Արցախի ինքնորոշմանն այլընտրանք չկա, ասել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ասել է, որ ԼՂՀ հարցի լուծման միակ ճանապարհը խաղաղ պայմաններն ու քաղաքական քայլերն են, փոխհամաձայնեցված մոտեցումները՝ Արցախի ինքնորոշմանը վերջնական լուծում տալու համար:
Այս մասին նախարարն ասել է ԵՊՀ դասախոսների եւ ուսանողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Արցախի ինքնորոշմանն այլընտրանք չկա: Արցախն իր ժողովրդավարությամբ չի զիջում տարածաշրջանի որեւէ երկրի, իսկ մեր հակառակորդների համեմատ ավելի ժողովրդավարական եւ համախմբված է»,- նշել է Սեյրան Օհանյանը եւ նկատել, որ «պատմությունը ցույց է տվել, որ համատեղ կյանքի ընթացում Ադրբեջանը միշտ կողմնակալ մոտեցում է ցուցաբերել Արցախի հանդեպ»:
Անդրադառնալով հակառակորդի ռազմական հռետորաբանությունը` նախարարն ասել է. «Որքան էլ մեր հարեւանները հոխորտան, զբաղվեն ռազմական հռետորաբանությամբ, մեր մարտական ոգու, միասնականության եւ զինվորների պատրաստության շնորհիվ մենք կարողանում ենք ապահովել այդ ուժերի հավասարակշռությունը: Ընդ որում` այստեղ հակառակորդի քանակական առավելությունը ոչ մի դերակատարություն չունի»:
Նախարարը նշել է, որ հայկական կողմն այս տարիների ընթացքում ստեղծել եւ ստեղծում է ազգային եւ միջազգային երաշխիքներ`հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման համար:

Самоопределение Арцаха не имеет альтернативы, сказал министр обороны Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян сказал сегодня, что единственным путем решения проблемы Нагорного Карабаха являются мирные условия, политические шаги и согласованные подходы относительно окончательного решения вопроса самоопределения Арцаха.
Об этом министр сказал на сегодняшней встрече с преподавателями и студентами ЕГУ.
«Самоопределение Арцаха не имеет альтернативы. Своей демократичностью Арцах не уступает ни одной стране в регионе, а по сравнению с нашими противниками является более демократичным и консолидированным»,- отметил Сейран Оганян, заметив, что «история показала, что Азербайджан всегда проявлял предвзятый подход к Арцаху».
Комментируя воинственную риторику Азербайджана, министр сказал: «Сколько бы наши соседи ни угрожали, ни занимались воинственной риторикой, благодаря нашему боевому духу, сплоченности и подготовленности солдат мы в силах обеспечить баланс этих сил. При этом, количественное преимущество противника не играет никакой роли».