2015-ը դիրքերի ամրապնդման տարի էր, ասել է նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր հայտարարել է, որ 2015-ը ՀՀ զինված ուժերում ձեռքբերումների եւ դիրքերի ամրապնդման տարի էր:
Այս մասին նախարարն ասել է տարեկան ամփոփիչ ասուլիս ժամանակ, որին ներկա են եղել անցած տարվա ընթացքում իրենց աշխատանքով աչքի ընկած հրամանատարներն ու լավագույն զինվորները:
«Անցած տարի մեր աշխատանքն իրականացրել ենք չափազանց լարված իրավիճակում` դիվերսիոն գործողություններ, առավելագույն տրամաչափի հասցված կրակոցներով` ընդհուպ միչեւ հրանոթներ եւ նույնիսկ տանկեր: Այս իրականության մեջ կարողացել ենք զինված դիմակայության շրջանակում զսպել հակառակորդին ոչ միայն պաշտպանական մարտերի ժամանակ, այլեւ, անհրաժեշտության դեպքում, կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով հակառակորդի առաջխաղացման մասին լուրերին` նախարարն ասել է, որ «մեր պաշտպանության ուրվագծում փոփոխություններ եւ դիրքերի առաջխաղացում տեղի չի ունեցել»:
Նա նշել է, որ անցած տարի լուրջ աշխատանք է տարվել դաշնակից եւ գործընկեր կառույցների հետ համագործակցության ուղղությամբ, այդ թվում` ՀԱՊԿ-ի, եվրոպական մի շարք երկրների հետ:
«Տարին ՀՀ ԶՈՒ-ի համար առանձնահատուկ է եղել ռազմավարական բնույթի միջոցառումների անցկացմամբ, ավարտել ենք պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը (Strategic Defense Review-SDR): Կազմել ենք 2016-2020 թթ. երկրորդ զարգացաման պլանը»,-ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ 2015թ. «չորս ուղղությամբ հասել ենք արդյունքի՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարում, սոցիալական ոլորտ, գնումների գործընթաց եւ զորակոչի անցկացում»:
ՊՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ 2016-ը ՀՀ զինված ուժերում հայտարարված է հրամանատարական պատրաստության տարի:

We strengthened our positions in 2015, Armenian Defense Minister says - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan has today stated that 2015 was a year of strengthening of positions and achievements in the Armenian Armed Forces.
The Minister said this addressing an annual press conference attended by commanders and the best soldiers who stood out with their work over the last year.
“Last year, we worked in an extremely tense situation - subversive actions, shootings from the maximum caliber weapons up to cannons and even tanks. In this reality, we managed to restrain the rival within the armed resistance not only during the defensive battles; we also took preventive actions if needed”, said Seyran Ohanyan.
Touching upon the news on the rival’s advance, the Minister has said that “there has been no change in our defense lines and advance in positions”.
He has noted that last year, serious work was carried out with the allied and partner structures including a number of CSTO member states.
“The year was remarkable for the Armenian Armed Forces in terms of holding of strategic events, we completed the second Strategic Defense Review (SDR). We also drafted the 2016-2020 development plan”, said the Armenian Defense Minister.
Seyran Ohanyan has noted that in 2015, they “reached results in 4 areas - human resources management, social field, procurement and holding of conscription”.
The Armenian Defense Minister has stressed that 2016 was declared as a year of commanders’ training in the Armenian Armed Forces.