2015-ը դիրքերի ամրապնդման տարի էր, ասել է նախարարը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր հայտարարել է, որ 2015-ը ՀՀ զինված ուժերում ձեռքբերումների եւ դիրքերի ամրապնդման տարի էր:
Այս մասին նախարարն ասել է տարեկան ամփոփիչ ասուլիս ժամանակ, որին ներկա են եղել անցած տարվա ընթացքում իրենց աշխատանքով աչքի ընկած հրամանատարներն ու լավագույն զինվորները:
«Անցած տարի մեր աշխատանքն իրականացրել ենք չափազանց լարված իրավիճակում` դիվերսիոն գործողություններ, առավելագույն տրամաչափի հասցված կրակոցներով` ընդհուպ միչեւ հրանոթներ եւ նույնիսկ տանկեր: Այս իրականության մեջ կարողացել ենք զինված դիմակայության շրջանակում զսպել հակառակորդին ոչ միայն պաշտպանական մարտերի ժամանակ, այլեւ, անհրաժեշտության դեպքում, կանխարգելիչ միջոցառումներ իրականացնել»,- ասել է Սեյրան Օհանյանը:
Անդրադառնալով հակառակորդի առաջխաղացման մասին լուրերին` նախարարն ասել է, որ «մեր պաշտպանության ուրվագծում փոփոխություններ եւ դիրքերի առաջխաղացում տեղի չի ունեցել»:
Նա նշել է, որ անցած տարի լուրջ աշխատանք է տարվել դաշնակից եւ գործընկեր կառույցների հետ համագործակցության ուղղությամբ, այդ թվում` ՀԱՊԿ-ի, եվրոպական մի շարք երկրների հետ:
«Տարին ՀՀ ԶՈՒ-ի համար առանձնահատուկ է եղել ռազմավարական բնույթի միջոցառումների անցկացմամբ, ավարտել ենք պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը (Strategic Defense Review-SDR): Կազմել ենք 2016-2020 թթ. երկրորդ զարգացաման պլանը»,-ասել է նախարարը:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ 2015թ. «չորս ուղղությամբ հասել ենք արդյունքի՝ մարդկային ռեսուրսների կառավարում, սոցիալական ոլորտ, գնումների գործընթաց եւ զորակոչի անցկացում»:
ՊՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ 2016-ը ՀՀ զինված ուժերում հայտարարված է հրամանատարական պատրաստության տարի:

2015-й был годом укрепления боевых позиций, сказал министр - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр обороны Армении Сейран Оганян заявил сегодня, что 2015-й стал для вооруженных сил годом достижений и укрепления позиций.
Министр сказал об этом на конференции по итогам года, на которой присутствовали отличившиеся в прошлом году командиры и солдаты.
«В прошлом году мы работали в крайне напряженных условиях – диверсии, выстрелы из крупнокалиберного оружия, вплоть до пушек и даже танков. В этой реальности нам удавалось в рамках военного противостояния не только сдерживать противника, но и, при необходимости, применять превентивные меры», - сказал Сейран Оганян.
Говоря о сообщениях относительно продвижения противника, министр сказал, что в «нашей линии обороны изменений не произошло».
Он отметил, что в прошлом году была проведена значительная работа в направлении сотрудничества с союзниками и партнерскими организациями, в том числе с ОДКБ и  рядом европейских стран.
«Для ВС Армении год ознаменовался проведением мероприятий стратегического характера. Мы завершили второй этап Стратегического оборонного пересмотра (Strategic Defense Review-SDR), составили план развития на 2016-2020гг.»,- сказал министр.
Сейран Оганян отметил, что «в 2015 году мы достигли результатов в четырех направлениях: управление человеческими ресурсами, социальная сфера, закупки и выполнение призыва».