ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում
Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ «մենք մտադիր չենք զիջել մեր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները՝ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ապագա քաղաքական կարգավիճակի հարցի լուծման»:
Այդ մասին Օսկանյանն ասել էր Հանրային հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով ՀՀՇ ներկայացուցիչների հայտարարություններ այն մասին, թե Հայաստանի իշխանությունները միտումնավոր ձգձգում են ժամանակը եւ մտադրություն չունեն լուծել ղարաբաղյան խնդիրը:
Վարդան Օսկանյանը 2004 թվականին Վարդան Օսկանյանը 2004 թվականին
Ըստ Օսկանյանի՝ խոսելով «ձգձգման» մասին, ընդդիմության ներկայացուցիչները վկայակոչում են ղարաբաղյան հիմնահարցի փուլային լուծման պլանը, որին աջակցում էր եւ աջակցում է ՀՀՇ-ն: «Եթե «ձգձգումը» նշանակում է, որ մենք երբեք չենք համաձայնվի, որ Լեռնային Ղարաբաղը դե յուրե լինի Ադրբեջանի կազմում, ապա թող այդպես էլ լինի. հակամարտության լուծումը «ձգձգվելու» է այնքան, մինչեւ համապատասխանի հայ ժողովրդի ազգային շահերին», - նկատել էր նախարարը:
Վարդան Օսկանյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանը գտնվում է բավականին բարենպաստ իրավիճակում, իսկ «տարբեր միջազգային կազմակերպություններում Ադրբեջանի ագրեսիվ պահվածքը պայմանավորված է հենց այն հանգամանքով, որ վերջին 5-6 տարիների ընթացքում մենք լուրջ հաջողությունների ենք հասել»:
«Ադրբեջանը խուճապի մեջ է, մեր դիրքերը բավականին ուժեղ են, ուստի կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ մի վնասեք ինքներդ ձեզ, այլ ստեղծեք Ադրբեջանի դեմ միասնական ճակատ», - ասում էր Վարդան Օսկանյանը:
«Հայաստանի նկատմամբ վստահությունը հավասար է զրոյի»
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը՝ դեկտեմբերի 6-ին ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպմանը Սոֆիայում, հայտարարել էր, որ Պրահայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունների չորս փուլերը «որոշակի հույսեր են առաջացրել»:
Ադրբեջանցի նախարարն ասել էր, որ «մենք ցանկանում ենք բարելավել հարաբերությունները Հայաստանի հետ, սակայն դա հնարավոր չի անել զինված ագրեսիայի արդյունքում ձեւավորված այսպես կոչված «իրողությունների» հիման վրա, եւ մեր հարեւանը պետք է հրաժարվի այն պատրանքից, թե ժամանակն իր օգտին է աշխատում»:
Էլմար Մամեդյարովը նաեւ նշել էր, որ «մեր վստահությունը Հայաստանի նկատմամբ, որն այսօր հավասար է զրոյի, կարող է վերականգնվել միայն այն դեպքում, եթե մենք տեսնենք, որ նա պատրաստ է դուրս հանել իր զորքերը մեր գրավյալ տարածքներից»:
Էլմար Մամեդյարովը 2004 թվականին Էլմար Մամեդյարովը 2004 թվականին
Մամեդյարովը հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը չի կարող համաձայնվել Հայաստանի բարձրաստիճան ղեկավարների՝ հայերի եւ ադրբեջանցիների էթնիկական անհամատեղելիության մասին հայտարարությունների հետ»:
«Մենք համոզված ենք, որ ադրբեջանցիները եւ Ադրբեջանի քաղաքացիներ հանդիսացող հայերը կարող են եւ ապրելու են կողք կողքի իմ երկրի Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում: Ամենամեծ մարտահրավերը, որին մենք բախվում ենք այս տարածաշրջանում, ոչ թե երկու ժողովուրդների էթնիկական ատելությունն է, այլ հարեւանների նկատմամբ տարածքային պահանջների անցյալին պատկանող գաղափարախոսության եւ Եվրոպայի բաղկացուցիչ մասը լինելու մեր ցանկության միջեւ եղած անհամատեղելիությունն է»,- ասում էր Մամեդյարովը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2014 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օրենքի եւ «նավթի գերակայությունը»
Դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ասել էր, որ «միջազգային հանրությունը չի կարող հանդուրժել Ադրբեջանի փորձերը՝ փոխարինելու օրենքի գերակայությունը նավթի գերակայությամբ»:
Ելույթ ունենալով Բազելում ԵԱՀԿ անդամ-երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստում, Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտել էր, որ «Ադրբեջանը երկար ժամանակ մերժում է բոլոր առաջարկությունները, հիմնարար սկզբունքների բոլոր տարբերակները, որոնք ուղղված են ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը»:
ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում ԵԱՀԿ նախարարական հանդիպումը Բազելում
Նա ընդգծել էր, որ որքան միջազգային հանրությունը միջնորդների միջոցով կոչ է անում հակամարտության կողմերին պատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության, այլ ոչ թե պատերազմի, «այնքան ավելի շատ է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից հնչում ռազմատենչ, պատերազմ հրահրող հռետորաբանություն, հայատյացության քարոզ, առավել ուժեղանում են հետապնդումները` փոխվստահության ամրապնդման եւ հաշտեցման կողմնակից ադրբեջանական քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների դեմ»։
Նախարարը միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել էր Ադրբեջանի ռազմական բյուջեի վրա՝ նկատելով, որ «այն աճել է համարյա 30 անգամ վերջին 10 տարիների ընթացքում, այն պահից ի վեր, երբ ներկայիս նախագահը ժառանգել է իր պաշտոնը հորից»:

Министерская встреча ОБСЕ в Базеле
2 декабря министр иностранных дел Армении Вардан Осканян заявил, что «мы не намерены отдавать находящиеся под нашим контролем территории без решения вопроса о будущем политическом статусе Нагорного Карабаха».
Осканян сказал об этом в интервью Общественному ТВ, комментируя заявления представителей экс-правящей партии Армянское Общенациональное Движение (АОД) о том, что власти Армении специально тянут время и не намерены урегулировать карабахскую проблему.
По словам Осканяна, говоря о «затягивании», представители оппозиции ссылаются на план поэтапного урегулирования карабахского конфликта, который поддерживало и поддерживает АОД. «Если под «затягиванием» подразумевают то, что мы никогда не согласимся, чтобы Нагорный Карабах де-юре был в составе Азербайджана, то пусть так оно и будет - решение конфликта будет тянуться до тех пор, пока не будет соответствовать национальным интересам армянского народа».
Вардан Осканян в 2004 году Вардан Осканян в 2004 году
Вардан Осканян заявил, что Армения находится в достаточно благоприятной ситуации, «а агрессивное поведение Азербайджана в различных международных организациях вызвано именно тем, что мы добились серьезных успехов за последние 5-6 лет».
«Азербайджан в панике, а наши позиции довольны крепки, поэтому я призываю всех наших соотечественников не вредить самим себе, а создать единый фронт против Азербайджана», - - заявил Вардан Осканян.
«Доверие к Армении равно нулю»
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров, выступая 6 декабря в Софии на министерской встрече ОБСЕ, сказал что четыре раунда переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Праге при поддержке сопредседателей Минской группы ОБСЕ, «породили определенные надежды».
Азербайджанский министр сказал, что «мы хотим нормализовать наши отношения с Арменией, однако этого невозможно добиться на основе так называемых «реалий», сформированных в результате вооруженной агрессии, и наш сосед должен отказаться от иллюзий о том, что время работает в его пользу».
Эльмар Мамедъяров сказал также, что наше «доверие к Армении, которое сегодня равняется нулю, может начать восстанавливаться лишь в том случае, если мы станем свидетелями ее готовности вывести войска с наших оккупированных территорий».
Эльмар Мамедъяров в 2004 году Эльмар Мамедъяров в 2004 году
Мамедъяров заявил, что «Азербайджан не может согласиться с заявлениями высших руководителей Армении об этнической несовместимости армян и азербайджанцев».
«Мы убеждены, что азербайджанцы и армяне - граждане Азербайджана, могут и будут жить бок о бок в нагорно-карабахском регионе моей страны. Самым большим вызовом, с которым мы сталкиваемся в этом регионе, является не этническая ненависть двух народов, а несовместимость идеологии территориальных претензий к соседям, которая принадлежит прошлому и желания быть составной частью Европы, которая является нашим видением будущего», - сказал глава МИД Азербайджана.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 ДЕКАБРЯ 2014 ГОДА
Верховенство закона и «верховенство нефти»
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил 4 декабря, что «международное сообщество не может мириться с попытками Азербайджана заменить верховенство закона верховенством нефти».
Выступая на встрече глав МИД стран-членов ОБСЕ в Базеле, министр подчеркнул, что «Азербайджан последовательно отвергает все предложения, все версии базовых принципов по урегулировании карабахской проблемы».
Министерская встреча ОБСЕ в Базеле Министерская встреча ОБСЕ в Базеле
Он подчеркнул, что чем больше международное сообщество через посредников призывает стороны готовить население к миру, а не к войне, «тем больше мы слышим из Азербайджана воинственные заявления и видим преследования активистов гражданского общества, выступающих за меры по укреплению доверия».
Министр обратил внимание международного сообщества на военный бюджет Азербайджана, заметив, что «он увеличился почти в 30 раз за последние десять лет, с момента, когда нынешний президент унаследовал пост от своего отца».