Էթյեն Մահչուփյանն այլեւս Թուրքիայի վարչապետի խորհրդականը չէ
Երեւան: Մեդիամաքս: Էթյեն Մահչուփյանը այլեւս չի զբաղեցնում Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը:
Այս մասին հայտնում է թուրքական Today's Zaman պարբերականը:
Էթյեն Մահչուփյանի խոսքով՝ ինքը ավտոմատ կերպով ազատվել է զբաղեցրած այս պաշտոնից՝ տարիքի պատճառով. մարտի 9-ին լրացել էր նրա 65-ամյակը:
«Ես շարունակում եմ իմ աշխատանքը [որպես վարչապետի գլխավոր խորհրդական]: Սակայն այժմ տարբերությունն այն է, որ չեմ վարձատրվում»,- պարզաբանել է նա:
Օրերս Էթյեն Մահչուփյանը հանդես էր եկել Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հայտարարություններով՝ 1915թ. դեպքերը բնութագրելով որպես «ցեղասպանություն»:
«Եթե Բոսնիայի ու Աֆրիկայի դեպքերը ընդունվում են որպես ցեղասպանություն, ապա անհնար է ցեղասպանություն չանվանել 1915թ. հայերի հետ տեղի ունեցածը», - ասել էր նա:

Etyen Mahcupyan is no longer advisor to Turkish PM
Yerevan/Mediamax/. Etyen Mahcupyan is no longer the chief advisor to Turkish Prime Minister Ahmet Davutoglu.
Turkish Today’s Zaman reported it.
According to Etyen Mahcupyan, he was “automatically” removed from the post when he turned 65 on March 9.
“I continue my work [as a prime ministerial advisor]. The only difference is that I no longer get paid,” he clarified.
Recently Etyen Mahcupyan made statements on Armenian Genocide and described the killings of Armenians in 1915 at the hands of the Ottoman Empire as a “genocide.”
“If accepting that what happened in Bosnia and Africa were genocides, it is impossible not to call what happened to Armenians in 1915 genocide too,” he said.