ՀՀ կառավարությունը $ 100 հազար կտրամադրի եզդիներին օգնելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է $ 100 հազար տրամադրել տեղահանված եզդիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի փոխանցմամբ, ՀՀ կառավարությունը Իրաքում ստեղծված  իրավիճակով պայմանավորված նախապես հայտարարել էր $ 50 հազար տրամադրելու մասին, սակայն ՀՀ նախագահի առաջարկով կրկնապատկել է առաջարկվող գումարը:
Փոխնախարարը նշել է, որ արդեն իսկ քննարկվել են օգնության տրամադրման մեխանիզմները, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ եզդիական համայնքը, եւ հավելել, որ օգնությունը տեղ կհասնի գումարը ստանալուն պես:
«Եզդի ժողովրդին սատարելու համար հրահանգ էր տրվել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչներին,  բարեկամ պետություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին` համապատասխան քննարկումներ կատարել բռնությունները դադարեցնելու եւ իրավիճակը մեղմելու ուղղությամբ, իսկ ՀՀ նախագահը վերջերս  հրահանգել է կրկնապատկել այդ ջանքերը»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

Armenian government to allocate USD100 thousand to support Yezidis - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. At today's session, the Armenian government decided to allocate USD100 thousand to humanitarian aid for the evicted Yezidis.
According to Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Kocharyan, given the situation in Iraq, the Armenian government initially decided to allocate the aid at USD50 thousand but the amount has been doubled upon the Armenian President's proposal.
The Deputy Minister noted that they have already discussed the mechanisms of rendering the aid with participation of the Yezidi community in Armenia and added that the aid will be sent once the amount is received.
''To back the Yezidi people, the representatives of the Armenian diplomatic missions, friendly states and international organizations were instructed to hold relevant discussions to stop the violence and mitigate the situation, and the Armenian President has recently instructed to double the efforts'', said Shavarsh Kocharyan.