ՀՀ-ն պատրաստ է սատարել ԿԽՄԿ-ի բոլոր նախաձեռնություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար, ՀՀ գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Կարոլին Դույեզին եւ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Պատրիկ Վիալին:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպման նպատակն էր քննարկել ՀՀ ՊՆ եւ ՀՀ-ում ԿԽՄԿ պատվիրակության միջեւ համագործակցության ընթացիկ խնդիրները եւ նախանշել առաջիկա համատեղ ծրագրերը:
ԿԽՄԿ պատվիրակներն արժեւորել են Գերիների, պատանդների եւ անհայտ կորած անձանց հարցերով զբաղվող հանձնաժողովում ՀՀ պետական կառավարման մարմինների եւ հատկապես պաշտպանության նախարարության ներդրումը:
Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ ՀՀ պետական կառավարման պատկան մարմինները պատրաստակամ են սատարել ԿԽՄԿ-ի` մարդասիրական ուղղվածության բոլոր նախաձեռնություններին:
Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Արցախյան ազատամարտի ժամանակ անհայտ կորածների մտացածին թվաքանակի եւ զանգվածային հուղարկավորության վայրերի վերաբերյալ ադրբեջանական իշխանությունների տարածած ապատեղեկատվությունը եւ հայկական կողմին հասցեագրված մեղադրանքները նպատակ ունեն ոչ միայն միջազգային հանրությանը ապակողմնորոշելուն, այլեւ ադրբեջանական հասարակությունում հակահայկական տրամադրությունները խորացնելուն:

Yerevan /Mediamax/. Minister of Defense, head of State Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons Seyran Ohanyan has today received Caroline Douilliez, Head of International Committee of Red Cross Mission in Armenia, and Patrik Vial, ICRC Director for Europe and Central Asia.
The aim of the meeting was to discuss the current issues of cooperation between Armenian Ministry of Defense and ICRC Mission in Armenia and outline future joint projects, the press service of Defense Ministry reports.
The ICRC delegates attached importance to the Armenian state agencies', and especially Defense Ministry's, contribution to the Commission for Prisoners of War, Hostages and Missing Persons.
Seyran Ohanyan stressed that the competent Armenian state structures are ready to support ICRC in all the humanitarian initiatives.
Touching upon the NK conflict, Armenian Defense Minister said that the misinformation on the fraud number of missing persons and mass burial sites disseminated by the Azerbaijani authorities and accusations against Armenia are aimed at not only misleading the international community but also  anti-Armenian moods in Azerbaijan.