Հայ զինվորականները տեսչություն են անցկացնում Թուրքիայի տարածքում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նոյեմբերի 26-ից 28-ը Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի (ԵՍԶՈՒ) մասին պայմանագրի շրջանակներում Հայաստանի զինված ուժերի տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» տեսչություն է անցկացնում Թուրքիայի տարածքում:
Տեսչության ընթացքում կճշգրտվեն ՀՀ հետ սահմանակից զորամասերի հայտարարված աշխարհագրական կոորդինատներն ու սխեմաները, կստուգվեն պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի եւ սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը եւ դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում, կդիտարկվեն զորամասերի սահմանագոտիները եւ ընդհանուր տարածքները:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ 2013 թ. նոյեմբերին Հայաստանի զինված ուժերի տեսչական խումբը տեսչություն էր իրականացրել Թուրքիայի ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի Արդահանում եւ Սարիղամիշում տեղակայված բրիգադներում:
2012թ. նոյեմբերին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեսչական խումբը տեսչության էր ենթարկվել Թուրքիայի 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ բանակային կորպուսի 14-րդ մեխանիզացված հետեւակային բրիգադը (Կարս) եւ 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):

Армянские военнослужащие проводят инспекцию на территории Турции - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. 26-28 ноября в рамках Договора об обычных вооруженных силах в Европе (ДОВСЕ) инспекционная группа вооруженных сил Армении проводит инспекцию в Турции.
В ходе инспекции будут уточнены заявленные географические координаты и схемы воинских частей, прилегающих к границе с Арменией, будет проверено количество и наличие на подконтрольных объектах ограничиваемой договором техники и вооружений (боевые танки, бронированные боевые автомобили, артиллерийское оружие). Будет проведен мониторинг границ частей и их территорий.
Медиамакс напоминает, что в ноябре 2013 года инспекционная группа ВС Армении провела инспекцию бригады 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии ВС Турции в Ардагане и бригады Сарикамыша.
В ноябре 2012 года инспекционная группа министерства обороны Армении провела инспекцию14-й механизированной пехотной бригады 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии (Карс) и 5-го полка 1-й мотострелковой бригады (Игдир) ВС Турции.