Լուսանկարը` UWC Dilijan College
Երեւան: Մեդիամաքս: Մայիսի 27-ին UWC Dilijan միջազգային քոլեջը ճանապարհեց շրջանավարտների երկրորդ սերունդը՝ 87 տղաներ եւ աղջիկներ 50 երկրից։
«Դուք պատրաստ եք փոխել աշխարհը»,- իր ողջույնի խոսքում հայտարարեց UWC Dilijan-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը՝ հաջողություն մաղթելով բոլոր շրջանավարտներին։
Ամբողջ ավարտական օրը նվիրված էր 2017-ի շրջանավարտների հրաժեշտին։ Այն լի էր հուզիչ միջոցառումներով, որոնք թույլ տվեցին 700 հյուրերին զգալ UWC շարժման մթնոլորտը։
Օրը մեկնարկեց «Կրթությունը եւ կյանքը UWC Dilijan-ում» միջոցառումների շարքով, որոնք ուսանողների ծնողներին, հյուրերին եւ դպրոցի դոնորներին ծանոթացրեցին դպրոցի հետաքրքրաշարժ եւ ոգեշնչող կրթական գործընթացին։
Ուսանողները եւ դասախոսներն անցկացրեցին անգլերենի, իսպաներենի, ֆիզիկայի, պատմության, ինչպես նաեւ տնտեսագիտության, բնագիտական առարկաների եւ մաթեմատիկայի բաց դասեր, կազմակերպեցին կերպարվեստի բաժնի ուսանողների աշխատանքների ցուցահանդես, թատերական ներկայացում եւ նորաձեւության հանդես, հանդես եկան մարտարվեստի բաժնի ցուցադրական ելույթով եւ անցկացրեցին ֆուտբոլային հանդիպում։
Օրը շարունակվեց «Aurora Dialogues» քննարկումներով, որոնք կազմում են համաշխարհային հումանիտար ամենասուր խնդիրների լուծմանը նվիրված «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության մի մասը։
Ելույթ ունենալով «Կրթությունը բոլորի համար» քննարկմանը՝ UWC International-ի գործադիր տնօրեն Յենս Ուոլտերմանը պատմեց, թե ինչպիսինն է UWC շարժման մոտեցումը կրթական գործընթացին։ Տարբեր սոցիալական խավերի տաղանդավոր երեխաներին բարձրակարգ կրթության մատուցումը օգնում է ոչ միայն ուսանողների եւ իրենց ծնողների, այլեւ ամբողջ հասարակության առաջընթացին։ «UWC-ն խրախուսում է երեխաներին դառնալ հասարակության առաջնորդ, իրացնել իրենց ներուժը եւ գործել։ Չեմ ուզում ճնշում գործադրել այսօրվա շրջանավարտների վրա, բայց սա այն է, ինչ ակնկալում ենք ստանալ ձեզնից»,- հայտարարեց նա։
Քննարկումների ծրագիրը ներառում էր նաեւ UWC համակարգի երեք դպրոցների ուսանողների շնորհանդեսներ։ Դրանք են՝ Հնդկաստանի UWC Mahindra College-ը, Սվազիլենդի Waterford Kamhlaba UWC-ն, որտեղ սովորում են ուսանողներ ողջ աֆրիկյան մայրցամաքից, եւ Գերմանիայի UWC Robert Bosch College-ը։ Այս ուսանողական թիմերը անցել էին «Ավրորա» հումանիտար նախաձեռնության կողմից UWC դպրոցների համար կազմակերպված նախագծի եզրափակիչ փուլ։ Նախագիծը միտված էր ոգեշնչել ուսանողներին՝ ստեղծելու հասարակության համար օգտակար նախաձեռնություններ, որոնք կօգնեն լուծել տվյալ UWC դպրոցի տարածաշրջանի առավել արդիական հումանիտար խնդիրները։ Հաղթող ճանաչվեց UWC Robert Bosch College-ի «DoGood» («Բարին արա») նախագիծը, որի նպատակն էր աջակցել փախստականներին՝ ստեղծելով ուսուցմանը եւ մասնագիտական վերապատրաստմանը ծառայող մի ամբողջ հարթակ։
Aurora Humanitarian Initiative մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանի կողմից հայտարարված ժյուրիի որոշման համաձայն, բոլոր երեք թիմերը ստացան 4000-ական եվրո՝ իրենց ծրագրերի հետագա զարգացման համար։ Մրցանակները ուսանողներին հանձնեց Նյու-Յորքում Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ եւ Aurora Humanitarian Initiative համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
UWC Dilijan-ի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը հայտարարեց, որ UWC Dilijan-ի տնօրենների եւ հոգաբարձուների խորհուրդը որոշում է կայացրել՝ վերանվանելու դպրոցի գրադարանը «Վարդան Գրեգորյանի անվան ուսումնական կենտրոն»։
Ավարտական օրը եզրափակվեց UWC Dilijan-ի ուսանողների կողմից նախապատրաստված ներկայացմամբ։
«Մենք հույս ունենք, որ դուք կվերադառնաք Դիլիջան որպես շրջանավարտներ, հյուրեր եւ ապագա ուսանողների ծնողներ», - դիմելով ուսանողներին՝ ասաց Վերոնիկա Զոնաբենդը։

UWC Dilijan проводил второе поколение своих выпускников - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Международный колледж UWC Dilijan проводил второе поколение своих выпускников - 87 юношей и девушек из 50 стран.
«Вы готовы менять мир», – заявил в своей приветственной речи сооснователь UWC Dilijan Рубен Варданян и пожелал выпускникам удачи на новом пути.
27 мая состоялся выпускной день, наполненный волнующими событиями, которые погрузили 700 гостей в атмосферу движения UWC.
Утро началось с серии мероприятий «Учеба и жизнь в UWC Dilijan», организованных для того, чтобы познакомить родителей студентов, гостей и доноров школы с захватывающим и вдохновляющим процессом обучения через опыт, который проходил в течение всего учебного года. Студенты и преподаватели представили открытые уроки английского, испанского, физики, истории и экономики, естественных наук и математики, организовали выставку работ студентов отделения изобразительных искусств, театральное представление и показ модной одежды, созданной одним из выпускников, провели показательное выступление секции боевых искусств и футбольный матч.
День продолжился Диалогами «Аврора» – одним из мероприятий Гуманитарной инициативы «Аврора», посвященных решению самых острых гуманитарных проблем мира, которые прошли в Ереване и Дилижане с 26 по 28 мая. Студенты и преподаватели UWC Dilijan, а также прибывшие гости были приглашены к участию в сессии «Время действовать» – серии презентаций и открытых обсуждений с ведущими гуманитарными деятелями, филантропами и специалистами в области образования.
Дискуссии были посвящены вопросам обеспечения всеобщего доступа к образованию, роли СМИ в освещении глобальных гуманитарных кризисов и привлечении к ним внимания всего мира, защиты прав человека, создания ролевых моделей, преодоления препятствий, помощи беженцам и другим людям из групп риска.
Выступая на сессии «Образование для всех» исполнительный директор UWC International Йенс Уолтерман рассказал про подход к образованию в движении UWC: предоставление высококачественного образования талантливым детям из разных социальных слоев помогает развиваться не только самим студентам и их семьям, но также и всему их сообществу.
«UWC вдохновляет студентов становиться лидерами общества, реализовывать свой потенциал и действовать. Не хочу оказывать давление на сегодняшних выпускников, но это то, чего мы все ждем от них», – заявил он.
Программа сессии также включала в себя презентации студенческих проектов трех колледжей системы UWC – UWC Mahindra College в Индии, Waterford Kamhlaba UWC в Свазиленде, где учатся студенты со всего африканского континента, и UWC Robert Bosch College в Германии. Эти студенческие команды вышли в финальный раунд Гуманитарного проекта «Аврора» для школ и колледжей UWC, цель которого – вдохновить студентов на создание общественно полезных инициатив, направленных на решение гуманитарных проблем, особо актуальных для региона, где расположено то или иное учебное заведение UWC.
Победителем была признана команда колледжа UWC Robert Bosch College с проектом «DoGood» («Делай добро»), нацеленным на помощь беженцам через создание платформы для обучения и профессиональной переподготовки. При этом, согласно решению жюри, объявленному соучредителем международной Гуманитарной инициативы «Аврора» и партнером-основателем UWC Dilijan Нубаром Афеяном, все три команды студентов получили по 4000 евро на дальнейшее развитие своих проектов. Призы студентам вручил президент Корпорации Карнеги в Нью Йорке и соучредитель Гуманитарной инициативы «Аврора» Вартан Грегорян.
Сооснователь UWC Dilijan Вероника Зонабенд объявила о том, что Совет управляющих и Совет попечителей UWC Dilijan приняли решение о переименовании библиотеки колледжа в «Центр обучения имени Вартана Грегоряна».
Выпускной день закончился красочными представлениями, подготовленными студентами UWC Dilijan. Все номера концертной программы были объединены идеей расставания и передачи наследия.
«Мы надеемся, что вы вернетесь в Дилижан как выпускники, гости и в будущем как родители студентов», – обратилась к выпускникам Вероника Зонабенд.