այլ հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջների անցյալին պատկանող գաղափարախոսության եւ Եվրոպայի բաղկացուցիչ մասը լինելու մեր ցանկության միջեւ եղած անհամատեղելիությունն է»,- ասում էր Մամեդյարովը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օրենքի եւ «նավթի գերակայությունը»
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «միջազգային հանրությունը չի կարող հանդուրժել Ադրբեջանի փորձերը՝ փոխարինելու օրենքի գերակայությունը նավթի գերակայությամբ»:
Ելույթ ունենալով Բազելում ԵԱՀԿ անդամ-երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել էր, որ «Ադրբեջանը երկար ժամանակ մերժում է բոլոր առաջարկությունները, հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները, որոնք ուղղված են ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը»:
ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում
Նա ընդգծել էր, որ որքան միջազգային հանրությունը միջնորդների միջոցով կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի, «այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզ, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` փոխվստահության ամրապնդման եւ հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ»։
Նախարարը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել էր Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի վրա՝ նկատելով, որ «այն աճել է համարյա 30 անգամ վերջին 10 տարիների ընթացքում, այն պահից ի վեր, երբ ներկայիս նախագահը ժառանգել է իր պաշտոնը հորից»:

OSCE Ministerial Council in Basel
On 2 December 2004 Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said that “we are not going to concede the territories under our control without solving the issue of Nagorno-Karabakh's future political status”.
He made that remark in the interview to Armenian Public TV, commenting on the statements of Armenian United Movement (ANM) former ruling party that the Armenian authorities stalled deliberately and had no intention to resolve the Karabakh conflict.
According to Oskanyan, by “stalling” the opposition referred to the stage-by-stage settlement of the conflict, which ANM actually supported. “If by “stalling” they mean that we will never agree to Nagorno-Karabakh being de jure part of Azerbaijan, let it be so - the settlement of the conflict will be dragged out until it meets the national interests of the Armenian people,” he said.
Vartan Oskanyan in 2004 Vartan Oskanyan in 2004
The Foreign Minister said that Armenia was in a quite favorable position at that moment and “Azerbaijan's aggressive behavior in different international organizations is triggered by significant success we have achieved in the last 5-6 years”.
“Azerbaijan is panicking and our position is rather firm, so I urge all our compatriots not to harm ourselves but to form a united front against Azerbaijan,” he said.
“Trust towards Armenia equals zero”
Addressing the OSCE Ministerial Council meeting in Sofia on December 6, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov said that four rounds of Prague meetings of the foreign ministers of Armenia and Azerbaijan, convened with the assistance of the Minsk Conference co-chairs, “brought about certain hopes.”
Mammadyarov said that “we would like to normalize our relations with Armenia and restore good neighborliness between our two countries, but it is impossible on the basis of the so-called “realities” resulting from armed aggression, and our neighbor has to get rid of the illusion that time ticks in their favor”.
Elmar Mammadyarov added that “our trust towards Armenia, which equals zero now, can emerge only if we see the Armenia’s sincere readiness to withdraw its troops from our occupied territories”.
The Foreign Minister also noted that “Azerbaijan could hardly agree with the claims of the top leadership of Armenia about ethnic incompatibility of Azerbaijanis and Armenians”.
Elmar Mammadyarov in 2004 Elmar Mammadyarov in 2004
“We believe that Azerbaijanis and Armenians can and will live side by side in peace in the Nagorno-Karabakh region of my country as citizens of Azerbaijan. The major challenge we all face in the region is not ethnic hatred between the two peoples but incompatibility of the ideology of territorial claims towards neighbors, which belongs to the past, and a wish to be an integral part of Europe which is our clear vision of the future,” he said.
•    5 YEARS AGO: DECEMBER 2-8, 2014
The rule of law and “the rule of oil”
On 4 December 2014 Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian stated that “the international community cannot tolerate Azerbaijan’s attempts to replace the rule of law with the rule of oil”.
Addressing the OSCE Ministerial Council in Basel, Nalbandian said that “Azerbaijan consistently rejects all proposals, all versions of the basic principles for the settlement of -Karabakh conflict”.
OSCE Ministerial Council in Basel  OSCE Ministerial Council in Basel
He underlined that the more the international community urges the sides to prepare populations for peace and not war, “the more Azerbaijan enhances its warmongering and persecution of civil society activists supporting trust building measures”.
Nalbandian also pointed out that Azerbaijan’s military budget “has grown by almost 30 times over the decade since the day the interim president inherited the office from his father”.