ՀՀ նախագահը «ցինիկ» է անվանել Թուրքիայի որոշումը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր «անհեռատես եւ ցինիկ» է անվանել «Թուրքիայի կողմից սեփական պատմությունը խմբագրելու որոշումը», ըստ որի՝ Գալիպոլիի ճակատամարտի տարեդարձը կնշվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի նիստում:
Նա անդրադարձել է նաեւ Թուրքիայի նախագահի՝ իրեն ուղղված հրավերին:
«Երբ ստացա այդ անպարկեշտ հրավերը, անհրաժեշտ համարեցի անմիջապես եւ հանրայնորեն պատասխանել Ռեջեփ Էրդողանին, քանի որ ակնհայտ էր, որ հրավերի փաստը կարող է թյուր կերպով հասկացվել եւ մեկնաբանվել միջազգային լրատվամիջոցների եւ հանրության կողմից: Կարծում եմ, իմ պատասխանը եւ դրան հետեւած միջազգային եւ հենց Թուրքիայի ներսում տեղ գտած արձագանքները ապացուցում են այդ թերհաշվարկված քայլի սին լինելը»,- ասել է նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում քննվող «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի լսումներին:
«Դողու Փերինչեքի գործը փորձում են դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցին դատարանի իրավական դիրքորոշման հարց: Այդուհանդերձ, չենք համարում, որ դա գործ է Ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին: Մենք, լինելով ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն, նման խնդրանքով չենք դիմել դատարանին: Չենք էլ համարում, որ այդ հարցին տրվելիք ակնհայտ պատասխանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ընդդատության ոլորտի ներքո գտնվող խնդիր է»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը:

Президент Армении назвал «циничным» решение Турции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сегодня назвал «недальновидным и циничным» решение Турции «править собственную историю», в соответствии с которым годовщина Галлиполийского сражения будет отмечаться в день столетней годовщины Геноцида армян.
Об этом Серж Саргсян сказал на заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, приуроченных к 100-летию геноцида армян.
Он прокомментировал также приглашение, полученное от президента Турции.
«Когда я получил это неприличное приглашение, то посчитал необходимым дать немедленный и публичный ответ Реджепу Эрдогану, так как было очевидно, что факт приглашения мог быть неправильно понят и истолкован международной прессой и общественностью. Думаю, мой ответ и международный отклик на него, в том числе и в самой Турции, доказали тщетность этого необдуманного шага Турции», - сказал президент Армении.
Серж Саргсян прокомментировал также слушания в Европейском суде по правам человека по делу «Перинчек против Швейцарии».
«Дело Догу Перинчека пытаются свести к определению юридической позиции суда по вопросу Геноцида армян. Тем не менее, мы не считаем, что это дело о юридическом утверждении или отрицании Геноцида. Мы, будучи государством, представляющим народ, переживший геноцид, не обращались в суд с подобным ходатайством. Мы даже не считаем, что Европейский суд по правам человека обладает соответствующей юрисдикцией, чтобы дать очевидный ответ на этот вопрос», - подчеркнул президент Армении.