Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ.
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը 2018 թվականի ապրիլի 4-ին ելույթ է ունեցել Անվտանգության հարցերով մոսկովյան VII կոնֆերանսին:
Մեդիամաքսը ձեր ուշադրությանն է ներկայացնում նախարարի ելույթի առանցքային հատվածները:
Գլոբալ անվտանգության եւ բազմակենտրոն աշխարհի մասին
Մեր կոնֆերանսի թեմայի՝ «Գլոբալ անվտանգությունը բազմակենտրոն աշխարհում» արդիականությունը ակնհայտ է արդեն իսկ նրանով, որ յուրաքանչյուր բառ եւ եզրույթ իր վրա է կրում փոխակերպման եւ խորքային փոփոխությունների հետքը:
«Գլոբալ» բառը, որը նախկինում նշանակում էր «համապարփակ, ունիվերսալ, համընդհանուր», այժմ հեշտությամբ կիրառվում է ցանկացած առանձին վերցված տարածաշրջանային մակարդակի երեւույթ կամ գործընթաց բնորոշելու համար, ինչն անմիջապես արտացոլվում է համաշխարհային ասպարեզում: 2001 թվականին Մանհեթենում տեղի ունեցած տեղական «գլոբալ» ահաբեկչությունը, «գլոբալ» քաղաքացիական պատերազմը Հարավային Սուդանում, «գլոբալ» հաքերային հարձակումը մի կորպորացիայի սերվերների վրա, որը սպասարկում սոցցանցերի  միլիոնավոր օգտատերեր ամբողջ աշխարհով:
Երկրորդ փոխակերպվող հասկացությունը «անվտանգությունն» է: Այն, ինչի մակարդակը մենք սովոր ենք չափել մոբիլիզացիոն ռեսուրսով, սպառազինությունների եւ զինամթերքի որակով եւ քանակով, նախ ամրոցային պատերի հուսալիությամբ, ապա ռազմավարական նշանակության զսպող զենքով, բազմագործոն, անկանխատեսելի եւ փոխկապակցված լինելու պատճառով մեկ ակնթարթում վերածվեց անչափելի մի երեւույթի :
Փոխակերպվում է նաեւ աշխարհի բազմակենտրոնության հասկացությունը: Սա, ի դեպ, ակնհայտ է արդեն իսկ այն պատճառով, որ այդ բառով փոխարինված է նմանատիպ համաժողովների համար ավելի սովորական՝ աշխարհի բազմաբեւեռության հասկացությունը:
«Բազմաբեւեռությունը» որպես «երկբեւեռ» աշխարհի հայեցակարգի մտացածին մի փոփոխություն
Ընդհանրապես, «բազմաբեւեռություն» արտահայտությունն ինքնին հանդիսանում է ալոգիզմ, քանի որ համարվում է «երկբեւեռ» աշխարհի հայեցակարգի մտացածին մի փոփոխություն, այսինքն` մի աշխարհի, որի առանցքի եզրերին գտնվում են երկու բեւեռներ: Իսկ «բազմաբեւեռությունը» ենթադրում է միանգամից մի քանի «առանցքների» առկայություն, ինչն, ակնհայտ է, չի արտացոլում XX եւ XXI դարի սկզբին բնորոշ աշխարհակարգի իրողությունները:
Բազմակենտրոնությունը բազմաբեւեռությունից տարբերում են ոչ միայն երկուսից ավելի ազդեցության կենտրոնների առկայությունը, այլեւ «առանցքի» հայեցակարգի ակնհայտ փոխարինումը ցանցային կառուցվածքով:
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. Հունաստան այցելելիս Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. Հունաստան այցելելիս
Բոլորս հիշում ենք Ֆրենսիս Ֆուկույամայի ժամանակին չափազանց մոդայիկ «Պատմության ավարտի» հայեցակարգը, որը հիմնված էր միջազգային օրակարգի սպառված լինելու վրա, որը պայմանավորված էր գաղափարախոսական դիմակայության ավարտով: Այսպիսով, «բազմակենտրոնության» եւս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ նորագույն համաշխարհային պատմության հայեցակարգն ավելի լայն է, քան Արեւմուտքի եւ Արեւելքի գաղափարախոսական դիմակայությունը:
«Գլոբալ» եւ «անվտանգություն» հասկացությունների փոխակերպումը արմատապես փոխում է խաղացողների հարաբերությունների կառուցվածքը բոլոր մակարդակներում: Ընդ որում, «բազմակենտրոնության» հասկացությունը բացառում է զրոյական արդյունքով խաղում դերակատարներից որեւէ մեկի հաղթանակի հնարավորությունը՝ անկախ իր հնարավորություններից եւ ռեսուրսներից: Փոխգործակցության թեմաների բազմազանության, հիմնական խաղացողների կազմի, տեղեկատվության փոխանակման եւ որոշումների կայացման արագությունների ավելացման դեպքում միջազգային հանրության լայն շրջանակները, այսինքն, նրա բոլոր խաղացողները՝ պետություններից մինչեւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներ, մամուլից մինչեւ կորպորացիաներ, համաշխարհային կրոններից մինչեւ ոչ ֆորմալ միավորումներ «դատապարտված են», բառիս ամենադրական իմաստով, մասնակցել փոխգործակցության անընդմեջ գործընթացին փոքր, միջին եւ մեծ արդյունքներով, որոնք ոչ միայն չեն բացառում, այլ նաեւ ենթադրում են բոլոր մնացած խաղացողների առաջընթացն ու ամրապնդումը:
«Բազմակենտրոնությունը» որպես երաշխիք
Կարող է թվալ, որ նման աշխարհակարգի պայմաններում ամենից դժվար կացության մեջ հայտնվելու են փոքր երկրները: Սակայն առկա իրողությունները չեն հաստատում նման պատկերացումը: Ավելին, երկբեւեռությունից դեպի բազմակենտրոնություն կատարած անցումը, հնարավոր է, գլոբալ հանրության ամրապնդման եւ դինամիկ զարգացման գլխավոր երաշխիքն է: Ընդ որում, ոչ միայն խոշոր, այլեւ ավելի համեստ խաղացողների առջեւ բացվում են աճի եւ դինամիկ զարգացման լայն հնարավորություններ: Ասածս կհիմնավորեմ երեք հիմնական փաստարկներով:
1. «Բազբաբեւեռությունը» կտրուկ կրճատում է զրոյական արդյունքով խաղի հեռանկարները: «Բազմաբեւեռ» աշխարհում բոլորը, թեկուզ եւ տարբեր
մակարդակներով, կարող են շահ ստանալ:
2. «Բազմակենտրոնությունը» չի ենթադրում աշխարհի սեւ-սպիտակ բաժանում: Այն բաց է թողնում հաղորդակցության եւ երկխոսության ուղիները, ձեւավորելով բազմաթիվ «հարմարավետության գոտիներ» համաշխարհային հանրության բոլոր մասնակիցների համար:
3. «Բազմակենտրոնությունը» գործընթացը նպատակի գերի չի դարձնում: Բազմակենտրոնությունը ենթադրում է փոխադարձ հարստացման գործընթաց տեղեկատվության, հմտությունների, ռեսուրսների փոխանակման միջոցով:
Հայաստանը որպես օրինակ
Հայաստանը բազմակենտրոն աշխարհի լայն հնարավորությունների ակնառու օրինակ է: Անկախության առաջին իսկ օրերից մենք հաճախ էինք լսում, որ հարկավոր է կատարել աշխարհաքաղաքական ընտրություն «կամ-կամ» սկզբունքով: Այդ մասին գրում էին հայ եւ միջազգային փորձագետները, այդ մասին պարբերաբար խոսում էին մեր խորհրդարանի այս կամ այլ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, այդ մասին պնդում էին մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ, ովքեր փորձում էին ուժի այս կամ այլ կենտրոնի հանդեպ ցուցադրական ատելության հաշվին օգուտներ ստանալ:
Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ. Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ.
Հայաստանը լուրջ ջանքեր է գործադրում, որպեսզի մեր բարեկամների եւ դաշնակիցների, առաջին հերթին՝ մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի, եւ մեր գործընկերների համար ակնհայտ լինի, որ մեր քաղաքականությունը ձեւավորվում է ոչ թե տարածաշրջանային եւ գլոբալ խաղացողների դիմակայության շահարկման գոտում, այլ նրանց շահերի հատման կետում: Ամենուրեք կան «բարին կամեցողներ», որոնք լոբբիստների, ԶԼՄ-ների, հետազոտական կենտրոնների միջոցով փորձում են Հայաստանը Արեւմուտքին ներկայացնել որպես «Ռուսաստանի խամաճիկ», իսկ Հայաստանը Ռուսաստանին՝ որպես «դասալիք, որը փորձում է միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»:
Գլխավոր կանոնը
Մեր գլխավոր կանոնն է՝ հարաբերություններ կառուցելիս լինել առավելագույնս բաց եւ հուսալի: Մեզ հաջողվել է դա անել այն պատճառով, որ մենք մշտապես խուսափել ենք գայթակղությունից, օրինակ, Բրյուսելում ասել որեւէ բան, որը այնտեղ մեծ ոգեւորությամբ կընդունվեր, սակայն մենք չէին ցանկանա, որպեսզի Մոսկվայում դա լսեին, եւ հակառակը: Մենք մեզ վրա վերցրել ենք միայն այնպիսի պարտավորություններ, որոնք վճռականորեն տրամադրված ենք կատարել, եւ կատարել ենք այն ամենն, ինչ խոստացել ենք:
Պետք է նշեմ, որ մեր գործընկերներից ստացել ենք համապատասխան արձագանք: Որեւէ դեպք չեմ հիշում, երբ ռուսական կողմը պետական մակարդակով՝ նույնիսկ ակնարկով փորձել է կասկածի տակ դնել մեր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների եւ կազմակերպությունների հետ: Նույն կերպ, երբեւէ ականատես չեմ եղել, որպեսզի ամերիկացի կամ եվրոպացի գործընկերները թյուրըմբռնումով մոտենան մեր դիրքորոշմանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների շուրջ:

Виген Саргсян и генсек ОДКБ Николай Бордюжа в 2017 году
Министр обороны Армении Виген Саргсян выступил 4 апреля 2018 года на VII Московской конференции по вопросам безопасности.
Медиамакс представляет вашему вниманию фрагменты из выступления министра.
О глобальной безопасности и полицентричном мире
Актуальность темы нашей конференции - «Глобальная безопасность в полицентричном мире» - очевидна уже тем, что каждое слово, каждый термин в названии нашего заседания – несет на себе отпечаток трансформации, глубокого видоизменения.
Слово «глобальный» - некогда означавшее «всеобъемлющий, универсальный, вселенский» - сегодня с легкостью применяется к любому отдельно взятому явлению или процессу регионального уровня, который непосредственно отображается на мировой арене. «Глобальный» местный теракт на Манхэттене в 2001 году, «глобальная» гражданская война в Южном Судане, «глобальная» хакерская атака на серверы одной корпорации, обслуживающей миллиарды пользователей социальной сети по всему миру.
Второе трансформирующееся понятие - «безопасность». То, уровень чего все мы привыкли мерить мобилизационным ресурсом, качеством и количеством вооружений и боеприпасов, надежностью сначала крепостных стен, а после – сдерживающего оружия стратегического назначения, в мгновение превратилось в нечто неизмеряемое в силу своей многофакторности, непредсказуемости и взаимозависимости.
Трансформируется и понятие полицентричности мира. Это, кстати, очевидно уже потому, что этим словом заменено гораздо более привычное для подобных форумов понятие многополярности мира. Думаю, что это не случайно, так как понятие многополярности само по себе подразумевает антагонистичность, поскольку полюсы антогонистичны по определению: в географии - это север/юг, в математике и в физике - плюс/минус. Многополярность предполагает наличие конечных, противоположных друг другу точек одной оси.
«Многополярность» как надуманная модификация концепции «биполярного» мира
Вообще, само выражение «многополярность» представляется алогизмом, поскольку является надуманной модификацией концепции «биполярного» мира, то есть мира, на окончаниях оси которого находятся два антипода. «Многополярность» же предполагает наличие сразу нескольких «осей», что, очевидно, не отражает реалий мирового устройства ХХ и начала XXI веков.
Полицентричность от многополярности отличают как наличие большего, чем двух центров влияния, так и очевидная замена концепции «оси» сетевой структурой.
Мы все помним чрезвычайно модную в свое время концепцию «Конца истории» Фрэнсиса Фукуямы, основанную на теории исчерпанности международной повестки в силу окончания идеологического противостояния. Так вот, еще одна особенность «полицентричности» заключается в том, что повестка новейшей мировой истории оказалась гораздо шире идеологического противоборства Запада и Востока.
Виген Саргсян с визитом в Греции в 2017 году Виген Саргсян с визитом в Греции в 2017 году
В «полицентричности» главная нагрузка ложится не только, и даже не столько на расчет точного влияния каждого из глобальных акторов внутри отдельно взятой «сети», сколько на количество сетевых структур, в которых каждый из них имеет N-ное количество взаимосвязей и соответствующий им уровень ресурсов и влияния.
Трансформация понятий «глобальный» и «безопасность» в корне меняет структуру взаимоотношений игроков на всех уровнях. При этом, само понятие «полицентричности» исключает возможность победы любого из акторов, независимо от его возможностей и ресурсов, в игре с нулевым результатом. При увеличении разнообразия тем взаимодействия, расширении состава основных игроков, скоростей обмена информацией и принятия решений широкое международное сообщество – то есть, все его игроки - от государств до институтов гражданского общества, от прессы до корпораций, от мировых религий до неформальных объединений «обречены», в самом позитивном смысле этого слова, на постоянный процесс взаимодействия с маленькими, средними и большими результатами, которые не только не исключают, но и предполагают прогресс и укрепление всех остальных игроков.
«Полицентричность» как гарантия
Первое впечатление, что при таком мироустройстве сложнее всего должно приходиться странам с меньшим удельным весом (по населению, территории, ресурсам). Но такое представление не подтверждается существующим положением вещей. Более того, переход от биполярности к полицентричности – это, возможно, главная гарантия укрепления и динамичного развития глобального сообщества. При этом, не только перед крупными, но и гораздо более скромными игроками открываются широкие возможности роста и динамичного развития. Обосную это тремя основными аргументами:
1. «Полицентричность» резко сокращает перспективы игры с нулевым результатом. В «полицентричном» мире все, пусть и в разной степени, могут получать обоюдную выгоду в большинстве транзакций.
2. «Полицентричность» не предполагает деления на черно-белый мир. Это оставляет открытыми пути коммуникаций и диалога, формируя множество «зон комфорта» для всех участников международного сообщества.
3. «Полицентричность» не делает процесс заложником цели. Полицентричность предполагает процесс взаимного обогащения путем обмена – информацией, навыками, ресурсами.
Армения как пример
Армения является наглядным примером широких возможностей полицентричного мира. С первых дней независимости, нередко мы слышали, что следует сделать геополитический выбор по принципу «либо-либо». Об этом писали местные и международные эксперты, об этом регулярно говорили представители тех или иных фракций нашего парламента, об этом нам твердили представители ряда стран, которые сами, сломя голову, пытались набрать дивиденды за счет демонстративной ненависти к тому или иному центру силы.
Виген Саргсян и генсек ОДКБ Николай Бордюжа в 2017 году Виген Саргсян и генсек ОДКБ Николай Бордюжа в 2017 году
Мы всегда исходили из того, что позиция страны по отношению к тем или иным процессам, а, тем более, во взаимоотношениях с другими странами, должна основываться на глубоком взаимном уважении, трепетном отношении к общей, совместной истории и системе ценностей, вокруг которых выстраивается политика. И это, в первую очередь, касается проблем безопасности.
Армения прилагает серьезные усилия для того, чтобы и для наших друзей и союзников, и, в первую очередь, для нашего стратегического союзника – России, и для наших партнеров было очевидно, что наша политика выстраивается не в зоне манипулирования противостоянием региональных и глобальных игроков, а на стыке их интересов. Везде находятся «доброжелатели», которые через лоббистов, СМИ, исследовательские центры хотят представить Армению Западу в качестве «марионеточного государства под управлением Россией», а ту же Армению - России, как «перебежчика, пытающегося усидеть на двух стульях».
Главное правило
Наше главное правило – предельная открытость и надежность в отношениях. Единственное, почему нам все это удалось, - это то, что мы всегда воздерживались от соблазна сказать, условно, в Брюсселе что-либо, что там было бы воспринято на «ура», но чего бы мы не хотели, чтобы услышали в Москве, и наоборот. Мы брали на себя только такие обязательства, которые были решительно настроены выполнить, и выполняли все, что обещали.
Должен сказать, что мы получали соответствующую отдачу от наших партнеров. Я не помню ни единого случая, когда российская сторона на государственном уровне даже намеком попыталась бы поставить под сомнение наши отношения с США, европейскими странами и организациями. Точно так же, я никогда не видел, чтобы американские и европейские коллеги с непониманием относились бы к нашей позиции по вопросам взаимоотношений с Россией.