Երեւանում հայ-ամերիկյան պաշտպանական խորհրդակցություններ կանցկացվեն
Երեւան: Մեդիամաքս: Դեկտեմբերի 19-ին Երեւանում տեղի կունենան հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, խորհրդակցությունների ընթացքում կամփոփվեն համագործակցության նախորդ ժամանակաշրջանի ձեռքբերումները եւ կհաստատվեն հետագա համագործակցության հեռանկարները:
Երկկողմ խորհրդակցություններին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում է գտնվում ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ դոկտոր էվելին Ֆարկասը եւ նրա գլխավորած պատվիրակությունը: Պատվիրակության կազմում եմ ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի գրասենյակի, ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարության, Կանզասի ազգային գվարդիայի եւ ԱՄՆ Պաշտպանության եւ անվտանգության համագործակցության գործակալության պաշտոնյաները:
Այսօր ՀՀ պաշտպանության նախարար  Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է էվելին Ֆարկասին եւ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆֆերնին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել երկկողմ համագործակցության ներկայիս մակարդակը, որն իրականացվում է հիմնականում երկու` ՀՀ միջազգային անվտանգության ապահովման եւ խաղաղապահ փոխգործակցելի կարողությունների զարգացման եւ պաշտպանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին մասնագիտական խորհրդատվական աջակցություն տրամադրման ուղղություններով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ ԱՄՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում եւ վարժական կենտրոններում հայ զինծառայողների կրթության եւ անհատական ու ստորաբաժանման կազմով վարժանքների` վերջերս ընդլայնված հնարավորությունները մեծ դեր են խաղում ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի պատրաստության գործում, սակայն անհրաժեշտ է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանում խաղաղապահ վարժական կարողությունների ստեղծման ուղղությամբ:
Դոկտոր Ֆարկասը, շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին միջազգային անվտանգության ապահովման գործողություններում մեծ ներդրման համար, ընդգծել է, որ ներկայիս համագործակցության ոլորտները փոխադարձ շահավետ են, սակայն դրանք զարգացնելու ավելի լայն հեռանկարներ կան:

В Ереване состоятся армяно-американские консультации в сфере обороны
Ереван /Медиамакс/. 19 декабря в Ереване пройдут армяно-американские двухсторонние консультации в сфере обороны.
Как сообщает Медиамакс, в ходе консультаций будут подведены итоги достижений сотрудничества предыдущего периода и утверждены перспективы дальнейшего сотрудничества.
С целью участия в двухсторонних консультациях в Армении находится помощник заместителя секретаря обороны США, доктор Эвелин Фаркас и возглавляемая ей делегация. В состав делегации входят представители минобороны США, Европейского командования США, Национальной гвардии Канзаса и агентства сотрудничества обороны и безопасности США.
Сегодня министр обороны Армении Сейран Оганян встретился с Эвелиной Фаркас и послом США в Армении Джоном Хефферном.
В ходе встречи стороны высоко оценили нынешний уровень двухстороннего сотрудничества, которое осуществляется по двум основным направлениям – развитие способностей миротворческого сотрудничества и обеспечения международной безопасности и предоставление профессионального консультационного содействия в области оборонных реформ.
Министр обороны Армении отметил, что недавно расширенные возможности обучения армянских военнослужащих в военно-учебных учреждениях и центрах США играют большую роль в деле подготовки Вооруженных сил Армении, однако необходимо предпринять конкретные меры для создания миротворческих способностей в Армении.
Доктор Фаркас, поблагодарив армянскую сторону за большой вклад в действия по обеспечению международной безопасности, подчеркнула, что сферы нынешнего сотрудничества взаимовыгодны, однако существуют широкие перспективы для их развития.