Մեկնարկել է կրթության զարգացման նոր պետական ծրագրի մշակումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ սպասվում է լարված աշխատանքային տարի, եւ անկախ նախորդ տարիների ձեռքբերումներից` պետք է նոր թափով ու եռանդով լծվել սպասվող աշխատանքներին:
Ինչպես հաղորդում են ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից, Արմեն Աշոտյանն այս մասին ասել է գործակարգավարական հերթական խորհրդակցությանը:
«Այս տարվա հիմնական գերակայությունը եւ ամենակարեւոր բովանդակային նախագիծը պետք է լինի «Կրթության զարգացման պետական ծրագիրը-2016-25թթ.»: Արդեն մեկնարկել է համապատասխան գործընթացը, որն ահռելի քաղաքական եւ ռազմավարական կարեւորություն ունի եւ, համոզված եմ, որ լայն հասարակական հնչեղություն կունենա եւ կանցնի հանրային բուռն քննարկումների փուլ, քանի որ իր մեջ ներառում է առաջիկա տարիների կրթության տեսլականը»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը հանձնարարել է հատուկ ուշադրություն դարձնել սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների` նոր ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքներին: Նա անդրադարձել է նաեւ Վրաստանի հայկական դպրոցների խնդրին, որտեղ որոշակի հարցեր են առաջացել, մասնավորապես, դասագրքերի հետ կապված: Նախարարը տեղեկացրել է, որ Վրաստանի իր գործընկերոջ հետ ձեռք է բերել համաձայնություն` մի շարք խնդիրներ լուծելու վերաբերյալ:
Արմեն Աշոտյանի խոսքով՝ այս տարվա երկրորդ խոշոր օրենսդրական նախաձեռնությունը «Գիտության եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրինագիծն է, որը ներկայումս Ազգային ժողովում քննարկումների փուլում է:

Elaboration of State Program for Education Development starts
Yerevan /Mediamax/. Minister of Education and Science of Armenia Armen Ashotyan has said today that a year of hard work was ahead of them and that they should set themselves to the expected works with new vigor and enthusiasm irrespective of the achievements gained over the past years.
Armen Ashotyan stated it at the recurrent meeting, the press service of the Armenian Ministry of Education and Science reported.
“‘2016-2025 State Program for Education Development’ should be the main superiority and most important conceptual project this year. The process is already underway. It bears huge political and strategic importance, and I am sure it will have broad social impact and will pass a phase of heated public debates, as it encompasses the vision for the coming years,” said Armen Ashotyan.
The Minister assigned to pay special attention to the preparatory works of the new academic year in border villages. He also touched upon the Armenian schools in Georgia where certain issues have emerged, mostly related to textbooks. The Minister said that he has reached an agreement with his Georgian counterpart on addressing a number of issues.
According to Armen Ashotyan, the draft law “On Scientific and Scientific-Technical Activities” is the next major legislative initiative this year, which is presently being discussed at the National Assembly.