ՊՆ-ում քննարկվել են հայ-իրանական գործակցությանն առնչվող հարցեր
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայության հաղորդմամբ, հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցությանն ու տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:
Սեյրան Օհանյանն Իրանի դեսպանին տեղեկացրել է հայ-իրանական պաշտպանական համագործակցության շուրջ Մոսկվայում իր գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին՝ համոզմունք հայտնելով, որ առաջիկայում դրանք կյանքի կկոչվեն:
Դեսպանի խնդրանքով Սեյրան Օհանյանը ներկայացրել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ստեղծված իրավիճակը, վերջին օրերի ընթացքում հակառակորդի կողմից ձեռնարկվող ագրեսիվ եւ նոր ռազմական գործողություններ հրահրող քայլերը:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին իր մտահոգություններն է արտահայտել ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ պատրաստակամություն հայտնել բոլոր ջանքերը գործադրելու խաղաղություն ու կայունություն պահպանելու ուղղությամբ:
Ի թիվս այլ ոլորտների, Իրանի դեսպանը կարեւորել է պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության զարգացումը:

Cooperation with Iran is discussed in Armenian Defense Ministry - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan received today Seyyed Kazem Sajjad, the Iranian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia.
According to Defense Ministry press service, the sides discussed issues related to the bilateral cooperation and security in the region during the meeting.
Seyran Ohanyan informed the Iranian Ambassador about the agreements his Iranian colleague and him reached at the meeting on Armenian-Iranian cooperation in defense in Moscow, expressing confidence that these agreements will be brought to life soon.
By the Ambassador’s request, Seyran Ohanyan also presented the current situation in the NK conflict, as well as Azerbaijan’s aggressive steps in recent days, which aimed to provoke new military actions.
Seyyed Kazem Sajjad expressed concerns over the current situation and readiness to put all efforts into ensuring peace and stability.
Among other spheres, the Iranian Ambassador attached importance to the development of bilateral cooperation in defense.