Teach for Armenia-ն մտադիր է ընդլայնվել ողջ Հայաստանով - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը եւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» (Teach for Armenia) կրթական հիմնադրամը հուշագիր են ստորագրել։
Հուլիսի 13-ին այն ստորագրել են ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը եւ «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» հիմնադրամի նախագահ Լարիսա Հովհաննիսյանը։
«Ի դեմս մեր հարգելի գործընկերների՝  Հայաստանում սկսում է ձեւավորվել հայկական կամավորական շարժումը, որը, հույս ունեմ, կունենա մասսայականություն եւ կընդգրկի ավելի լայն շերտեր: Այս գործը սովորեցնում է մարդկանց բացի սեփական կարիերա անելուց եւ սեփական ճանապարհով գնալուց նաեւ օգտակար լինել մյուսներին», - նշել է նախարարը:
«Երբ գործի գլխին կանգնած է նվիրված մարդ, գործի հաջողության կեսն ապահովված է: Ես ուրախ եմ, որ մեր գործընկերները նման մարդիկ են, ովքեր թողնելով հանգիստ կյանքը եւ լավ աշխատանքը, փորձում են հանուն ապագայի իրականացնել լուրջ ծրագրեր»,- նշել է Լեւոն Մկրտչյանը եւ հատուկ շնորհակալություն հայտնել միջոցառմանը ներկա IDeA եւ RVVZ բարեգործական հիմնադրամների համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդին եւ Teach For All-ի համաշխարհային ցանցի տնօրեն եւ հիմնադիր Ուենդի Քոփին:
«Հայաստանում շատ ծրագրեր երազից դառնում են իրականություն՝ տարբեր կազմակերպությունների հետեւողական ջանքերի շնորհիվ» - նկատել է նախարարը:
Լարիսա Հովհաննիսյանը նշել է, որ արդեն երկրորդ տարին է, ինչ հիմնադրամն աշխատում է կրթության եւ գիտության նախարարության հետ:
«Ծրագիրը սկսել ենք 14 մասնակիցներով, որոնք հիմա դասավանդում են Լոռու, Տավուշի, Արմավիրի եւ Գեղարքունիքի մարզերի դպրոցներում: Այս տարի ծրագիրը կընդգրկի նաեւ Արագածոտնի  մարզը: Մեր ծրագիրը չէր կարող լիարժեք կայանալ՝ առանց ԿԳ նախարարության եւ մարզպետարանների, ինչպես նաեւ մեր գործըներ տնօրենների աջակցության, ովքեր մեզ բաց սրտերով են ողջունել իրենց համայնքներում: Հենց այս գործընկերության եւ մեր մասնակիցների հիանալի արդյունքների շնորհիվ է, որ արդեն այս սեպտեմբերից ավելի քան 50 ուսուցիչ կդասավանդի Հայաստանի ուսուցիչների պակաս ունեցող դպրոցներում: Եվ սա մեր տեսլականի իրականացման միայն սկիզբն է, որի համար Teach For All կազմակերպությունն աշխատում է 40 այլ երկրներում եւս», - նշել է Լարիսա Հովհաննիսյանը:
Վերոնիկա Զոնաբենդն իր հերթին նշել է, որ կրթությունը միավորում է աշխարհի բոլոր մարդկանց:
«Կան բաներ, որոնք ընդհանուր են բոլորի համար՝ անկախ մասնագիտությունից եւ աշխատանքից: Դա, նախեւառաջ, երեխաների առողջությունն է եւ ապագան: Պետության ապագան կապված է նրանից, թե ինչպիսի կրթական համակարգ ունես եւ ինչպես է դաստիարակվում նոր սերունդը: Այս ծրագիրն օրինակ է, թե ինչպես է Հայաստանը դառնում գլոբալ աշխարհի մաս», - նշել է նա՝ հույս հայտնելով, որ ապագայում ՀՀ բոլոր դպրոցներում կաշխատեն «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Teach For Armenia-ի 2016 թվականի ծրագրի մասնակիցների առաքելության մեկնարկի արարողությունը կայացել էր հուլիսի 4-ին՝ UWC Dilijan քոլեջում:

Teach for Armenia намерен расшириться на всю Армению - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство образования и науки Армении и образовательный фонд Teach for Armenia подписали меморандум.
Документ 13 июля подписали министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и глава фонда Teach for Armenia Лариса Ованнисян.
«В лице наших уважаемых партнеров в Армении начинает формироваться добровольческое движение, которое, надеюсь, получит популярность и широкое распространение. Это дело учит людей не только создавать свою карьеру и идти своим путем, но и помогать другим», - отметил министр.
«Когда программой руководят энтузиасты, это уже полдела. Я рад, что наши партнеры именно такие: они, оставив спокойную жизнь и хорошую работу, стараются осуществлять серьезные программы во имя будущего», - отметил Левон Мкртчян и выразил особую благодарность присутствующим на мероприятии соучредителю благотворительных фондов IDeA и RVVZ Веронике Зонабенд и основательнице и директору всемирной сети Teach For All Венди Коп (Wendy Kopp).
«Многие проекты из мечты становятся реальностью в Армении, благодаря последовательной работе разных организаций», - сказал министр.
Лариса Ованнисян отметила, что организация сотрудничает с министерством образования и науки уже второй год.
«Мы начали программу с 14 участниками, которые сейчас преподают в школах Лорийского, Тавушского, Армавирского и Гегаркуникского марзов. В этом году в программу войдет и Арагацотнский марз. Наша программа не была бы полноценной без помощи министерства образования и областных администраций, а также директоров школ, которые тепло приняли нас в регионах. Именно благодаря этому партнерству и прекрасным результатам наших участников с этого сентября уже 50 учителей начнут преподавать в школах, где не хватает педагогов. И это только начало реализации нашей концепции, ради которой организация Teach For All работает в 40 странах», - отметила Лариса Ованнисян.
Вероника Зонабенд, в свою очередь, отметила, что образование объединяет людей в мире.
«Есть общие ценности для всех, независимо от профессии и работы. В первую очередь, это здоровье и будущее детей. Будущее государства зависит от того, какой является система образования и как воспитывается новое поколение. Эта программа – пример того, как Армения становится частью глобального мира», - отметила она, выразив надежду, что в будущем во всех армянских школах будут работать представители Teach For Armenia.
Медиамакс отмечает, что старт миссии участников Teach For Armenia 2016 года был дан 4 июля в колледже UWC Dilijan.