ՀՀ կառավարությունը $ 100 հազար կտրամադրի եզդիներին օգնելու համար - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է $ 100 հազար տրամադրել տեղահանված եզդիներին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանի փոխանցմամբ, ՀՀ կառավարությունը Իրաքում ստեղծված  իրավիճակով պայմանավորված նախապես հայտարարել էր $ 50 հազար տրամադրելու մասին, սակայն ՀՀ նախագահի առաջարկով կրկնապատկել է առաջարկվող գումարը:
Փոխնախարարը նշել է, որ արդեն իսկ քննարկվել են օգնության տրամադրման մեխանիզմները, որին մասնակցել է նաեւ ՀՀ եզդիական համայնքը, եւ հավելել, որ օգնությունը տեղ կհասնի գումարը ստանալուն պես:
«Եզդի ժողովրդին սատարելու համար հրահանգ էր տրվել ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցիչներին,  բարեկամ պետություններին եւ միջազգային կազմակերպություններին` համապատասխան քննարկումներ կատարել բռնությունները դադարեցնելու եւ իրավիճակը մեղմելու ուղղությամբ, իսկ ՀՀ նախագահը վերջերս  հրահանգել է կրկնապատկել այդ ջանքերը»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:

Правительство Армении предоставит езидам помощь в размере $ 100 тыс. - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении решило предоставить езидам Ирака гуманитарную помощь в размере $ 100 тыс.
По словам заместителя министра иностранных дел Армении Шаварша Кочаряна, в связи с ситуацией в Ираке правительство Армении изначально заявило о предоставлении $ 50 тыс., однако по предложению президента Армении было принято решение удвоить эту сумму.
Замминистра отметил, что уже обсуждались механизмы предоставления помощи, в обсуждении участвовала также езидская община Армении. Помощь будет предоставлена, как только будут получены деньги.
«Для поддержки езидского народа дипломатическим представителям Армении было поручено провести соответствующие обсуждения по прекращению насилия и смягчению ситуации, а президент Армении недавно поручил удвоить эти усилия»,- сказал Шаварш Кочарян.