20 հայ ուսանողներ կուսանեն UWC ցանցի ութ քոլեջներում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: UWC Dilijan քոլեջում UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի կողմից անցկացվել է նոր ուսանողների նորամուտի հանդիսավոր արարողությունը:
Նոր ուսումնական տարում հայաստանցի 20 ուսանողներ, ովքեր այս տարի UWC ցանցի քոլեջների ընդունելության մրցույթի արդյունքներով հաղթող են ճանաչվել, իրենց ուսումնառությունը կսկսեն UWC Դիլիջանում եւ ցանցի եւս յոթ քոլեջներում:
Ապագա ուսանողներին ողջունել են «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Էդգար Մանուկյանը եւ
UWC Հայաստանի ազգային կոմիտեի համակարգող Դարյա Բրոդնիկովսկայան:
«Շրջանավարտների եւ ուսանողների համար սա լավ հնարավորություն է հանդիպելու ապագա ուսանողների հետ եւ կիսվելու իրենց տպավորություններով, իսկ նոր ուսանողների համար էլ ավագ ընկերների խորհուրդները շատ օգտակար կլինեն: Այսպիսի հանդիպումների նպատակը մեզ՝ կազմակերպիչներիս համար, բաց երկխոսությունն ու կենդանի շփումն է ուսանողների եւ շրջանավարտների միջեւ, որը վկայում է ժամանակակից բազմակողմանի կրթության, ինչպես նաեւ այն հումանիտար արժեքների պահանջվածության մասին, որոնք կիսում է UWC կրթական շարժումը»,- ասել է Դարյա Բրոդնիկովսկայան:
Ներկայացնելով ընդունելության արդյունքները, նա նշել է, որ մրցակցությունը բավականին թեժ է եղել: Երեք փուլերի արդյունքներով ընտրված 20 երիտասարդները Երեւանից, Դիլիջանից, Գյումրիից, Վանաձորից, Էջմիածնից եւ Արմավիրի մարզի Փարաքար եւ Արարատի մարզի Նոր Խարբերդ համայնքներից են: Նրանցից 8-ը սովորելու են UWC Դիլիջան քոլեջում, մյուսները՝ Սինգապուրի, Գերմանիայի, Նիդեռլանդների, Իտալիայի, ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի եւ Չինաստանի UWC քոլեջներում:
Ողջունելով նոր ուսանողներին՝ UWC Dilijan College-ի տնօրեն Ջոն Փադըֆութն ընդգծեց, որ UWC ցանցում ուսումնառությունը կյանքը դրականորեն փոխելու  բացառիկ փորձ  է տալիս:
«UWC –ում ուսումը պարզապես  տարբեր երկրներում անցկացված երկու տարիներ չեն: Երբ դուք հայտնվում եք UWC քոլեջում, հնարավորություն եք ստանում ձեր կյանքի երկու տարիներն անցկացնելու շուրջ հարյուր տարբեր ազգությունների ներկայացուցիչների հետ: Եթե անգամ դուք սովորելու եք Դիլիջանում, որն այնքան էլ հեռու չէ ձեր տնից, այստեղ եւս ձեր առջեւ բացվելու է ողջ աշխարհը: Դուք հնարավորություն կունենաք  հայկական մշակույթը բերել ոչ միայն Դիլիջանի քոլեջ, այլեւ ցանցի այն քոլեջներ, որտեղ ուսանելու եք: Որտեղ էլ լինեք, դուք բացելու եք պատուհան, որի միջոցով աշխարհը կարող է տեսնել ու ճանաչել Հայաստանը»,-ասել է Ջոն Փադըֆութը:
Հայաստանցի բոլոր ուսանողներն ուսման համար ամբողջական կամ մասնակի կրթաթոշակ կստանան՝ UWC Dilijan College-ի հիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանի եւ Վերոնիկա Զոնաբենդի, քոլեջի հիմնադիր-գործընկեր, AFFA բարեգործական կազմակերպության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գագիկ Ադիբեկյանի, Նիկոլաս եւ Քրիստիանա Վեյկարտների,  Ameria Group-ի եւ  IDeA հիմնադրամի կողմից:
Կրթաթոշակների տրամադրումն իրականացվում է need-based, իսկ բաշխումը՝  demonstrated need համակարգերով՝ ընտանիքի եկամուտները հաստատող տեղեկությունների եւ փաստաթղթի հիման վրա: Demonstrated need համակարգը թույլ է տալիս դրամաշնորհ տրամադրել այն թեկնածուներին, ովքեր իրապես ունեն դրա կարիքը, եւ ճիշտ այն ծավալով, որը հարկավոր է:
Միջոցառման ընթացքում հայտարարվեց նաեւ, որ UWC Dilijan College-ի երկու շրջանավարտներ՝ Ալինա Խաչատրյանը եւ Մանանա Հակոբյանը, ովքեր ընդունվել են Էդինբուրգի եւ Բերկլիի համալսարաններ, կրթաթոշակներ կստանան Scholae Mundi  եւ Մասիս քաղաքի զարգացման հիմնադրամների կողմից:
«Մենք հավատում ենք, որ լավ կրթությունը ապագայի հիմքն է: Այդ իսկ պատճառով կարեւոր է սովորել աշխարհի լավագույն բուհերում եւ վերցնել լավագույնը: Մենք հավատում ենք, որ ոչ միայն Մանանան ու Ալինան, այլեւ UWC-ի մյուս հայ շրջանավարտները կվերադառնան եւ կանեն ամեն ինչ, որպեսզի  Հայաստանը դառնա այնպիսի վայր, որտեղ մարդիկ ցանկանան գալ ու ապրել»,- նշել է Վերոնիկա Զոնաբենդը, ով նաեւ Scholae Mundi հիմնադրամի համահիմնադիրն է:
Հայաստանում UWC ցանցի քոլեջներ ընդունելության համակարգի ներդրումից ՝ 2011 թվականից ի վեր ցանցի քոլեջներում  սովորել եւ սովորում  է հայաստանցի 75 ուսանող,  որոնցից 29-ը՝  UWC Դիլիջանում, 46-ը՝ ցանցի այլ քոլեջներում:

20 студентов из Армении поступили в колледжи UWC - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В UWC Dilijan College прошла торжественная церемония приветствия будущих студентов из Армении, организованная Национальным комитетом образовательной системы UWC (United World Colleges) в Армении.
В 2016 году отбор в колледжи международной системы UWC прошли 20 студентов из Армении, которые уже в августе этого года начнут свое обучение.
Будущих студентов приветствовали гендиректор фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Эдгар Манукян и представитель Национального комитета UWC в Армении Дарья Бродниковская.
«Это отличная возможность для студентов и выпускников встретиться с новым поколением и поделиться впечатлениями от учебы, а для ребят, которые этой осенью только начнут свое обучение, получить напутствия и советы от старших товарищей. На таких встречах мы, организаторы, видим открытый диалог и живое общение студентов и выпускников, что свидетельствует о том, насколько востребовано сегодня всестороннее современное образование, а также те гуманистические ценности, которые разделяет образовательное движение United World Colleges», – сказала Дарья Бродниковская.
Представляя результаты приема, она отметила, что в этом году, как и прежде, конкурс в колледжи UWC оказался высоким. По итогам трех этапов конкурса были отобраны 20 абитуриентов из Еревана, Дилижана, Гюмри, Ванадзора, Эчмиадзина, а также из общин Паракар Армавирской области и Нор Харберд Араратской области Армении. Из них восемь студентов будут учиться в UWC Dilijan College, остальные – в колледжах UWC в Сингапуре, Германии, Нидерландах, Италии, США, Индии и в новом колледже в Китае.
Поприветствовав новых студентов, директор UWC Dilijan College Джон Паддифут подчеркнул, что обучение в UWC – уникальный опыт и возможность изменить свою жизнь.
«Учеба в UWC – это не просто два года, проведенные в других странах. Когда вы оказываетесь в колледже UWC, вам дается возможность прожить два года вашей жизни в окружении людей ста различных национальностей. И даже если вы попадаете в Дилижан, расположенный недалеко от вашего дома, здесь перед вами открывается весь мир. В новом учебном году на кампусе UWC Dilijan College соберутся представители 80 национальностей. У вас появляется возможность нести армянскую культуру не только в Дилижане, но и в других колледжах людям из разных уголков земли. Где бы вы ни оказались, вы будете для них окном, через которое мир сможет увидеть Дилижан и Армению», - отметил Джон Паддифут.
В новом 2016/2017 учебном году школу UWC Dilijan возглавит новый директор – Дениз Дэвидсон, которая тоже поприветствовала студентов, отметив, что вместе они вступают на новый путь, становясь частью семьи UWC.
Все студенты из Армении получат полный или частичный грант на обучение благодаря содействию сооснователей UWC Dilijan College Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд, партнера-основателя колледжа, председателя совета директоров благотворительной организации AFFA Гагика Адибекяна, Ameria Group, Николаса и Кристианы Вейкарт, а также фонда IDeA.
Гранты на обучение в колледжах системы UWC выделяются по системе need-based и распределяются по системе demonstrated need, то есть, на основании анализа сведений и документов, подтверждающих доходы семьи. Поскольку объем стипендиального фонда ограничен, система demonstrated need позволяет предоставить гранты только тем кандидатам, которые действительно в них нуждаются, и в том объеме, который им необходим.
В ходе мероприятия было объявлено, что две выпускницы UWC Dilijan College – Алина Хачатрян и Манана Акопян – получили стипендии фонда Scholae Mundi и Фонда развития города Масиса, которые дадут им возможность продолжить обучение в Эдинбургском и Калифорнийском университете в Беркли.
«Мы верим, что хорошее образование – это основа будущего. Поэтому так важно учиться в лучших вузах и брать лучшее, что есть в мире. Мы верим, что не только Манана и Алина, но и другие армянские выпускники UWC вернутся домой и сделают все, чтобы Армения стала успешной страной и местом, куда люди хотели бы приезжать и где хотели бы жить», - подчеркнула сооснователь фонда Scholae Mundi Вероника Зонабенд.
С тех пор как в Армении в 2011 году заработал Национальный комитет UWC, студентами этой образовательной системы стали 75 человек из Армении, 29 из которых поступили в UWC Dilijan College, 46 – в другие колледжи.