Հայաստանի եզդիները ողջունում են Իրաքի եզդիներին ընդունելու Արցախի պատրաստակամությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում բնակվող եզդիները կոչ են անում միջազգային կառույցներին գործնական քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության նկատմամբ կիրառվող բռնությունները եւ մարդասիրական օգնություն հասցնել տեղահանված բնակչությանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը,  «Միդիա-Շանգալ» եզդիների ազգային միավորում հասարակական կազմակերպության ղեկավար Ամո Շարոյանն այսօր լրագրողներին ասել է, որ եզդիների հանդեպ իրականցվող ցեղասպանությունը պետք է համարժեք արձագանք ստանա միջազգային հանրության կողմից:
«Մենք փաստեր ենք հավաքում, որպեսզի հետագայում կարողանանք ապացուցել, որ այն, ինչ այժմ կատարվում է եզդիների նկատմամբ, ցեղասպանություն է: Ցավոք, մարդկությունը XXI դարում շարունակում է ականատես լինել ցեղասպանությունների: Մեր ունեցած տվյալներով, օգոստոսի 2-ից Իրաքի հյուսիսում գտնվող Շանգալ եզդիաբնակ մարզում տեղի բնակչության հանդեպ կիրառված բռնությունների հետեւանքով արդեն զոհվել է շուրջ 10 հազար, փախստական դարձել ավելի քան 500 հազար եզդի»,- ասել է կազմակերպության ղեկավարը:
Ամո Շարոյանի խոսքերով, եզդիների հոգեւոր առաջնորդարան Լալիշանմուրան քաղաքում (Մոսուլ քաղաքից 40 կմ հեռավորության վրա) ձեւավորվել է եզդիների փրկության կոմիտե, որը համակարգում է տարբեր երկրներից եզդի բնակչությանը տրամադրվող մարդասիրական օգնությունը:
Եզդիների շահերը ներկայացնող կազմակերպության ղեկավարի պնդմամբ, այժմ ամենագլխավոր խնդիրն այդ օգնության տրամադրումը տեղերում ճիշտ կազմակերպելն է:
Ամո Շարոյանը ողջունել է Արցախի Հանրապետության ղեկավարության՝ Իրաքի եզդիներին ընդունելու եւ ապաստան տրամադրելու պատրաստակամությունը:
«Ուրախացնող է, որ Արցախը, ունենալով իր խնդիրները, հանդես եկավ նման առաջարկությամբ: Սա եւս մեկ անգամ վկայում է, որ Արցախը ձեւավորված պետություն է, որը կարող է ընդունել դժբախտության շեմին հայտնված եզդիներին»,- ասել է նա:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ Հայաստանի ղեկավարությունը դատապարտել էր Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունները:
ՀՀ նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը եւ դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու համար:
Նախագահ Սարգսյանն օգոստոսի 18-ին ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել էր նաեւ Հայաստանի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության՝ նախապես ծրագրված ծավալներն ավելացնելու հարցը:

Yezidis in Armenia welcome Artsakh’s readiness to receive Iraqi Yezidis - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Yezidis living in Armenia call upon the international structures to take practical steps to stop the violence against Yezidi population in north Iraq and render humanitarian aid to the evicted people.
Head of “Midia- Shingal” national Yezidi union NGO Amo Sharoyan told journalists today that the international community should adequately respond to Yezidi genocide, Mediamax reports.
“We collect facts to be able to prove in future that what’s going on is a Yezidi genocide. Unfortunately, the humanity continues witnessing genocides in the 21st century. According to our data, already around 10 thousand Yezidis were killed and 500 thousand migrated as a result of the violence used against the people living in Shangal marz in north Iraq.
According to Amo Sharoyan, a Yezidi rescue committee was set up in the religious center of Yezidis, Lalishanmuran (40km away from town of Mosul), which coordinates the humanitarian aid sent from various countries to the Yezidi population.
According to the head of the NGO, right organization of the humanitarian aid on the spots is the main issue for now.
Amo Sharoyan welcomed readiness of the leadership of Republic of Artsakh to receive and give asylums to Iraqi Yezidis.
“I’m happy to note that having its own issues, Artsakh made such a proposal. It comes to prove once more that Arstakh is a formed state which can receive Yezidis which are in tragic circumstances”, he said.
Mediamax recalls that the Armenian leadership condemned the mass violence against Yezidi population in the north Iraq.
The Armenian President gave assignments to the Foreign Ministry and  heads of diplomatic missions to double their efforts toward handling the issue in the international arena on a proper level.
On August 18, President Sargsyan discussed with the Armenian Prime Minister issues related to increasing the initial volumes of the humanitarian aid provided by Armenia.