Քեսաբի վրա հարձակվել են Թուրքիայի տարածքից, փաստել է Human Rights Watch-ի տնօրենը
Երեւան: Մեդիամաքս: Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության գործադիր տնօրեն Քենեթ Ռոթն ասել է, որ «Քեսաբի վրա իրականացված հարձակումը մեկնարկել է Թուրքիայի տարածքից»:
Այդ մասին նա ասել է թուրքական Hurriyet Daily News-ի հետ զրույցում` հարձակումն անվանելով «էական ռազմական գործողություն»:
Նա նշել է, որ Human Rights Watch դեռեւս հետաքննում է Քեսաբի դեպքերը եւ դեռ ոչինչ չի հրապարակել:
«Հստակ է, որ հարձակումը մեկնարկել է Թուրքիայի տարածքից, սակայն դեռեւս չենք կարող ասել` թե ինչպե՞ս: Տարբեր մեղադրանքներ են հնչեցվել, սակայն դեռեւս բավարար ապացույցներ չունենք գործողության իրականացման մասին», - ասել է Human Rights Watch-ի ղեկավարը:
Քենեթ Ռոթը Սիրիայի իշխանություններին անվանել է մարդու հիմնարար իրավունքների ամենամեծ խախտող, իսկ Սիրիայի նախագահի պատերազմական ռազմավարությունը որակել որպես «հանցագործություն»:
Անդրադառնալով զինված ընդդիմության վայրագություններին, Human Rights Watch-ի գործադիր տնօրենն ասել է, որ ճիշտ է, դրանք նույնքան զանգվածային չեն, որքան իշխանական ուժերի դեպքում, սակայն առկա են:
«Հարկավոր է իրականացնել խիստ միջոցառումներ, որպեսզի ոճրագործություններ իրականացնողները արտաքին աջակցություն չստանան»,- հավելել է Քենեթ Ռոթը:

На Кесаб напали с территории Турции, сказал директор Human Rights Watch
Ереван/Медиамакс/. Исполнительный директор международной правозащитной организации Human Rights Watch Кеннет Ротт сказал, что «нападение на Кесаб началось с территории Турции».
Об этом он сказал в беседе с Hurriyet Daily News, назвав нападение «существенной военной операцией».
Он отметил, что Human Rights Watch продолжает расследовать события в Кесабе и пока ничего не публиковала.
«Очевидно, что нападение началось с территории Турции, но мы пока не можем сказать, как именно. Были озвучены разные обвинения, однако у нас еще нет достаточных доказательств»,- сказал руководитель Human Rights Watch.
Кеннет Ротт назвал власти Сирии самыми большими нарушителем прав человека, а военную стратегию президента Сирии оценил как «преступление».
Комментируя варварские действия вооруженной оппозиции, исполнительный директор Human Rights Watch сказал, что, хоть они не столь масштабны, как действия правительственных сил, но имеют место.
«Необходимо предпринять жесткие меры, чтобы совершающие преступления люди не получали внешней поддержки»,- добавил Кеннет Ротт.