Հայաստանը պատրաստվում է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր փուլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի նախապատրաստման եւ աշխատանքների կազմակերպման շրջանակներում հուլիսի 7-ից 13-ը Հայաստանում էր ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Խորհրդատվական խմբի անդամների հետ հանդիպմանը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է մոտեցումներն ու տեսլականը ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի
կազմակերպման հարցում: Նա նշել է, որ նախորդ շրջափուլի ընթացքում միջազգային գործընկերների տրամադրած խորհրդատվությունը լուրջ դերակատարություն է ունեցել վերջնական պլանավորման փաստաթղթերի մշակման գործում:
Հուլիսի 12-ին ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի անդամներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Խմբի անդամները ներկայացրել են ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի ճանապարհային քարտեզի նախնական տարբերակը՝ միջոցառումների կատարման ժամանակացույցով:
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը, հանդիսանալով պաշտպանության միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ պլանավորման կարեւորագույն բաղկացուցիչներից մեկը, ձեռք է բերել պարբերական բնույթ: Սեյրան Օհանյանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական գործընթացը կիրականացվի բարձր արդյունավետությամբ, որի արդյունքում կստեղծվի «ՀՀ զինված ուժեր-2020» տեսլականը:

Ереван /Медиамакс/. В рамках подготовки нового этапа Стратегического пересмотра обороны (Strategic Defense Review-SDR) с 7 по 13 июля в Армении находилась консультативная группа из США и Великобритании.
На встрече с членами консультативной группы первый замминистра обороны Армении Давит Тоноян представил подходы армянской стороны к организации нового этапа SDR. Он отметил, что на первом этапе предоставленные международными партнерами консультации сыграли важную роль в разработке окончательных документов.
12 июля членов консультативной группы принял министр обороны Армении Сейран Оганян.
Члены группы представили министру предварительный вариант «дорожной карты» нового этапа SDR вместе с графиком мероприятий.
Министр обороны Армении отметил, что SDR является одним из важнейших элементов среднесрочного и долгосрочного планирования.
Сейран Оганян выразил уверенность, что совместными усилиями очередной этап SDR будет реализован с высокой эффективностью, в результате чего будет сформировано видение «Вооруженные силы Армении-2020».