Ավարտվել է միջազգային խորհրդատվական թիմի այցը Հայաստան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 3-6-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւանում էր Հայաստանում բանակաշինությանը եւ պաշտպանական վերափոխումներին սատարող միջազգային խորհրդատվական թիմը:
ՊՆ-ում նշել են, որ եռօրյա հանդիպումների ընթացքում խորհրդատվական թիմը ՀՀ ՊՆ աշխատանքային խմբի հետ քննարկել է բանակաշինության հիմնական մոտեցումները, կառավարման, պլանավորման, մարտարվեստի, ինչպես նաեւ զինուժի արհեստավարժության ոլորտներում իրականացվելիք վերափոխումներին առնչվող հարցեր:
Միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամներին այսօր ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Սեյրան Օհանյանը կարեւորել է ռազմունակության ամրապնդմանն ուղղված վերափոխումներին խորհրդատվական խմբի շարունակական աջակցության անհրաժեշտությունը:
Խորհրդատվական թիմը հանդիպում է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում: Քննարկվել են պաշտպանության ոլորտի օրենսդրությունը սահմանադրական բարեփումների եւ զինված ուժերի զարգացման մտահղացման հետ համահունչ դարձնելու խնդիրները:
Խորհրդատվական թիմը հանդես է եկել նաեւ դասախոսությամբ ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարանի հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետում:

Yerevan /Mediamax/. The International Security Sector Advisory Team in Armenia was in Yerevan on May 3-6.
Armenian Defense Army noted that during the three-day visit the Advisory Team held discussions with a working team of the Defense Army on main approaches of security sector, as well as issues related to reforms in management, planning, martial arts and professionalism of the Armed Forces.
The members of the International Advisory Team were received today by the Armenian Defense Minister. Seyran Ohanyan attached importance to the necessity of the Advisory Team’s continuous assistance with the reforms aimed at strengthening combat effectiveness.
The Advisory Team also had a meeting at the Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs of Armenian National Assembly. The meeting included a discussion on issues related to introducing constitutional reforms to defense legislation and making it more conducive to development of the Armed Forces.