Ամալ Քլունի vs. Դողու Փերինչեք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի լսումների ժամանակ Հայաստանը ներկայացնող փաստաբան Ամալ Ալամուդին Քլունին մեղադրել է Թուրքիայի կառավարությանը խոսքի ազատության հարցում երեսպաշտության համար:
Հունվարի 28-ին ՄԻԵԴ-ում կայացել են «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի քննության լսումները: Այս գործում Հայաստանը ներգրավված է որպես երրորդ կողմ:
Ամալ Ալամուդին Քլունին, ելույթ ունենալով ՄԻԵԴ-ի դատավորների առջեւ, ասել է, որ Թուրքիայի դիրքորոշումը պարզապես երեսպաշտություն է, քանի որ այդ երկիրը խոսքի ազատության, ինչպես նաեւ Թուրքիայում բնակվող եւ 1915 թ.-ի ջարդերը ցեղասպանություն անվանող հայերի հետապնդման տեսանկյունից ամոթալի համբավ ունի:
Ամալ Քլունին նշել է, որ Հայաստանը, ներգրավվելով այս գործում, բնավ նպատակ չի հետապնդում սահմանափակել խոսքի ազատության իրավունքը կամ պատմական հարցերի քննարկումները:
«Հայաստանն այստեղ չէ՝ վիճարկելու խոսքի ազատության իրավունքը ճիշտ նույն կերպ, ինչպես Թուրքիան այստեղ չէ՝ պաշտպանելու խոսքի ազատությունը: Այս դատարանը շատ լավ գիտի, թե Թուրքիան ինչ համբավ ունի խոսքի ազատության բնագավառում: Ձեր դատարանը խոսքի ազատության հարցերի վերաբերյալ 224 դատական գործ է ուսումնասիրել, որոնք ներկայացվել են թուրքական կառավարության դեմ»,- նշել է փաստաբանը:
Ամալ Քլունին ՄԻԵԴ-ի դատավորներին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ  անժխտելի փաստեր, այդ թվում Օսմանյան կայսրության ղեկավարների ռազմական հանցագործությունները: Իր խոսքում նա հիշատակել է նաեւ 2007 թ.-ին Ստամբուլում սպանված «Ակoս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքին:
«Հայաստանը շահագրգռված է, որպեսզի իր քաղաքացիները եւս չներգրավվեն այն ցանցում, որը քրեականացնում է խոսքի ազատությունը լայն իմաստով: Հրանտ Դինքի ընտանիքն այս ամենի մասին շատ լավ գիտի»,- ասել է նա:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա հայերի ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիա» գործը քննվում է շուրջ 9 տարի:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել 2014թ. օգոստոսին:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին դրա եւ հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար: Այդ հոդվածը կարող եք կարդալ այս հղումով:

Ереван/Медиамакс/. На слушаниях дела «Перинчек против Швейцарии» в Европейском суде по правам человека представляющая Армению адвокат Амаль Клуни обвинила турецкое правительство в лицемерии в вопросе Геноцида армян.
28 января в ЕСПЧ состоялись слушания по делу «Перинчек против Швейцарии». В этом деле Армения представлена в качестве третьей стороны.
Амаль Аламуддин Клуни, выступая перед судьями ЕСПЧ, сказала, что позиция Турции является лицемерной, так как эта страна пользуется постыдной славой преследователя свободы слова, а также армян, живущих в Турции и признающих армянские погромы 1915 года Геноцидом.
Амаль Клуни отметила, что Армения, участвуя в данном деле, не преследует цели ограничить свободу слова.
«Армения здесь не для того, чтобы оспаривать право на свободу слова, точно так же, как Турция здесь не для того, чтобы свободу слова защищать. Этому суду прекрасно известно, какой славой пользуется Турция в плане свободы слова. Ваш суд рассматривал 224 судебных дела о свободе слова, поданых против турецкого правительства», - отметила адвокат.
Амаль Клуни представила судьям ЕСПЧ неопровержимые факты, свидетельствующие о Геноциде армян, в том числе - военные преступления лидеров Османской империи. В своей речи она упомянула также убитого Стамбуле в 2007 году редактора газеты «Акос» Гранта Динка.
«Армения заинтересована, чтобы ее граждане также не были вовлечены в сеть, которая криминализирует свободу слова в широком смысле. Семья Гранта Динка прекрасно знает об этом», - сказала она.
В марте 2007 года турецкий националист Догу Перинчек стал первым человеком, который был осужден в Швейцарии за отрицание Геноцида. Он называл Геноцид армян «международной ложью», за что ассоциация «Швейцария-Армения» подала на него в суд за расовую дискриминацию.
Разбирательство по делу «Перинчек против Швейцарии» продолжается порядка 9 лет.
С ходатайством о привлечении Армении в качестве третьей стороны по делу Перинчека в 2014 году обратился в ЕСПЧ полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ, генпрокурор Армении Геворг Костанян.
К делу «Перинчек против Швейцарии» в качестве третьей стороны привлечена также Турция.
В марте 2014 года Медиамакс подробно рассказал о деле «Перинчек v. Швейцария» и его возможных последствиях для Армении. Статья доступна по этой ссылке.