ՀՀ ԱԳՆ. Մեր զինված ուժերն աջակցության կարիք չունեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի գործընկեր երկրներն օպերատիվ կերպով տեղյակ են պահվել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի մասին:
Անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի կողմից զորամիավորումներ տեղակայելու հնարավորության վերաբերյալ հարցին, ԱԳՆ խոսնակն այսօր ճեպազրույցում ասել է.
«Չեմ կարծում, որ մեր զինված ուժերը կարիք ունեն աջակցության՝ նախիջեւանյան հատվածում հաստատված լիակատար վերահսկողությունը պահպանելու հարցում:
Մեր սահմանների պահպանության հանձնառությունը դրված է ՀՀ զինված ուժերի վրա, եւ ինչպես ցույց տվեցին վերջին երկու օրերի իրադարձությունները, մեր զինված ուժերը վստահ եւ արդյունավետ իրականացրին այդ հանձնառությունը»:
Տիգրան Բալայանը մեկնաբանել է նաեւ Ադրբեջանում նախատեսված վարժանքները, ասելով, որ «Բաքուն բնավորություն է դարձրել լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնել՝ առանց ԵԱՀԿ համապատասխան մարմիններին տեղեկացնելու»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ հունիսի 30-ի երեկոյան եւ հուլիսի 1-ի առավոտյան ադրբեջանական կողմը Նախիջեւանի ուղղությամբ փորձել էր դիրքային ամրապնդման ինժեներական աշխատանքներ իրականացնել, ինչին ի պատասխան հայկական կողմը պատասխան կրակ էր բացել եւ ամբողջությամբ այրել հակառակորդի դիրքերից մեկը:

Armenian MFA: Our army needs no assistance to control Nakhijevan - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian MFA Spokesman Tigran Balayan has said that Armenia’s partner countries have been operatively informed about the incident at Armenia-Azerbaijan state border.
Touching on the possibility of stationing CSTO troops on the border at today’s briefing, Balayan has noted:
“I do not think our army needs assistance to control the Nakhijevan sector of the border.
It is the duty of the Armenian Armed Forces to secure the borders of our country, and as the events of recent days have shown, our army is confident and efficient in fulfilling that duty.”
Tigran Balayan has also commented on the military exercise planned in Azerbaijan, noting that “Baku has made it a habit to hold large-scale military exercise without a notice to corresponding OSCE agencies”.
The incident MFA Spokesman refers to is the skirmish that started in the evening of June 30 and continued into the morning of July 1. Azerbaijani Armed Forces tried to conduct engineering works to strengthen their positions and were met with return fire from the Armenian side, which burned down one of the Azerbaijani positions.