Փաշինյան. «Բանակը քաղաքական որեւէ ցնցման ազդեցություն պիտի չզգա» - Mediamax.am
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պաշտպանության նախարարությունում այսօր ներկայացնելով նորանշանակ նախարար Դավիթ Տոնոյանին, նշել է, որ «այս նշանակումն արտահայտում է այն քաղաքականությունը, որը նոր կառավարությունը պատրաստվում է վարել զինված ուժերի զարգացման ուղղությամբ»:
«Մեզ համար կարեւոր է եղել, որ կառավարության փոփոխության պրոցեսը լինի օրգանական, եւ զինված ուժերը քաղաքական որեւէ ցնցման ազդեցություն չզգան»,- նշել է վարչապետը:
Նա ներկայացրել է առաջնահերթությունները, որոնք որպես խնդիր ձեւակերպել է նախարարի առջեւ:
«Առաջին եւ ամենակարեւոր խնդիրը բանակի մարտունակության շարունակական բարձրացումն է: Հաջորդ խնդիրը, որ մտադիր ենք առաջիկայում լուծել եւ համարել ենք, որ Դավիթ Տոնոյանի թեկնածությունը դրա համար ամենահարմարն է, վերաբերում է բանակի ապաքաղաքականացմանը: Քաղաքական պրոցեսների ընթացքում, այդ թվում՝ ընտրությունների ժամանակ բանակը չպետք է ներքաշվի որպես ընտրական գործընթացի կողմ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ Զինված ուժերը չպետք է լինեն իշխանամետ, ընդդիմադիր եւ իրենց քաղաքական գործոն չպետք է համարեն:
Կառավարության ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ այդ գործընթացը պետք է շարունակել մինչեւ վերջ:
«Մենք պետք է բացառենք այն իրավիճակը, երբ ժամկետային զինծառայողների ծնողները նյութական ապահովման գործառույթ կիրականացնեն եւ ստիպված կլինեն իրենց երեխաներին ապահովել հագուստով, հիգիենիկ պարագաներով եւ այլն»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել նաեւ հանրապետությունում, այդ թվում՝ ԶՈՒ-ում հակածխախոտային քաղաքականության իրականացումը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ հաճախ զինծառայողները բանակից քաղաքացիական կյանքի են վերադառնում ավելի ցածր կրթական ցենզով, քան նրանք զորակոչվել են:
«Ես սա համարում եմ լրջագույն խնդիր: Բոլորս ակտիվ պետք է համագործակցենք եւ հասկանանք դրա լուծման նրբությունները: Զինծառայողները բանակից պետք է վերադառնան ավելի բարձր կրթական ցենզով, այսինքն՝ զինվորների կրթական պրոցեսը կազմակերպելը չափազանց կարեւոր է»,- շեշտել է վարչապետը:
Խոսելով ԶՈՒ-երում տեղի ունեցող դժբախտ դեպքերի եւ պատահարների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Մենք չպետք է թույլ տանք, որպեսզի զինվորի զոհվելու մասին լուրը հանրության համար դառնա լրահոսի հերթական վերնագիր: Եվ հակառակորդի գործողությունների, եւ տարբեր միջադեպերի հետեւանքով տեղի ունեցած ցանկացած դեպք պետք է լրջորեն հետաքննվի, պետք է արվեն հետեւություններ, որոնց նպատակը կլինի կանխարգելումը»:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանին եւ հավելել, որ բանակը վայելում է հայ ժողովրդի կատարյալ վստահությունը:
Դավիթ Տոնոյանն էլ նշել է, որ սեղմ ժամկետներում կառավարության ծրագրում կարտացոլվեն վարչապետի բոլոր ցուցումները:
«Վստահեցնում եմ, որ ԶՈՒ մարտունակությունը լինելու է այն մակարդակի վրա, որը բանակցային գործընթացում Ձեզ համար ստեղծելու է բարենպաստ պայմաններ՝ հաջող բանակցություններ վարելու համար, եւ եթե անհրաժեշտ է, նաեւ ուժի դիրքերից»,- ասել է պաշտպանության նորանշանակ նախարարը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян, предствляя сегодня в министерстве обороны нового министра Давида Тонояна, отметил, что «это назначение выражает ту политику, которую новое правительство собирается вести в направлении развития Вооруженных сил».
«Для нас важно, чтобы процесс смены правительства был органическим, и ВС не ощутили влияние какого-либо политического волнения»,- отметил премьер-министр.
Он представил приоритеты, которые сформулировал в качестве задач, стоящих перед министром:
«Первая и самая важная задача – продолжительное повышение боеспособности армии. Следующая задача, которую мы намерены решить в ближайшее время и посчитали, что кандидатура Давида Тонояна для этого самая подходящая, касается деполитизации армии. В ходе политических процессов, в том числе в ходе выборов армия не должна втягиваться как сторона избирательного процесса»,- отметил Никол Пашинян, добавив, что ВС не должны быть провластными, оппозиционными и не должны считать себя политическим фактором.
Глава правительства выразил уверенность, что этот процесс необходимо продолжать до конца.
«Мы должны исключить ту ситуацию, когда родители срочных военнослужащих осуществляли функцию материального обеспечения и были вынуждены обеспечивать своих детей одеждой, гигиеническими принадлежностями и т.д.»,- отметил премьер-министр.
Никол Пашинян посчитал необходимым также реализацию антитабачной политики в республике, в том числе в Вооруженных силах.
Глава правительства подчеркнул, что часто военнослужащие возвращаются из армии с более низким образовательным цензом, чем до призыва.
«Я считаю, что это серьезнейшая проблема. Все мы должны активно сотрудничать и понять ньюансы ее решения. Военнослужащие должны возвращаться из армии с более высоким образовательным цензом, организация образовательного процесса военнослужащих крайне важна»,- подчеркнул премьер-министр.
Говоря о трагических инцидентах и несчастных случаях в армии, Никол Пашинян сказал:
«Мы не должны позволить, чтобы новость о гибели солдата была для общественности очередным заголовком в ленте новостей. Необходимо проводить серьезное расследование любого случая, связанного как с действиями противника, так и разными инцидентами, небходимо сделать выводы, целью которых будет их предотвращение».
Премьер-министр поблагодарил бывшего министра обороны Вигена Саргсяна и добавил, что армия пользуется полным доверием армянского народа.
Давид Тоноян в свою очередь отметил, что в краткие сроки в программе правительства будут отражены все поручения премьер-министра.
«Уверяю, что боеспособность Вооруженных сил будет на том уровне, который в переговорном процессе создаст для Вас благоприятные условия для ведения успешных переговоров также с позиции силы, если в этом будет необходимость»,- заявил новый министр обороны.