Հայաստանը պատրաստվում է պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր փուլին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի նախապատրաստման եւ աշխատանքների կազմակերպման շրջանակներում հուլիսի 7-ից 13-ը Հայաստանում էր ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խումբը:
Խորհրդատվական խմբի անդամների հետ հանդիպմանը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է մոտեցումներն ու տեսլականը ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի
կազմակերպման հարցում: Նա նշել է, որ նախորդ շրջափուլի ընթացքում միջազգային գործընկերների տրամադրած խորհրդատվությունը լուրջ դերակատարություն է ունեցել վերջնական պլանավորման փաստաթղթերի մշակման գործում:
Հուլիսի 12-ին ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ խորհրդատվական խմբի անդամներին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Խմբի անդամները ներկայացրել են ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման նոր շրջափուլի ճանապարհային քարտեզի նախնական տարբերակը՝ միջոցառումների կատարման ժամանակացույցով:
Պաշտպանության նախարարը նշել է, որ պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը, հանդիսանալով պաշտպանության միջնաժամկետ եւ երկարաժամկետ պլանավորման կարեւորագույն բաղկացուցիչներից մեկը, ձեռք է բերել պարբերական բնույթ: Սեյրան Օհանյանը վստահություն է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական գործընթացը կիրականացվի բարձր արդյունավետությամբ, որի արդյունքում կստեղծվի «ՀՀ զինված ուժեր-2020» տեսլականը:

Yerevan /Mediamax/. Within the preparation of the new phase of Strategic Defense Review (SDR), the advisory group from U.S. and Great Britain paid a visit to Armenia on July 7-13.
At a meeting with the members of the advisory group, first Deputy Defense Minister of Armenia Davit Tonoyan presented the approaches of the Armenian side concerning organization of the new SDR phase. He noted that the consultancy provided by the international partners in the first phase played an important role in working out final documents.
On July 12, the members of the advisory group were received by Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan. The members of the group presented the draft roadmap of the new SDR phase together with the schedule.
The Armenian Defense Minister noted that the SDR is one of the most important elements of mid- and long-term planning.
Seyran Ohanyan expressed the confidence that the next SDR phase will be carried out in a highly effective manner with joint efforts which will result in shaping the vision of “Armenian Armed Forces-2020”.