Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ.
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը 2018 թվականի ապրիլի 4-ին ելույթ է ունեցել Անվտանգության հարցերով մոսկովյան VII կոնֆերանսին:
Մեդիամաքսը ձեր ուշադրությանն է ներկայացնում նախարարի ելույթի առանցքային հատվածները:
Գլոբալ անվտանգության եւ բազմակենտրոն աշխարհի մասին
Մեր կոնֆերանսի թեմայի՝ «Գլոբալ անվտանգությունը բազմակենտրոն աշխարհում» արդիականությունը ակնհայտ է արդեն իսկ նրանով, որ յուրաքանչյուր բառ եւ եզրույթ իր վրա է կրում փոխակերպման եւ խորքային փոփոխությունների հետքը:
«Գլոբալ» բառը, որը նախկինում նշանակում էր «համապարփակ, ունիվերսալ, համընդհանուր», այժմ հեշտությամբ կիրառվում է ցանկացած առանձին վերցված տարածաշրջանային մակարդակի երեւույթ կամ գործընթաց բնորոշելու համար, ինչն անմիջապես արտացոլվում է համաշխարհային ասպարեզում: 2001 թվականին Մանհեթենում տեղի ունեցած տեղական «գլոբալ» ահաբեկչությունը, «գլոբալ» քաղաքացիական պատերազմը Հարավային Սուդանում, «գլոբալ» հաքերային հարձակումը մի կորպորացիայի սերվերների վրա, որը սպասարկում սոցցանցերի  միլիոնավոր օգտատերեր ամբողջ աշխարհով:
Երկրորդ փոխակերպվող հասկացությունը «անվտանգությունն» է: Այն, ինչի մակարդակը մենք սովոր ենք չափել մոբիլիզացիոն ռեսուրսով, սպառազինությունների եւ զինամթերքի որակով եւ քանակով, նախ ամրոցային պատերի հուսալիությամբ, ապա ռազմավարական նշանակության զսպող զենքով, բազմագործոն, անկանխատեսելի եւ փոխկապակցված լինելու պատճառով մեկ ակնթարթում վերածվեց անչափելի մի երեւույթի :
Փոխակերպվում է նաեւ աշխարհի բազմակենտրոնության հասկացությունը: Սա, ի դեպ, ակնհայտ է արդեն իսկ այն պատճառով, որ այդ բառով փոխարինված է նմանատիպ համաժողովների համար ավելի սովորական՝ աշխարհի բազմաբեւեռության հասկացությունը:
«Բազմաբեւեռությունը» որպես «երկբեւեռ» աշխարհի հայեցակարգի մտացածին մի փոփոխություն
Ընդհանրապես, «բազմաբեւեռություն» արտահայտությունն ինքնին հանդիսանում է ալոգիզմ, քանի որ համարվում է «երկբեւեռ» աշխարհի հայեցակարգի մտացածին մի փոփոխություն, այսինքն` մի աշխարհի, որի առանցքի եզրերին գտնվում են երկու բեւեռներ: Իսկ «բազմաբեւեռությունը» ենթադրում է միանգամից մի քանի «առանցքների» առկայություն, ինչն, ակնհայտ է, չի արտացոլում XX եւ XXI դարի սկզբին բնորոշ աշխարհակարգի իրողությունները:
Բազմակենտրոնությունը բազմաբեւեռությունից տարբերում են ոչ միայն երկուսից ավելի ազդեցության կենտրոնների առկայությունը, այլեւ «առանցքի» հայեցակարգի ակնհայտ փոխարինումը ցանցային կառուցվածքով:
Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. Հունաստան այցելելիս Վիգեն Սարգսյանը 2017թ. Հունաստան այցելելիս
Բոլորս հիշում ենք Ֆրենսիս Ֆուկույամայի ժամանակին չափազանց մոդայիկ «Պատմության ավարտի» հայեցակարգը, որը հիմնված էր միջազգային օրակարգի սպառված լինելու վրա, որը պայմանավորված էր գաղափարախոսական դիմակայության ավարտով: Այսպիսով, «բազմակենտրոնության» եւս մեկ առանձնահատկությունն այն է, որ նորագույն համաշխարհային պատմության հայեցակարգն ավելի լայն է, քան Արեւմուտքի եւ Արեւելքի գաղափարախոսական դիմակայությունը:
«Գլոբալ» եւ «անվտանգություն» հասկացությունների փոխակերպումը արմատապես փոխում է խաղացողների հարաբերությունների կառուցվածքը բոլոր մակարդակներում: Ընդ որում, «բազմակենտրոնության» հասկացությունը բացառում է զրոյական արդյունքով խաղում դերակատարներից որեւէ մեկի հաղթանակի հնարավորությունը՝ անկախ իր հնարավորություններից եւ ռեսուրսներից: Փոխգործակցության թեմաների բազմազանության, հիմնական խաղացողների կազմի, տեղեկատվության փոխանակման եւ որոշումների կայացման արագությունների ավելացման դեպքում միջազգային հանրության լայն շրջանակները, այսինքն, նրա բոլոր խաղացողները՝ պետություններից մինչեւ քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներ, մամուլից մինչեւ կորպորացիաներ, համաշխարհային կրոններից մինչեւ ոչ ֆորմալ միավորումներ «դատապարտված են», բառիս ամենադրական իմաստով, մասնակցել փոխգործակցության անընդմեջ գործընթացին փոքր, միջին եւ մեծ արդյունքներով, որոնք ոչ միայն չեն բացառում, այլ նաեւ ենթադրում են բոլոր մնացած խաղացողների առաջընթացն ու ամրապնդումը:
«Բազմակենտրոնությունը» որպես երաշխիք
Կարող է թվալ, որ նման աշխարհակարգի պայմաններում ամենից դժվար կացության մեջ հայտնվելու են փոքր երկրները: Սակայն առկա իրողությունները չեն հաստատում նման պատկերացումը: Ավելին, երկբեւեռությունից դեպի բազմակենտրոնություն կատարած անցումը, հնարավոր է, գլոբալ հանրության ամրապնդման եւ դինամիկ զարգացման գլխավոր երաշխիքն է: Ընդ որում, ոչ միայն խոշոր, այլեւ ավելի համեստ խաղացողների առջեւ բացվում են աճի եւ դինամիկ զարգացման լայն հնարավորություններ: Ասածս կհիմնավորեմ երեք հիմնական փաստարկներով:
1. «Բազբաբեւեռությունը» կտրուկ կրճատում է զրոյական արդյունքով խաղի հեռանկարները: «Բազմաբեւեռ» աշխարհում բոլորը, թեկուզ եւ տարբեր
մակարդակներով, կարող են շահ ստանալ:
2. «Բազմակենտրոնությունը» չի ենթադրում աշխարհի սեւ-սպիտակ բաժանում: Այն բաց է թողնում հաղորդակցության եւ երկխոսության ուղիները, ձեւավորելով բազմաթիվ «հարմարավետության գոտիներ» համաշխարհային հանրության բոլոր մասնակիցների համար:
3. «Բազմակենտրոնությունը» գործընթացը նպատակի գերի չի դարձնում: Բազմակենտրոնությունը ենթադրում է փոխադարձ հարստացման գործընթաց տեղեկատվության, հմտությունների, ռեսուրսների փոխանակման միջոցով:
Հայաստանը որպես օրինակ
Հայաստանը բազմակենտրոն աշխարհի լայն հնարավորությունների ակնառու օրինակ է: Անկախության առաջին իսկ օրերից մենք հաճախ էինք լսում, որ հարկավոր է կատարել աշխարհաքաղաքական ընտրություն «կամ-կամ» սկզբունքով: Այդ մասին գրում էին հայ եւ միջազգային փորձագետները, այդ մասին պարբերաբար խոսում էին մեր խորհրդարանի այս կամ այլ խմբակցությունների ներկայացուցիչները, այդ մասին պնդում էին մի շարք երկրների ներկայացուցիչներ, ովքեր փորձում էին ուժի այս կամ այլ կենտրոնի հանդեպ ցուցադրական ատելության հաշվին օգուտներ ստանալ:
Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ. Վիգեն Սարգսյանը եւ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան 2017թ.
Հայաստանը լուրջ ջանքեր է գործադրում, որպեսզի մեր բարեկամների եւ դաշնակիցների, առաջին հերթին՝ մեր ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի, եւ մեր գործընկերների համար ակնհայտ լինի, որ մեր քաղաքականությունը ձեւավորվում է ոչ թե տարածաշրջանային եւ գլոբալ խաղացողների դիմակայության շահարկման գոտում, այլ նրանց շահերի հատման կետում: Ամենուրեք կան «բարին կամեցողներ», որոնք լոբբիստների, ԶԼՄ-ների, հետազոտական կենտրոնների միջոցով փորձում են Հայաստանը Արեւմուտքին ներկայացնել որպես «Ռուսաստանի խամաճիկ», իսկ Հայաստանը Ռուսաստանին՝ որպես «դասալիք, որը փորձում է միաժամանակ երկու աթոռի վրա նստել»:
Գլխավոր կանոնը
Մեր գլխավոր կանոնն է՝ հարաբերություններ կառուցելիս լինել առավելագույնս բաց եւ հուսալի: Մեզ հաջողվել է դա անել այն պատճառով, որ մենք մշտապես խուսափել ենք գայթակղությունից, օրինակ, Բրյուսելում ասել որեւէ բան, որը այնտեղ մեծ ոգեւորությամբ կընդունվեր, սակայն մենք չէին ցանկանա, որպեսզի Մոսկվայում դա լսեին, եւ հակառակը: Մենք մեզ վրա վերցրել ենք միայն այնպիսի պարտավորություններ, որոնք վճռականորեն տրամադրված ենք կատարել, եւ կատարել ենք այն ամենն, ինչ խոստացել ենք:
Պետք է նշեմ, որ մեր գործընկերներից ստացել ենք համապատասխան արձագանք: Որեւէ դեպք չեմ հիշում, երբ ռուսական կողմը պետական մակարդակով՝ նույնիսկ ակնարկով փորձել է կասկածի տակ դնել մեր հարաբերությունները ԱՄՆ-ի, եվրոպական երկրների եւ կազմակերպությունների հետ: Նույն կերպ, երբեւէ ականատես չեմ եղել, որպեսզի ամերիկացի կամ եվրոպացի գործընկերները թյուրըմբռնումով մոտենան մեր դիրքորոշմանը Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների շուրջ:

Vigen Sargsyan and CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha in 2017
Armenian Minister of Defense has delivered a speech at the VII Moscow Conference on International Security on April 4, 2018.
Mediamax offers you the key fragments from the minister’s speech.
On global security and a polycentric world
The relevance of the topic of our conference, “Global security in polycentric world”, shines through the fact that every word, every term in the title of our meeting carries the mark of transformation, deep modification.
The world “global” used to mean “comprehensive, universal”, but today we can apply it to any regional phenomenon or process that reflects directly on the entire world. “Global” local terror act in Manhattan in 2001, “global” civil war in South Sudan, “global” hack of the servers of a corporation serving billions of social media users worldwide.
The second transforming term is “security”. What we used to measure with mobilization resource, quantity and quality of arms and ammunition, reliability of our fort walls first and the strategic deterrence later, has become in an instant something immeasurable because of its multifactor nature, unpredictability and interdependency.
The conception of polycentricity of the world is transforming as well. That is evident from the fact that we use that word instead of a more familiar multipolarity of the world at these forums.
“Multipolarity” as a forced modification of the concept of “bipolar” world order
The world “multipolarity” itself seems like an alogism, as it is essentially a forced modification of the concept of “bipolar world order”, that is, the world with two antipodes on the opposing poles. “Multipolarity” implies several poles, which does not reflect the world order of XX century and early XXI century.
Polycentricity differs from multipolarity by a higher number of centers of influence than two and by the obvious replacement of the concept of “axis” with a network structure.
We all remember the concept of “The End of History?” by Francis Fukuyama, very popular once, which was based on the theory that international agenda was exhausted because of the end of ideological confrontation. Another peculiarity of “polycentricity” is that the agenda of contemporary world history expands far beyond the ideological face-off of the West and the East.
Vigen Sargsyan visits Greece in 2017 Vigen Sargsyan visits Greece in 2017
The transformation of the terms “global” and “security” changes drastically the structure of relations between players on all levels. At the same time, the term “polycentricity” itself excludes the possibility of victory for any actor regardless of their capacities and resources, in the zero-sum game. With the growth of diversity of areas of cooperation, expansion of the group of main players and the speed of information exchange and decision making, the international community - i.e. all players, from the states to the institutions of civil society, from the media to corporations, from world religions to informal associations - are destined to be a part of constant interaction with small, medium and big results, which not only include the possibility of progress and strengthening of other players, but also provide for it.
“Polycentricity” as a guarantee
The first impression is that the countries with lesser specific gravity (in regard to population, territory and resources) will get the worst share in this structure, but current state of affairs does not confirm that assumption. Moreover, the transition from bipolarity to polycentricity might be the main guarantee of strengthening and dynamic development for the international community. In this structure, both large and small players have ample opportunities for growth and dynamic development. I have three key arguments to support this statement:
1. “Polycentricity” drastically curtails the prospect of zero-sum game. Everyone in the polycentric world can benefit mutually in most transactions, although to different extent.
2. “Polycentricity” does not picture the world in black and white. That leaves ways for communication and dialogue and forms plenty of “comfort zones” for all actors in the international community.
3. “Polycentricity” does not make the process a hostage to the goal. Polycentricity provides for the process of mutual gain through the exchange of information, skills, and resources.
Armenia as an example
Armenia is an illustrative example of the ample opportunities of a polycentric world. Since the first days of our independence, we often hear that we should make a geopolitical choice on the principle of “either this or that”. Local and international experts wrote about that, different factions within our parliament spoke about that regularly, and representatives of several countries tried to convince us of that, although they were tripping over themselves in the attempt to get dividends by demonstrating hatred towards this or that key player.
Vigen Sargsyan and CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha in 2017 Vigen Sargsyan and CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha in 2017
Armenia exerts significant efforts to make it evident for our friends, allies (and primarily our strategic ally, Russia) and partners that we build our policy not in the zone of manipulating the confrontations between regional and global players, but on the junction of their interests. Everywhere the “well-wishers” are trying to present Armenia to the West as a “puppet state under Russian rule” through lobbyists, media and research centers, or to Russia as a “turncoat trying to keep a boot in both camps”.
The key rule
Our key rule is the utmost frankness and reliability in relations. The only reason we have succeeded so far is that we always refrained from the temptation to say something that would be cheered on in, let’s say, Brussels, but what we would not want Moscow to hear, and vice versa. We took only those commitments that we were determined to implement and we kept all our promises.
I have to say that we have received corresponding output from our partners. I cannot recall a single case of Russia trying to cast a doubt on our relations with USA, European countries and organizations, even in a hinting manner. It goes the other way as well: I have never seen our American and European colleagues show a lack of understanding of our position on relations with Russia.