Պետական կառույցները նախապատրաստվում են «Շանթ-2018»-ին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Մեկնարկել է ՀՀ պետական կառավարման համակարգի, տարածքային կառավարման եւ այլ պետական մարմինների, կազմակերպությունների եւ Երեւանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց 5-օրյա հավաք-պարապմունքը:
ՊՆ-ում նշել են, որ հավաք-պարապմունքի նպատակն է վերոնշյալ կառույցների նախապատրաստումը սեպտեմբերի 11-13-ն անցկացվելիք եռաստիճան «Շանթ-2018» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությանը։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է զորավարժության գերակա նպատակը, այն է՝ խաղաղ դրությունից պատերազմականի անցնելու պայմաններում պետության միասնական կառավարման համակարգի ներդաշնակ աշխատանքի ապահովումը։
Նախարարը կարեւորել է հավաք-պարապմունքի անցկացումը պետության խորհրդարանական կառավարման պայմաններում, երբ անհրաժեշտություն է առաջացել փորձարկելու իշխանության բոլոր թեւերի ներդաշնակ եւ օպերատիվ աշխատանքը:
Դասախոսություններով հանդես են եկել ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը եւ ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:

Государственные структуры готовятся к учениям «Шант-2018» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Стартовал 5-дневный сбор должностных лиц системы государственного управления Армении, органов территориального управления, других государственных организаций и мэрии Еревана.
В министерстве обороны отметили, что целью сбора является подготовка вышеперечисленных структур к предстоящим 11-13 сентября трехступенчатым стратегическим командно-штабным учениям «Шант-2018».
Министр обороны Армении Давид Тоноян представил главную цель учения, которая заключается в обеспечении гармоничной работы системы объединенного управления в условиях перехода от мирного к военному положению.
Министр отметил важность проведения сбора в условиях парламентской системы правления, когда возникла необходимость испытать гармоничную и оперативную работу всех звеньев власти.
С лекциями выступили секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян, заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян и министр финансов Атом Джанджугазян.