Ընդերքօգտագործման հարկման փոփոխության հարցում դեռ համաձայնություն չկա
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը Համաշխարհային բանկի փորձագետների հետ համատեղ փոփոխություններ է նախաձեռնել Ընդերքի մասին ՀՀ օրենսգրքում, որոնց նպատակը հանքարդյունաբերության հարկման մեխանիզմների կատարելագործումն է: Ոլորտի խոշորագույն ընկերություններից մեկի կարծիքով, նախատեսվող փոփոխությունները, թեև, ընդհանուր առմամբ, ողջունելի են, սակայն լիարժեքորեն չեն լուծում առկա խնդիրները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարության պետական եկամուտների քաղաքականության եւ վարչարարության մեթոդաբանության վարչության պետ Վախթանգ Միրումյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում տեղեկացրեց, որ Ընդերքի մասին օրենսգրքում նախատեսվող փոփոխությունների հիմնական դրույթները վերաբերում են ընդերքի օգտագործման մասով գանձվող պարտադիր վճարների հաշվարկման մեխանիզմի փոփոխություններին:
Ներկայումս գանձվող բնօգտագործման վճարը հաշվարկվում է մետաղական օգտակար հանածոների փաստացի մարված պաշարներից, այսինքն` գործող օրենսդրությունը հաշվի չի առնում արդյունահանման եւ վերամշակման ընթացքում անխուսափելի կորուստները: Ընդերքի օգտագործման մասով գանձվող պարտադիր վճարի երկրորդ բաղադրիչն է ռոյալթին, որը գանձվում է այն հանքարդյունահանողներից, որոնց շահութաբերության մակարդակը գերազանցում է շրջանառության 25%-ը: Ռոյալթին այսպես կոչված «գերշահույթի հարկն» է, որը գանձվում է բնօգտագործման վճարից առանձին:
«Օրենսդրական փոփոխություններով առաջարկվում է արդյունահանված պաշարներից բնօգտագործման վճարի հաշվարկումից անցում կատարել իրացման հասույթից կախված ռոյալթիի հաշվարկմանը», - ասել է Վախթանգ Միրումյանը: Ստացվում է, որ փոփոխությունների արդյունքում բնօգտագործման վճարը եւ ռոյալթին կմիավորվեն միասնական հարկատեսակի մեջ:
«Վալլեքս» խմբի ընկերությունների փոխնախագահ Գագիկ Արզումանյանը նշում է, որ քննարկվող նախագծով առաջարկվող փոփոխությունները որոշակիորեն հղկում են հարկային մեխանիզմները, սակայն չեն վերացնում դրանցում առկա անարդարացի մոտեցումները:  Գործող օրենսդրության խնդրահարույց կողմերից մեկը, որը պահպանվել է նաեւ առաջարկվող նախագծում, ըստ Գագիկ Արզումանյանի, վերաբերում է  ծախսերի նվազեցումների մեխանիզմներին, որոնք սահմանված են ռոյալթիների հաշվարկման կարգով. «Շահութաբերությունը որոշելիս, ի զարմանս մեզ, հաշվի չեն առնվում հանքարդյունահանող ընկերության համար կենսական նշանակություն ունեցող ծախսերը, ինչպիսիք են, մասնավորապես, ամորտիզացիոն մասհանումները, ֆինանսական ծախսերը, նախորդ տարիների հարկային վնասները եւ այլն, մի բան, որի տրամաբանությունը մեզ համար ընդհանրապես հասկանալի չէ: Մենք փոխանցել ենք մեր մտահոգությունը կառավարությանը եւ հուսով ենք, որ այն հաշվի կառնվի», - ասել է Գագիկ Արզումանյանը Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում:
Մյուս խնդրահարույց կողմը, ըստ Գագիկ Արզումանյանի, այն է, որ հասույթի որոշման ժամանակ պետությունը հիմք է ընդունում ոչ միայն հանքարդյունահանմամբ ուղղակիորեն պայմանավորված գործունեությունը:  «Եթե որեւէ հանքարդյունահանող ձեռնարկություն իրականացնում է նաեւ հետագա վերամշակման բազմաթիվ փուլեր, ապա, որքան էլ դա տարօրինակ չհնչի, պետությունը ռոյալթիների հաշվարկման համար հիմք է ընդունում վերջնական արտադրանքի արժեքը: Թե՛ գործող օրենքով,  թե՛ առաջարկվող նախագծով պետությունը, ըստ էության, պատժում է տնտեսվարողին՝ ավելի մեծ ավելացված արժեք ապահովելու համար, եւ դա, մեր համոզմամբ, խիստ անարդարացի է, քանի որ հետագա վերամշակման գործունեությունը բուն հանքարդյունահանման հետ ուղիղ առնչություն չունի, եւ չի կարելի, օրինակ, մետաղ ձուլելը, զտելը կամ վերամշակման խորացում ենթադրող այլ գործողությունները դիտել որպես ավելի մեծ չափերով բնօգտագործման վճար գանձելու հիմք: Պետության դիրքորոշումն այս հարցում, պետք է լինի հանքային հումքի հետագա վերամշակման խորացմանը հնարավորինս նպաստելը, ոչ թե հակառակը», - ասում է Գագիկ Արզումանյանը:
Ըստ «Վալլեքս» խմբի ընկերությունների փոխնախագահի՝ եւ՛ գործող օրենքում, եւ՛ առաջարկվող նախագծում կան թե՛ դրական, թե՛ բացասական կողմեր, եւ մասնավորապես, եթե կառավարությունը գա այն ընկալմանը, որ բնօգտագործման վճարի գանձումը պետք է սահմանափակվի միայն հանքարդյունաբերական գործունեությամբ պայմանավորված իրացմամբ, դա կողմերին կմոտեցնի օպտիմալ լուծմանը: Գագիկ Արզումանյանի համոզմամբ՝ կառավարությունում ընկալում են խնդիրը: «Ես հույս ունեմ, որ խնդիրն իր լուծումը կստանա նախագծի վերջնական տարբերակում»,- նշեց նա:
Վախթանգ Միրումյանը եւս ասում է, որ նշված հարցերը հստակեցման կարիք ունեն, եւ ներկայումս կառավարությունն այս նպատակով քննարկումներ է անցկացնում ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Ըստ ֆինանսների նախարարության ներկայացուցչի՝ օրենսդրական փոփոխություններում պետությունն առաջնորդվում է 2 հիմնական փաստարկներով: «Նախ եւ առաջ իրացման հասույթից ռոյալթիի հաշվարկումը կնպաստի ճյուղում նոր ներդրումների ներհոսքին, քանի որ, եթե ներկայումս  կազմակերպությունից վճար է գանձվում անկախ իրացումից, ապա փոփոխությունների արդյունքում հանքարդյունահանողն այլեւս չի կանգնի շրջանառու միջոցների անբավարարության ռիսկի առջեւ: Երկրորդ կարեւոր փաստարկն այն է, որ մետաղների գները արագ են փոփոխվում միջազգային շուկայում, իսկ վերջին տարիներին գները հիմնականում աճի միտում են ունեցել, եւ մենք ուզում ենք ընդերքից գանձվող հարկերի չափը համահունչ դարձնենք միջազգային գների աճին», - ասում է Վախթանգ Միրումյանը:
Գագիկ Արզումանյանի դիտարկմամբ, սակայն,  այս փաստարկը միանշանակ չէ եւ ունի իր հակառակ կողմը. «Դիտարկենք 2 հիպոթետիկ լրիվ նույնատիպ հանքավայրեր, որոնցից մեկում կա արդյունավետ աշխատող հանքարդյունահանող, որը կարողանում է բավականին մեծ արժեք կորզել եւ բարձր արժեքով իրացնել, իսկ մյուսում՝ ապաշնորհ հանքարդյունահանող, որը չի կարողանում արտադրություն կազմակերպել, ունի մեծ կորուստներ եւ ցածրարժեք արտադրանք: Գանձելով բնօգտագործման վճարը ընդերքում եղած մետաղի արժեքից (ինչպես դա արվում է այսօր)՝ պետությունն անուղղակիորեն խրախուսում է արդյունավետ տնտեսվարումը, իսկ եթե կապենք վճարը իրացման արժեքի հետ, ստացվում է, որքան վատ կաշխատես, այնքան քիչ բնօգտագործման վճար կվճարես: Դա չի բխում արդյունավետ ընդերքօգտագործման շահերից: Մյուս կողմից, կան հանքավայրեր, որոնք շահագործելիս տնտեսվարողն ինչ առաջադեմ մեթոդներով էլ գործի, անհնար է կորզել այնքան, որքան կարելի էր տեսականորեն ակնկալել՝ նկատի ունենալով  առկա պաշարների բացարձակ քանակությունը, եւ այս պայմաններում պահանջել, որ տնտեսվարողը վճարի ընդերքում եղած մետաղի միջազգային գնի նկատմամբ որոշակի տոկոս, նույնպես անարդյունավետ է», - ասում է Գագիկ Արզումանյանը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է գտնել այս երկու մոտեցումների «ոսկե միջինը»:
Ըստ նրա, ի վերջո, շրջանառու միջոցների հետ կապված խնդիրը պայմանավորված է վճարի վերջնական չափով. եթե գանձվում է դեռեւս չկորզված արժեքի նկատմամբ, բայց բավականին ցածր դրույքաչափ, ապա դա կարող է ավելի քիչ բեռ լինել շրջանառու միջոցների առումով, քան եթե գանձվի իրացման արժեքի նկատմամբ, բայց այնպիսի ահռելի գումար, որն ընդհանրապես սահմանափակում է գործունեությունը:
Կառավարության համոզմամբ՝ նախատեսվող փոփոխությունները համահունչ են միջազգային պրակտիկայի հետ: «Միջազգային փորձում հարկման համար հիմք է ընդունվում հենց վաճառքի արժեքը. գների բարձրացման դեպքում հարկի դրույքաչափը պրոգրեսիվ կերպով աճում է: Նույնը նախատեսվում է մեզ մոտ», - ասում է Վախթանգ Միրումյանը:
Մինչդեռ, Գագիկ Արզումանյանը կարծում է, որ միջազգային լավագույն փորձից շեղումներ այդուհանդերձ ունենք: Պատասխանելով Մեդիամաքս-ի հարցին, թե ինչպես է գործընթացը կազմակերպվում ոլորտի առաջատար երկրներում, օրինակ, Ավստրալիայում՝ Գագիկ Արզումանյանը նշեց, որ այնտեղ ռոյալթիները, իր տվյալներով, գանձվում են ընկերությունների շահույթից, այլ ոչ թե ընդերքում եղած մետաղի միջազգային գնից, որը հարկման հնարավոր ամենամեծ բազան է: «Ձեր նշած պետությունում դրույքաչափը կիրառվում է շահույթի նկատմամբ, այլ ոչ թե ընդերքում եղած մետաղի, որը դուք դեռ պետք է արդյունահանեք, վերամշակեք, ունենաք որոշակի կորուստներ, վաճառեք, ի դեպ, բորսայականից ավելի ցածր գնով, որովհետեւ այն դեռեւս վերջնական արտադրանք չէ, հանեք բոլոր ծախսերը եւ վճարեք պետությանը շահույթի 5-7%-ը», - ասում է Գագիկ Արզումանյանը:
Այս առնչությամբ Վախթանգ Միրումյանը ասաց հետեւյալը. «Դեռեւս չկան ճշգրիտ հաշվարկներ, թե որքանով կավելանա հանքարդյունաբերության հարկումը, սակայն ակնհայտ է, որ արդյունքում մենք ավելի շատ հարկեր ենք հավաքագրելու ոլորտից: Ներկայումս ոլորտից հավաքագրվող հարկերի ծավալը չի համապատասխանում իրական ներուժին: Իսկ թե որքանով կաճեն հարկման ծավալները, կպարզվի միջազգային փորձագետների հետ աշխատանքի ընթացքում»:
Գագիկ Արզումանյանն իր հերթին նշում է, որ տեղյակ չէ հարկային բեռի հնարավոր ավելացումից, քանի որ կողմերը դեռեւս ձեռնպահ են մնում հարկային դրույքաչափերի վերաբերյալ քննարկումներից: «Դա քաղաքական որոշման խնդիր է, եւ պետության որոշելու հարցն է, թե ինչ դրույքաչափով պետք է ոլորտը հարկվի, սակայն մեզ համար ամենասկզբունքայինը բեռի չափը չէ, այլ այն, որ հարկման մեխանիզմները լինեն արդարացի սահմանված»,- ամփոփել է «Վալլեքս» խմբի փոխնախագահը:

Согласие в вопросе налогообложения недропользования еще не достигнуто
Ереван, 20 июня. /Медиамакс/. Правительство Армении совместно с экспертами Всемирного банка инициировало изменения в Кодексе о недрах, цель которых заключается в совершенствовании механизмов налогообложения горнодобывающей промышленности. По мнению одной из крупнейших компаний сектора, планируемые изменения не дают полноценного решения имеющихся проблем.
Начальник отдела политики государственных доходов и администрирования министерства финансов Армении Вахтанг Мирумян в интервью Медиамакс сообщил, что основные положения планируемых изменений в Кодексе о недрах касаются механизмов расчета обязательных выплат, взимаемых в результате недропользования.
Плата за природопользование, взимаемая в настоящее время, рассчитывается из фактически погашенных запасов, то есть действующее законодательство не учитывает неизбежных потерь в результате добычи и переработки. Второй компонент обязательной выплаты по линии недропользования – это роялти, которое взимается с тех горнодобывающих компаний, уровень прибыльности которых превышает 25% оборота. Роялти – это так называемый «налог на сверхприбыль», который взимается отдельно от платы за природопользование.
«Законодательными изменениями предлагается перейти от расчета платы за природопользование от добытых запасов к расчету роялти, зависимому от выручки от реализации», - сказал Вахтахг Мирумян. Получается, что в результате изменений плата за природопользование и роялти объединятся в единый налог.
Заместитель председателя  группы компаний Валлекс Гагик Арзуманян отмечает, что предлагаемые изменения несколько оттачивают налоговые механизмы, но не убирают имеющиеся в них несправедливые подходы. Одна из проблемных сторон действующего законодательства, которая сохранилась и в предлагаемом проекте, по словам Гагика Арзуманяна, относится к механизмам снижения расходов, установленных порядком расчета роялти. «При определении прибыльности не учитываются расходы, которые имеют для добывающей компании большую важность. Это, в частности, амортизационные отчисления, финансовые расходы, налоговые потери предыдущих лет и т.д. Мы передали нашу озабоченность правительству и надеемся, что она будет учтена», - сказал Гагик Арзуманян в интервью Медиамакс.
Другая проблемная сторона вопроса, по словам Гагика Арзуманяна, заключается в том, что при определении выручки государство берет за основу не только деятельность, связанную непосредственно с добычей. «Если добывающая компания осуществляет также дальнейшие этапы обработки, то, как бы это странно не звучало, государство при расчете роялти берет за основу стоимость конечного продукта. Как действующим законом, так и предлагаемым проектом, государство, по сути, наказывает экономического субъекта за обеспечение большей добавленной стоимости, и это, по нашему убеждению, несправедливо, поскольку дальнейшая переработка не имеет прямой связи с добычей и нельзя рассматривать обработку как основу для взимания большей платы за природопользование. Позиция государства в этом вопросе должна заключаться в содействии углублению дальнейшей переработки добытого сырья, а не наоборот», - говорит Гагик Арзуманян.
По словам зампредседателя группы компаний Валлекс, если правительство придет к тому восприятию, что взимание платы за природопользование должно ограничиваться реализацией, обусловленной только добывающей деятельностью, это приведет стороны к оптимальному решению.
Вахтанг Мирумян отмечает, что правительство в настоящее время ведет переговоры с представителями сектора по отмеченным вопросам.
По словам представителя министерства финансов, в законодательных изменениях государство руководствуется двумя основными аргументами. «Прежде всего, расчет роялти из выручки от реализации приведет к росту новых инвестиций в сектор, поскольку если сегодня с организаций взимаются платы вне зависимости от реализации, то в результате изменений добывающая компания больше не встанет перед риском нехватки оборотных средств. Второй важный аргумент в том, что цены на металлы на международной рынке быстро меняются, а в последние годы они в основном росли, и мы хотим сделать налогообложение недропользования созвучным с ростом международных цен», - отмечает Вахтанг Мирумян.
По оценке Гагика Арзуманяна, однако, этот аргумент неоднозначен и имеет обратную сторону: «Рассмотрим 2 гипотетически абсолютно идентичных рудника, на одном из которых работает эффективная компания, которой удается получать большую стоимость, а на другом – малоэффективная компания с большими потерями и низкостоимостной продукцией. Взимая плату за природопользование из стоимости металла, который еще в недрах (как это делается сегодня), государство косвенным образом стимулирует эффективную экономическую деятельность, а если свяжем плату со стоимостью реализации, получается, что чем хуже будешь работать, тем меньше будет плата за природопользование. Это не исходит из интересов эффективного недропользования. С другой стороны, есть месторождения, эксплуатируя которые даже самая современная добывающая компания не может добыть столько, сколько можно ожидать теоретически, и требовать в этих условиях, чтобы экономический субъект платил определененный процент по отношению к международной цене металла, также неэффективно», - говорит Гагик Арзуманян, отмечая, что между этими двумя подходами необходимо найти «золотую середину».
В правительстве уверены, что предусмотренные изменения созвучны с международным опытом. “В международной практике в вопросе налогооблажения за основу берется именно стоимость продаж: в случае роста цен налоговая ставка прогрессивно растет. То же самое планируется у нас”, - заявил Вахтанг Мирумян.
Тем временем, Гагик Арзуманян считает, что отклонения от лучшей международной практики у нас есть. Отвечая на вопрос Медиамакс о том, как организуется процесс в лидирующих странах в данной сфере, например, в Австралии, Гагик Арзуманян отметил, что роялти в Австралии, по его данным, взимается по отношению к прибыли, а не к международной цене еще не добытого металла, что является самой крупной возможной базой налогооблажения. “В указанном вами государстве ставка применяется по отношению к прибыли, а не к металлу, который вы еще должны добыть, переработать, иметь при этом определенные потери, продать (кстати по более низкой цене по сравнению с биржевой, так как это пока что не является конечным продуктом) вычесть все расходы и выплатить государству 5-7% прибыли”, - сказал Гагик Арзуманян.
По этому поводу Вахтанг Мирумян сказал следующее: “Пока нет точных расчетов, насколько увеличится налогооблажение горнодобывающей промышленности, однако очевидно, что в результате мы будем получать от этой сферы больше налогов. Обьем налогов, взимаемых сегодня с сектора, не соответствует реальному потенциалу. А то, насколько будет расти обьем налогооблажения, будет выявлено в ходе работы с международными экспертами”.
В свою очередь, Гагик Арзуманян отмечает, что не осведомлен о возможном увеличения налоговой нагрузки, так как стороны пока еще воздерживаются от обсуждений ставок.
“Ставка налогооблажения недропользования - политический вопрос, для нас же самым важным является не размер налоговой нагрузки а справедливость механизмов налогооблажения”, - резюмировал зампредседателя группы Валлекс.