«Ավրորա»-ն կրթաթոշակ կտրամադրի Ամերիկյան համալսարանի ուսանողներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը՝ Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի հետ համատեղ, կրթաթոշակներ կտրամադրի Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողներին, որոնք Սիրիայի, Իրաքի, Լիբանանի, Հորդանանի եւ Եգիպտոսի քաղաքացիներ են:
IdeA հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ կրթաթոշակային ֆոնդը կկազմի $ 1 մլն:
Կրթաթոշակները նշված երկրների այն քաղաքացիների համար են, որոնք ցանկանում են ձեռք բերել հետեւյալ մասնագիտությունները՝ բակալավրիատում՝ Համակարգչային գիտություն, Ճարտարագիտություն եւ Տվյալների գիտություն (սկսած 2018-ից), եւ մագիստրատուրայում՝ Արդյունաբերական ճարտարագիտություն եւ համակարգերի կառավարում, Համակարգչի եւ տեղեկույթի գիտություն, Տնտեսագիտություն, Ռազմավարական կառավարում, Քաղաքագիտություն եւ միջազգային հարաբերություններ, եւ Անգլերենը՝ որպես օտար լեզվի դասավանդում:
«Հայաստանն ունի միջազգային կրթական կենտրոն դառնալու ներուժ, եւ մենք խրախուսում ենք Մերձավոր Արեւելքի երկրներից երիտասարդներին գալ եւ կրթություն ստանալ Հայաստանում: Այս կրթաթոշակը հնարավորություններ է ընձեռում այն տաղանդավոր երիտասարդներին, ովքեր ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն տուժել են տարածաշրջանում ընթացող պատերազմներից: Մենք հավատում ենք, որ այն ոչ միայն ազդեցություն կունենա այս երիտասարդների վրա, ովքեր կվայելեն Հայաստանի հյուրասիրությունը եւ կստանան որակյալ կրթություն, այլեւ կհարստացնի Ամերիկյան համալսարանի համայնքն օտարերկրացի եռանդուն ուսանողներով, ովքեր հետագայում կդառնան Հայաստանի եւ դրա մշակույթի դեսպաններն աշխարհում: Այսպիսով՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ոչ միայն անհատական կրթաթոշակներ է տրամադրում, այլեւ իր երախտագիտությունն է հայտնում այն ժողովուրդներին, ովքեր առաջինն էին, որ իրենց դռները բացեցին եւ օգնության ձեռք մեկնեցին Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներին»,- ասել է Scholae Mundi Armenia հիմնադրամի համահիմնադիրը Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը չափազանց երախտապարտ է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը, եւ մասնավորապես՝ Ռուբեն Վարդանյանին ու Վերոնիկա Զոնաբենդին, որոնք ոչ միայն Հայաստանում կրթություն ստանալու հնարավորություն են տվել Ցեղասպանության ժամանակ հայ փախստականներին հյուրընկալած ժողովուրդներին, այլեւ Ամերիկյան համալսարանին են վստահել այդ ուսանողներին կրթություն տալու գործը: Նրանց ներկայությունը մեր համալսարանում կնպաստի բազմազանության ապահովմանը եւ կհարստացնի բոլոր ուսանողների առօրյան: Մենք հպարտ ենք՝ դառնալ այս նախաձեռնության մի մասը եւ մեր կրթական ծրագրերով երախտագիտություն հայտնել այն ժողովուրդների ժառանգներին, որոնք օթեւան են տվել հայերին իրենց պատմության ամենաողբերգական օրերին»,- նշել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը:
Ուսանողները կրթաթոշակ կստանան իրենց ուսումնառության ամբողջ ընթացքում, եթե ունենան ակադեմիական բարձր առաջադիմություն: Կրթաթոշակը նախատեսված է ուսման վարձը, ճանապարհածախսը եւ կեցության ծախսերը հոգալու համար:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը եւ Scholae Mundi Armenia հիմնադրամը նպատակ ունեն կրթաթոշակը տրամադրել մինչեւ 2023թ.:

Aurora to provide scholarships for AUA students - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The Aurora Humanitarian Initiative in cooperation with Scholae Mundi Armenia will grant scholarships to students from Syria, Iraq, Lebanon, Jordan and Egypt to study at the American University of Armenia (AUA).
According to the announcement by IDeA Foundation, scholarship’s fund will make USD 1 mln.
The scholarships are for citizens of the above-mentioned countries, who wish to pursue the following degrees: BSc in Computer Science, Engineering Science, Data Science (starting 2018), Master of Public Health, Master of Engineering in Industrial Engineering & Systems Management, Master of Science in Computer & Information Science, Economics, Strategic Management, Master of Political Science; International Affairs, and Master of Arts in Teaching English as a Foreign Language.
“Armenia has a potential to become a global educational hub, and we encourage the engagement of young people from the Middle East to come and study in Armenia. This scholarship offers opportunities to talented youth who have been affected, directly or indirectly, by wars in their region. We believe that it makes an impact not only on these young people who come to the country and benefit from its hospitality and qualitative education, but enrich AUA community with highly motivated international students who will become ambassadors of Armenia and its culture in the future. The Aurora Humanitarian Initiative, thus not only offers scholarships to individual students, but also expresses gratitude to the nations who were the first to open their doors to offer a helping hand to the survivors of the Armenian Genocide,” Co-founder of Scholae Mundi Armenia Foundation Veronika Zonabend said.
“The American University of Armenia is extremely grateful to the creators of the Aurora Humanitarian Initiative, specifically Ruben Vardanyan and Veronika Zonabend, who through their immense generosity have created an opportunity not only for students from the countries that hosted Armenian refugees from the Genocide to study in Armenia, but also afforded AUA an opportunity to serve these students. Their presence on our campus will provide enhanced diversity and enrich the lives of all students. We are proud to be a part of this initiative and, through our educational programs, be able to express gratitude to the descendants of the people who sheltered Armenians during the most tragic part of their history,” President of the American University of Armenia Armen Der Kiureghian said.
The recipients will continue to receive the scholarships throughout their study at AUA as long as they are in good academic standing. The scholarship will cover tuition fees, travel and housing costs of the students.
The Aurora Humanitarian Initiative and Scholae Mundi Armenia have committed to granting the scholarship through the year 2023.