ԱՄՆ-ը ցանկանում է խթանել հայ-թուրքական հաշտեցումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնն այսօր ասել է, որ Հայաստանում իր գտնվելու տարիների ամենամեծ հիասթափություններից է հայ-թուրքական արձանագրությունների լճացումը:
Այսօր լրագրողների հետ հրաժեշտի հանդիպման ժամանակ նա ասել է, որ ԱՄՆ-ը ցանկանում է խթանել երկու ժողովուրդների հաշտեցումը:
«Երբ նոր էի եկել Հայաստան, ԱՄՆ նախկին դեսպան Մարի Յովանովիչը շատ ոգեւորված էր արձանագրությունների ստորագրման փաստով: Եվ մենք կարծում էինք, որ, ի վերջո, սահմանները կբացվեն եւ հարաբերությունները կկարգավորվեն»,- ասել է նա` հավելելով, որ ԱՄՆ-ը կշարունակի հայ եւ թուրք ժողովուրդների հաշտեցմանն ուղղված ջանքերը:

США намерены стимулировать армяно-турецкое примирение
Ереван /Медиамакс/. Посол США Джон Хефферн сказал сегодня, что одним из самых больших разочарований за время работы в Армении стал застой в вопросе армяно-турецких протоколов.
Выступая сегодня на прощалдной встрече с журналистами, Джон Хефферн сказал, что США хотят стимулировать примирение двух народов.
«Когда я только прибыл в Ереван, посол Мари Йованович была очень воодушевлена фактом подписания протоколов. И мы рассчитывали, что границы будут открыты, а отношения - урегулированы», - сказал он, добавив, что США продолжат прилагать усилия для примирения армянского и турецкого народов.