Մեկնարկել է կրթության զարգացման նոր պետական ծրագրի մշակումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ սպասվում է լարված աշխատանքային տարի, եւ անկախ նախորդ տարիների ձեռքբերումներից` պետք է նոր թափով ու եռանդով լծվել սպասվող աշխատանքներին:
Ինչպես հաղորդում են ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից, Արմեն Աշոտյանն այս մասին ասել է գործակարգավարական հերթական խորհրդակցությանը:
«Այս տարվա հիմնական գերակայությունը եւ ամենակարեւոր բովանդակային նախագիծը պետք է լինի «Կրթության զարգացման պետական ծրագիրը-2016-25թթ.»: Արդեն մեկնարկել է համապատասխան գործընթացը, որն ահռելի քաղաքական եւ ռազմավարական կարեւորություն ունի եւ, համոզված եմ, որ լայն հասարակական հնչեղություն կունենա եւ կանցնի հանրային բուռն քննարկումների փուլ, քանի որ իր մեջ ներառում է առաջիկա տարիների կրթության տեսլականը»,- նշել է Արմեն Աշոտյանը:
Նախարարը հանձնարարել է հատուկ ուշադրություն դարձնել սահմանամերձ գյուղերի դպրոցների` նոր ուսումնական տարվա նախապատրաստական աշխատանքներին: Նա անդրադարձել է նաեւ Վրաստանի հայկական դպրոցների խնդրին, որտեղ որոշակի հարցեր են առաջացել, մասնավորապես, դասագրքերի հետ կապված: Նախարարը տեղեկացրել է, որ Վրաստանի իր գործընկերոջ հետ ձեռք է բերել համաձայնություն` մի շարք խնդիրներ լուծելու վերաբերյալ:
Արմեն Աշոտյանի խոսքով՝ այս տարվա երկրորդ խոշոր օրենսդրական նախաձեռնությունը «Գիտության եւ գիտատեխնիկական գործունեության մասին» օրինագիծն է, որը ներկայումս Ազգային ժողովում քննարկումների փուլում է:

Разрабатывается новая государственная программа развития образования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал сегодня, что предвидится напряженный год, и независимо от прошлых достижений лет, придется с новым рвением приступить к дальнейшей работе.
Как сообщает пресс-служба Министерства образования и науки Армении, об этом Армен Ашотян сказал на очередном рабочем совещании.
«Главным приоритетом и важнейшим проектом этого года должна стать «Государственная программа развития образования 2016-25 гг.». Соответствующий процесс уже стартовал, и он имеет огромнейшее политическое и стратегическое значение. Уверен, что он получит широкий общественный резонанс и пройдет этап бурных общественных обсуждений, так как содержит в себе концепцию развития образования на ближайшие годы»,- отметил Армен Ашотян.
Министр поручил уделить особое внимание подготовке школ приграничных сел к началу следующего учебного года. Он коснулся также проблем армянских школ в Грузии, где возникли определенные затруднения, в частности, связанные с учебниками. Министр сообщил, что вокруг решения ряда проблем уже достигнуты соглашения с грузинским коллегой.
По словам Армена Ашотяна, вторая по значимости законодательная инициатива этого года – законопроект «О науке и научно-технической деятельности» - в настоящее время находится на рассмотрении Национального собрания.