«Էրեբունի» ավիաբազայի օդաչուները բարձրացնում են որակավորումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում տեղակայված ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի «Էրեբունի» ավիաբազայում ՄիԳ-29 կործանիչների օդաչուները բարձրացնում են իրենց որակավորումը:
Ընթացիկ տարում երիտասարդ բոլոր օդաչուներն անցել են պլանային վերապատրաստում ՄիԳ-29ՍՄՏ օդանավերի վրա, կատարել թռիչքներ դաշտային տեղանքում, հաստիքային սպառազինության կիրառման խնդիրներ՝ ցամաքային եւ օդային թիրախների համար, ինչպես նաեւ երկուական թռիչք պարաշյուտով:
Մինչ տարեվերջ բոլոր երիտասարդ օդաչուները կհանձնեն նորմերը՝ «3-րդ դասի օդաչու» կարգը ստանալու համար:
Բացի այդ, ձմեռային ուսումնական շրջանի նախաշեմին Գյումրիում տեղակայված ՌԴ ռազմաբազայում անցկացվել են համալիր դասընթացներ՝կապված ամենօրյա գործունեության եւ մարտական պատրաստվածության պարապմունքների ընթացքում կիրառվող անվտանգության կանոնների հետ:
Դասընթացին մասնակցել են ավելի քան 2000 զինծառայողներ եւ քաղաքացիական անձնակազմի անդամներ: Ներգրավվել է նաեւ 100 միավոր ռազմական տեխնիկա:

Российские летчики совершенствуют навыки на авиабазе «Эребуни» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. На российской авиационной военной базе «Эребуни» летчики современных истребителей четвертого поколения МиГ-29 повышают классную квалификацию.
В текущем году каждый из молодых летчиков прошел плановое переучивание на самолетах МиГ-29СМТ, выполнил необходимые нормы налета на равнинной местности, отработал задачи применения штатного вооружения по наземным и воздушным целям и совершил по два прыжка с парашютом, сообщили в пресс-службы базы.
До конца текущего года все молодые пилоты сдадут нормативы на присвоение квалификационной категории «летчик 3-го класса».
Помимо того, в преддверии начала зимнего периода обучения на российской военной базе в Гюмри прошли комплексные занятия по требованиям безопасности в условиях повседневной деятельности и на занятиях по боевой подготовке с участием более 2 тыс. военнослужащих и гражданского персонала, а также 100 единиц военной техники.