Պուտինն առանձին հանդիպումներ կանցկացնի ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «այս շաբաթվա վերջին Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առանձին հանդիպումներ կունենա նախ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիեւեի հետ»:
«Երբ նրանք բոլորը հայտնվեն մեկ վայրում եւ միեւնույն ժամանակին, հավանաբար, խոսք գնա նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Ինչպես դա կկազմակերպվի, կախված է առաջնորդներից: Մեզ, անշուշտ, անհանգստացնում են սահմանագծում տեղի ունեցող զարգացումները»,- ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Ռուսաստանցի նախարարը նաեւ հիշեցրել է, որ որոշ ժամանակ առաջ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնեցրել էին «բավականին համեստ հայտարարություն», որը պայմանավորվածություն էր պարունակում վստահության միջոցները ամրապնդելու անհրաժեշտության մասին:
«Այդ պահին հարկավոր էր փոխանակել զոհերի մարմինները, գերիներին եւ համաձայնեցնել հավելյալ այն բոլոր քայլերը, որոնք կմեղմացնեին իրավիճակը շփման գծում: Մենք, որպես համանախագահ երկրներից մեկը, քիչ ջանքեր չենք գործադրում մեր ամերիկացի ե ֆրանսիացի գործընկերների հետ, որպեսզի որոշակի կետի բերենք մի քանի հարցեր, որոնք խոչընդոտում են հասնել մի փաստաթղթի, որը կշարադրի հակամարտության կարգավորման քաղաքական սկզբունքները, որպեսզի կողմերը կարողանան ձեւակերպել իրենց համար ընդունել փաթեթը: Սկզբունքները շարադրող նման հայտարարության ընդունումը, անշուշտ, կնպաստեր մթնոլորտի բարելավմանը: Բայց դա անելն այնքան էլ հեշտ չէ: Այդ նպատակով բազմաթիվ փորձեր են արվել, եւ ամեն անգամ թվում էր, թե ահա մոտեցել են կարեւոր հանգրվանի համաձայնության հասնելու համար, բայց ինչ-որ բան խանգարում էր: Կարծում եմ, որ պետք է համառորեն շարունակել օգնել հայերին եւ ադրբեջանցիներին, որպեսզի նրանք գտնեն այնպիսի ձեւակերպումներ, որոնք կգոհացնեն երկու կողմերին»,- եզրափակել է Սերգեյ Լավրովը:

Armenian and Azerbaijani Presidents to hold separate meetings with Vladimir Putin - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated today that "Russian President Vladimir Putin is going to meet with Armenian President Serzh Sargsyan and then Azerbaijani President Ilham Aliyev at the end of the week in Sochi”.
“When all of them find themselves at one place at the same time, they won’t possibly do without conversations about Nagorno Karabakh. The leaders themselves will decide the way it will be organized. Undoubtedly, we are worried about the situation on the contact line”, said Sergey Lavrov answering ITAR-TASS question.
The Russian Minister recalled that at one of the meetings of Russian, Azerbaijani and Armenian Presidents some time ago, “rather a modest statement” containing an agreement on necessity of developing confidence-building steps was agreed upon.
“At that time, the sides had to exchange the bodies of the killed, prisoners of war and agree on extra steps to ease the situation on “contact line”. As one of the Co-Chairs, we take considerable efforts together with our French and American counterparts to help the opposing sides reach an agreement on the political principles needed to settle the conflict so as the sides could form packages acceptable for them. Making such a large-scale political statement containing principles to be guided with during the conflict settlement would undoubtedly contribute to the normalization of the atmosphere. It’s hard to do that. Many attempts were made to this end and every time it seemed the agreement was about to be reached but something hindered which is why I will not make any forecasts. I think we should persistently and steadily continue helping Armenians and Azerbaijanis to seek for such formulations which will be comfortable for the both parties”, noted the Russian FM.