Գերազանցության ազգային ծրագիրը՝ կրթական համակարգի «շոգեքարշ» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանն այսօր աշխատանքային հանդիպում է ունեցել «Այբ» կրթական հիմնադրամի ղեկավար անձնակազմի հետ՝ Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանի գլխավորությամբ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ԿԳՆ մամուլի ծառայությունից, հանդիպման ընթացքում «Այբ»-ի ներկայացուցիչները նախարարին ներկայացրել են «Արարատյան բակալավրիատի» եւ Կրթության գերազանցության ազգային ծրագրերը:
Տեր Մեսրոպ քահանա Արամյանը նշել է, որ Արարատյան բակալավրիատը ստեղծվել է որպես միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթական հարթակ, որի ծրագրերը գնահատված են որպես միջազգային նմանատիպ առաջատար ծրագրերի հետ («International Baccalaureate», «Advanced Placement», «Cambridge A-Levels») համադրելի և մրցունակ և որը Կրթության և գիտության նախարարության կողմից արդեն ճանաչվել է որպես այլընտրանքային կրթական ծրագիր:
«Այբ» հիմնադրամի մշակած Արարատյան բակալավրիատը հայալեզու ծրագիր է, որն «ունի ազգային կարեւոր առանձնահատկություն»: Նախարարին տեղեկացրել են, որ Մեծ Բրիտանիայի Քեմբրիջի համալսարանի հետ արդեն ձեռք է բերվել համաձայնություն` Արարատյան բակալավրիատի արդյունքների ճանաչման վերաբերյալ:
«Շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք Գերազանցության ազգային ծրագրի հիմքում դնենք հետեւյալ գաղափարական սկզբունքը` գերազանցության ծրագիրը պետք է դառնա կրթության համակարգի զարգացման շոգեքարշը: Այն անպայման պետք է կարողանա իր հետեւից տանել ողջ համակարգը, որպեսզի ծառայի իր հիմնական նպատակին: Գերազանցության ծրագրի սահուն ինտեգրումն ընդհանուր հանրակրթության համակարգ պետք է նպաստի ընդհանուր հանրակրթության մակարդակի բարձրացմանը, որը պակաս կարեւոր չէ, քան գերազանցության գաղափարը: Ծրագրի շուրջ պետք է ապահովենք մասնագիտական փոխհամաձայնություն, որպեսզի այն դառնա լուրջ հնարավորություն կրթության  զարգացման համար»,-  ասել է Լեւոն Մկրտչյանը:
Նախարարը հանձնարարել է ձեւավորել համատեղ աշխատանքային խումբ, որը կուսումնասիրի իրավական դաշտի համապատասխանության պահանջները, ինչպես նաեւ կմշակի Գերազանցության ազգային ծրագրի իրագործման փորձնական դպրոցների ընտրության չափանիշները:

Национальная программа превосходства должна стать «локомотивом» системы образования - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян провел сегодня рабочую встречу с руководящим составом образовательного фонда «Айб» в главе с о. Месропом Арамяном.
Как сообщает пресс-служба министерства образования и науки, в ходе встречи представители «Айб» представили министру проект «Араратский бакалавриат» и  Национальную программу превосходства образования.
О. Месроп Арамян отметил, что Араратский бакалавриат задуман как национальная программа международного бакалавриата, которая на данный момент рассматривается как экспериментально-альтернативная образовательная программа, соответствующая образовательным стандартам, с опорой на мировые образовательные платформы превосходства (соответствует уровню A-Level).
Разработанный фондом «Айб» Араратский бакалавриат является армяноязычной программой и отличается «важными национальными особенностями». Министру сообщили, что с британским Кембриджским университетом уже заключено соглашение о признании результатов Араратского бакалавриата.
«Очень важно, чтобы в основе нашей Национальной программы превосходства лежал следующий принцип: она должна стать локомотивом системы образования. Она непременно должна вести за собой всю систему, чтобы служить своей основной цели. Плавная интеграция программы превосходства в систему общего образования – не менее важна, чем идея превосходства. Вокруг программы нужно обеспечить профессиональное взаимопонимание, чтобы она стала серьезной возможностью для развития образования», - сказал Левон Мкртчян.
Министр поручил сформировать совместную рабочую группу и сформирует критерии отбора школ, в которых начнется экспериментальная реализация Национальной программы превосходства.