Քննարկվել է հայ-իրանական ռազմական գործակցությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը մայիսի 24-25-ը Իրանում հանդիպումներ է ունեցել այս երկրի պաշտպանության եւ զինված ուժերի աջակցության նախարար Հոսեյին Դեհղանի եւ վերջինիս տեղակալ Ֆիրուզ Մասիհ Փուրի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպումների հիմնական նպատակն էր հստակեցնել պաշտպանության ոլորտում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության օրակարգը, նախանշել առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները:
Հոսեյին Դեհղանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի՝ Հայաստան այցելելու հրավերը, եւ խոստացել ընթացիկ տարում այցելել Հայաստան:
Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Մալեք-Աշթար գիտատեխնոլոգիական համալսարան, Իրանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաեւ «Էթկա» ընկերություն: Վերջիններիս ղեկավարության հետ հանդիպմանը քննարկվել են ռազմական կրթության բնագավառում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության ընդլայնման, թիկունքային ապահովման, մասնավորապես` մատակարարումների ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:

Армения и Иран обсудили вопросы военного сотрудничества - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян 24-25 мая в Иране встретился с министром обороны и вооруженных сил Ирана Хосейном Дехганом и его заместителем Масихом Фури.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, основной целью встреч было согласование повестки армяно-иранского двустороннего сотрудничества в сфере обороны и планирование ближайших мероприятий.
Хосейн Дехган принял приглашение министра обороны Армении посетить Армению, пообещав совершить визит в текущем году.
Делегация во главе с Давидом Тонояном посетила научно-технологический университет Малек-Аштар, Центр стратегических исследований Ирана и компанию «Этка». На встрече с руководством последней обсуждались вопросы, касающиеся расширения армяно-иранского сотрудничества в сфере военного образования и развития тылового обеспечения, в частности, сотрудничества в сфере поставок.