ՀՀ-ն հաջողությամբ մասնակցում է Saber Junction զորավարժությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Գերմանական Հոհենֆելսում տեղակայված ԱՄՆ ԶՈՒ միացյալ բազմազգ վարժական կենտրոնում ավարտին է մոտենում «Միաձուլված սուր-2016» (Saber Junction 2016) բազմազգ զորավարժությունը, որին 2016թ. մարտի 29-ից մասնակցում է նաեւ ՀՀ զինված ուժերի 32-հոգանոց բժշկական ստորաբաժանումը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում նշել են, որ զորավարժությանը ներգրավված են 16 երկրների մինչեւ 5 000 զինծառայողներ:
Զորավարժության ընթացքում հայկական կողմն ապահովել է ՆԱՏՕ-ի չափանիշներով 2-րդ մակարդակի բուժօգնություն: Առաջին անգամ արտերկրում գործարկվել է նաեւ ՀՀ զինված ուժերի ամերիկյան ԻՄԵԴՍ (EMEDS) համակարգի շարժական դաշտային հոսպիտալը:
Զորավարժությանը մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ բժշկական անձնակազմը մարտական գործողությունների հնարավորինս նմանեցված պայմաններում ցուցաբերել է վիրավորների տարհանման, առաջին բուժօգնության տրամադրման, վիրավորների վիճակի կայունացման, վիրահատական միջամտությունների իրականացման եւ այլ բժշկական անհետաձգելի օգնություն:
Զորավարժության անցկացման վայր է ժամանել նաեւ Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Բեն Հոդջեսը, որը նաեւ հանդիպում է ունեցել հայ զինծառայողների հետ:
Saber Junction զորավարժությանը մասնակցությունը նպաստելու է ՀՀ ԶՈՒ ԻՄԵԴՍ շարժական դաշտային հոսպիտալի անձնակազմի մասնագիտական հմտությունների խորացմանը:

Армения успешно участвует в учениях Saber Junction - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В международном объединенном учебном центре ВС США, дислоцированном в немецком Хоэнфельсе, подходят к концу многонациональные учения «Скрещенные сабли-2016» (Saber Junction 2016), в которых с 29 марта 2016 года участвует подразделение ВС Армении в составе 32 медиков.
В министерстве обороны Армении отметили, что к учениям привлечены до 5000 военнослужащих из 16 стран.
В ходе учений армянская сторона оказывала медицинскую помощь второго уровня по стандартам НАТО. Впервые за рубежом был запущен мобильный полевой госпиталь ВС Армении американской системы EMEDS.
Медперсонал ВС Армении, участвующий в учениях, в максимально приближенных к боевым действиям условиях осуществлял эвакуацию раненых, предоставлял первую помощь, проводил стабилизацию состояния раненых и хирургические операции, а также оказывал другую неотложную медпомощь.
Полигон посетил командир сухопутных войск США в Европе, генерал-лейтенант Бен Ходжес, который встретился и с армянскими военными.
Учения Saber Junction будут способствовать повышению профессиональных навыков личного состава мобильного полевого госпиталя EMEDS ВС Армении.