Ամալ Քլունի vs. Դողու Փերինչեք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության ժխտման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի լսումների ժամանակ Հայաստանը ներկայացնող փաստաբան Ամալ Ալամուդին Քլունին մեղադրել է Թուրքիայի կառավարությանը խոսքի ազատության հարցում երեսպաշտության համար:
Հունվարի 28-ին ՄԻԵԴ-ում կայացել են «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի քննության լսումները: Այս գործում Հայաստանը ներգրավված է որպես երրորդ կողմ:
Ամալ Ալամուդին Քլունին, ելույթ ունենալով ՄԻԵԴ-ի դատավորների առջեւ, ասել է, որ Թուրքիայի դիրքորոշումը պարզապես երեսպաշտություն է, քանի որ այդ երկիրը խոսքի ազատության, ինչպես նաեւ Թուրքիայում բնակվող եւ 1915 թ.-ի ջարդերը ցեղասպանություն անվանող հայերի հետապնդման տեսանկյունից ամոթալի համբավ ունի:
Ամալ Քլունին նշել է, որ Հայաստանը, ներգրավվելով այս գործում, բնավ նպատակ չի հետապնդում սահմանափակել խոսքի ազատության իրավունքը կամ պատմական հարցերի քննարկումները:
«Հայաստանն այստեղ չէ՝ վիճարկելու խոսքի ազատության իրավունքը ճիշտ նույն կերպ, ինչպես Թուրքիան այստեղ չէ՝ պաշտպանելու խոսքի ազատությունը: Այս դատարանը շատ լավ գիտի, թե Թուրքիան ինչ համբավ ունի խոսքի ազատության բնագավառում: Ձեր դատարանը խոսքի ազատության հարցերի վերաբերյալ 224 դատական գործ է ուսումնասիրել, որոնք ներկայացվել են թուրքական կառավարության դեմ»,- նշել է փաստաբանը:
Ամալ Քլունին ՄԻԵԴ-ի դատավորներին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ  անժխտելի փաստեր, այդ թվում Օսմանյան կայսրության ղեկավարների ռազմական հանցագործությունները: Իր խոսքում նա հիշատակել է նաեւ 2007 թ.-ին Ստամբուլում սպանված «Ակoս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքին:
«Հայաստանը շահագրգռված է, որպեսզի իր քաղաքացիները եւս չներգրավվեն այն ցանցում, որը քրեականացնում է խոսքի ազատությունը լայն իմաստով: Հրանտ Դինքի ընտանիքն այս ամենի մասին շատ լավ գիտի»,- ասել է նա:
2007թ. մարտին թուրք ազգայնական Դողու Փերինչեքը դարձավ առաջին մարդը, ով Շվեյցարիայում դատապարտվեց Ցեղասպանության ժխտման համար: Նա հայերի ցեղասպանությունն անվանում էր «միջազգային սուտ», ինչի համար «Շվեյցարիա-Հայաստան» ասոցիացիան նրան դատի տվեց ռասայական խտրականության հոդվածով:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիա» գործը քննվում է շուրջ 9 տարի:
Փերինչեքի գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավվելու խնդրանքով, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ՀՀ գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը ՄԻԵԴ էր դիմել 2014թ. օգոստոսին:
«Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով որպես երրորդ կողմ ներգրավված է նաեւ Թուրքիան:
2014թ. մարտին Մեդիամաքսը հանգամանորեն անդրադարձել էր «Փերինչեք v. Շվեյցարիա» գործին դրա եւ հնարավոր հետեւանքներին Հայաստանի համար: Այդ հոդվածը կարող եք կարդալ այս հղումով:

Amal Clooney vs. Dogu Perincek
Yerevan/Mediamax/. During the hearings of “Perincek v. Switzerland” case on Armenian Genocide denial at the European Court of Human Rights (ECHR), barrister Amal Clooney representing Armenia accused Turkey of hypocrisy on freedom of speech.
The hearings of “Perincek v. Switzerland” case took place at the ECHR on January 28. Armenia is involved in it as a third party.
Speaking at the ECHR, Amal Clooney said that Turkey's stance was hypocritical "because of its disgraceful record on freedom of expression”, including prosecutions of Turkish-Armenians who campaign for the1915 massacres to be called a genocide.
Amal Clooney noted that being involved in the case as a third party Armenia in no way aims to limit free speech or historical debate.
“Armenia is not here to argue against freedom of expression anymore than Turkey is here to defend it. This court knows very well how disgraceful Turkey’s record on freedom of expression is. You have found against the Turkish government in 224 separate cases on freedom of expression grounds”, said the barrister.
Amal Clooney submitted undeniable evidence of the Armenian Genocide to the ECHR judges, including Ottoman Empire admissions of war crimes. In her speech, she also recalled Editor-in-Chief of “Agos” Dink who was assassinated in Istanbul in 2007.
“Armenia has every interest in ensuring that its own citizens do not get caught in a net that criminalizes speech too broadly. As the family of Hrant Dink knows about all too well,” she said.
In March 2007, Turkish nationalist Dogu Perincek was the first to be found guilty of Armenian Genocide denial in Switzerland. He used to describe Armenian Genocide an “international lie” and the Switzerland-Armenia Association filed a criminal complaint against him accusing of racial discrimination.
“Perincek v. Switzerland” case has been in court for nine years,
Armenia's Prosecutor General Gevorg Kostanyan, who also represents Armenia at the ECHR, petitioned the ECHR in 2014, requesting that Armenia act as a third party in the case.
Turkey also acts as third party in “Perincek v. Switzerland” case.
In March 2014, Mediamax gave a detailed account of “Perincek v. Switzerland” case and its possible implications for Armenia. The article is available here.