Վրաստանը Հայաստանին կառաջարկի օգտվել ՆԱՏՕ-ի ուսումնական կենտրոնից
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը պատրաստ է ընդունել հայ զինվորականներին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնում, որը կբացվի մինչ տարեվերջ:
Ուսումնական կենտրոնի ստեղծման մանրամասները եւ գտնվելու վայրը կորոշվի հունվարի 29-30-ը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուի Թբիլիսի կայանալիք այցի ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի փոխքարտուղար Իվլիան Խաինդրավան ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի գործընկերների թվում, ում զինվորականները կարող են պատրաստություն անցնել ապագա ուսումնական կենտրոնում, դիտարկվում են նաեւ Հայաստանը ու Ադրբեջանը:
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, բայց որպես գործընկեր մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններին եւ կարող է օգտվել այս կենտրոնի հնարավորություններից: Վարժանքներն անցկացվելու են հիմնականում խաղաղապահ գործողությունների տեսակետից», - ասել է Իվլիան Խաինդրավան:
Վրաստանում արդեն կա ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխանող ուսումնական կենտրոն: Դա Սաչխերիի լեռնային հրաձիգների պատրաստության դպրոցն է, որը կառուցվել է Ֆրանսիայի օժանդակությամբ: Այնտեղ պատրաստվում են նաեւ հայ զինվորականները:

Грузия предложит Армении воспользоваться учебным центром НАТО
Ереван/Медиамакс/. Грузия готова обучать армянских военных в Центре НАТО, который откроется в стране до конца года.
Детали создания учебного центра и его месторасположение определит во время визита в Тбилиси 29-30 января заместитель генсека НАТО Александр Вершбоу.
Как сообщает собкор Медиамакс, заместитель секретаря Совета национальной безопасности Грузии Ивлиан Хаиндрава сказал, что среди партнеров НАТО, чьи военные могут готовиться в будущем учебном центре, подразумеваются также Армения и Азербайджан.
«Армения является членом ОДКБ, но в качестве партнера участвует в операциях НАТО по поддержанию мира и сможет воспользоваться возможностями данного центра. Тренинг военнослужащих будет вестись преимущественно в ракурсе миротворческих операций», - сказал Ивлиан Хаиндрава.
В Грузии уже есть учебный центр, соответствующий стандартам НАТО. Это школа горных стрелков в Сачхере, основанная при помощи Франции. В ней готовятся и армянские военные.