Էթյեն Մահչուփյանն այլեւս Թուրքիայի վարչապետի խորհրդականը չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Էթյեն Մահչուփյանը այլեւս չի զբաղեցնում Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը:
Այս մասին հայտնում է թուրքական Today's Zaman պարբերականը:
Էթյեն Մահչուփյանի խոսքով՝ ինքը ավտոմատ կերպով ազատվել է զբաղեցրած այս պաշտոնից՝ տարիքի պատճառով. մարտի 9-ին լրացել էր նրա 65-ամյակը:
«Ես շարունակում եմ իմ աշխատանքը [որպես վարչապետի գլխավոր խորհրդական]: Սակայն այժմ տարբերությունն այն է, որ չեմ վարձատրվում»,- պարզաբանել է նա:
Օրերս Էթյեն Մահչուփյանը հանդես էր եկել Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հայտարարություններով՝ 1915թ. դեպքերը բնութագրելով որպես «ցեղասպանություն»:
«Եթե Բոսնիայի ու Աֆրիկայի դեպքերը ընդունվում են որպես ցեղասպանություն, ապա անհնար է ցեղասպանություն չանվանել 1915թ. հայերի հետ տեղի ունեցածը», - ասել էր նա:

Этьен Махчупян покинул пост советника премьер-министра Турции
Ереван/Медиамакс/. Этьен Махчупян более не занимает пост главного советника премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу.
Об этом сообщает турецкая газета Today's Zaman.
По словам Этьена Махчупяна, он был автоматически снят с должности в связи с возрастом: 9 марта ему исполнилось 65 лет.
«Я продолжаю работать [в качестве главного советника премьер-министра]. Однако с единственной разницей – больше мне за это не платят», - объяснил он.
На днях Этьен Махчупян выступил с заявлением в связи с Геноцидом армян, охарактеризовав события 1915 года как геноцид.
«Если геноцидом называют события в Боснии и Африке, то уже невозможно не назвать геноцидом то, что произошло с армянами в 1915 году», - сказал он.