Վրաստանը Հայաստանին կառաջարկի օգտվել ՆԱՏՕ-ի ուսումնական կենտրոնից
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանը պատրաստ է ընդունել հայ զինվորականներին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնում, որը կբացվի մինչ տարեվերջ:
Ուսումնական կենտրոնի ստեղծման մանրամասները եւ գտնվելու վայրը կորոշվի հունվարի 29-30-ը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ալեքսանդր Վերշբոուի Թբիլիսի կայանալիք այցի ընթացքում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսի սեփական թղթակիցը, Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի փոխքարտուղար Իվլիան Խաինդրավան ասել է, որ ՆԱՏՕ-ի գործընկերների թվում, ում զինվորականները կարող են պատրաստություն անցնել ապագա ուսումնական կենտրոնում, դիտարկվում են նաեւ Հայաստանը ու Ադրբեջանը:
«Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, բայց որպես գործընկեր մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններին եւ կարող է օգտվել այս կենտրոնի հնարավորություններից: Վարժանքներն անցկացվելու են հիմնականում խաղաղապահ գործողությունների տեսակետից», - ասել է Իվլիան Խաինդրավան:
Վրաստանում արդեն կա ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխանող ուսումնական կենտրոն: Դա Սաչխերիի լեռնային հրաձիգների պատրաստության դպրոցն է, որը կառուցվել է Ֆրանսիայի օժանդակությամբ: Այնտեղ պատրաստվում են նաեւ հայ զինվորականները:

Yerevan/Mediamax/. Georgia is ready to train Armenian military servicemen in the NATO Center due to open in the country till late 2015.
The details of establishment of the training center and its location will be specified during the visit of NATO Deputy Secretary General Alexander Vershbow to Tbilisi on January 29-30.
Mediamax’s correspondent reports that Deputy Secretary of National Security Council of Georgia Ivlian Khaindrava said that Armenia and Azerbaijan are considered among the NATO partners which military servicemen can be trained in the future training center.
“Armenia is a CSTO member, but it takes part in NATO peacekeeping operations as a partner and thus can make use of the center's resources. The military training will mostly focus on peacekeeping operations”, said Ivlian Khaindrava.