Պուտինն առանձին հանդիպումներ կանցկացնի ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահների հետ
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ «այս շաբաթվա վերջին Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն առանձին հանդիպումներ կունենա նախ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա՝ Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիեւեի հետ»:
«Երբ նրանք բոլորը հայտնվեն մեկ վայրում եւ միեւնույն ժամանակին, հավանաբար, խոսք գնա նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Ինչպես դա կկազմակերպվի, կախված է առաջնորդներից: Մեզ, անշուշտ, անհանգստացնում են սահմանագծում տեղի ունեցող զարգացումները»,- ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Ռուսաստանցի նախարարը նաեւ հիշեցրել է, որ որոշ ժամանակ առաջ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման ժամանակ կողմերը համաձայնեցրել էին «բավականին համեստ հայտարարություն», որը պայմանավորվածություն էր պարունակում վստահության միջոցները ամրապնդելու անհրաժեշտության մասին:
«Այդ պահին հարկավոր էր փոխանակել զոհերի մարմինները, գերիներին եւ համաձայնեցնել հավելյալ այն բոլոր քայլերը, որոնք կմեղմացնեին իրավիճակը շփման գծում: Մենք, որպես համանախագահ երկրներից մեկը, քիչ ջանքեր չենք գործադրում մեր ամերիկացի ե ֆրանսիացի գործընկերների հետ, որպեսզի որոշակի կետի բերենք մի քանի հարցեր, որոնք խոչընդոտում են հասնել մի փաստաթղթի, որը կշարադրի հակամարտության կարգավորման քաղաքական սկզբունքները, որպեսզի կողմերը կարողանան ձեւակերպել իրենց համար ընդունել փաթեթը: Սկզբունքները շարադրող նման հայտարարության ընդունումը, անշուշտ, կնպաստեր մթնոլորտի բարելավմանը: Բայց դա անելն այնքան էլ հեշտ չէ: Այդ նպատակով բազմաթիվ փորձեր են արվել, եւ ամեն անգամ թվում էր, թե ահա մոտեցել են կարեւոր հանգրվանի համաձայնության հասնելու համար, բայց ինչ-որ բան խանգարում էր: Կարծում եմ, որ պետք է համառորեն շարունակել օգնել հայերին եւ ադրբեջանցիներին, որպեսզի նրանք գտնեն այնպիսի ձեւակերպումներ, որոնք կգոհացնեն երկու կողմերին»,- եզրափակել է Սերգեյ Լավրովը:

Президенты Армении и Азербайджана отдельно встретятся с Владимиром Путином - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил сегодня, что «на конец недели в Сочи намечаются раздельные встречи президента России Владимира Путина с президентом Армении Сержем Саргсяном, а затем с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым».
«Когда все они окажутся в одном месте в одно время, вероятно, не обойтись без разговоров о Нагорном Карабахе. Как это будет организовано, будет зависеть от самих лидеров. Нас, безусловно, тревожит происходящее на линии соприкосновения»,- сказал Сергей Лавров отвечая на вопрос ИТАР-ТАСС.
Российский министр напомнил, что определенное время назад на одной из встреч президентов России, Азербайджана и Армении было согласовано «достаточно скромное заявление» с договоренностью о необходимости развития мер доверия.
«На тот момент надо было обменяться телами погибших, пленными и согласовать дополнительные шаги, которые успокоили бы ситуацию на «линии соприкосновения».
Мы как одна из стран-сопредседателей предпринимаем немалые усилия вместе с американскими и французскими партнерами, чтобы помочь довести до кондиции несколько вопросов, препятствующих заключению документа с изложением политических принципов урегулирования, чтобы стороны сформировали приемлемый для них пакет. Принятие такого рода развернутого политического заявления, с изложением принципов, которыми будут руководствоваться при урегулировании конфликта, безусловно, способствовало бы нормализации атмосферы. Сделать это непросто. На сей счет предпринималось множество попыток, и каждый раз казалось, что вот-вот приблизился важный рубеж для достижения согласия, но что-то мешало. Поэтому не буду делать прогнозов. Считаю, что нужно настойчиво и упорно продолжать помогать армянам и азербайджанцам искать такие формулировки, которые будут комфортны для обеих сторон»,- отметил глава российского внешнеполитического ведомства.