Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը
Սերժ Սարգսյանը առանձնազրույց կունենա Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ, այնուհետ կհանդիպի Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, Կարդինալ Պիետրո Պարոլինիի հետ:
ՀՀ նախագահը Վիտտորիանո թանգարանային համալիրում կմասնակցի «Արեւելքի առակ. Քրիստոնեությունը նոր հազարամյակի մարտահրավերների առջեւ» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսի բացմանը, որտեղ հանդես կգա ելույթով:
Նախագահը կայցելի նաեւ Սան Բարտոլոմեո (Սուրբ Բարդուղիմեոս) եկեղեցի, որի մատուռներում տեղ են գտել քրիստոնյա նահատակների, այդ թվում Հայոց ցեղասպանության նահատակների վերաբերյալ հիշատակումներ: Եկեղեցու գլխավոր խորանի առջեւ Սերժ Սարգսյանը ծաղկեպսակ կդնի եւ հարգանքի տուրք կմատուցի նահատակների հիշատակին:
Այցի շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը կայցելի Վատիկանյան թանգարաններում հայկական միջնադարյան խաչքարի մշտական ցուցադրության սրահ:
2013 թվականի մարտի 19-ին Սերժ Սարգսյանը Վատիկանում ներկա էր գտնվել Հռոմի նորընտիր Պապ Ֆրանցիսկոսի գահակալության արարողությանը: ՀՀ նախագահն ասել էր, որ Սուրբ Պետրոսի նվիրապետական աթոռն զբաղեցնում է հայ ժողովրդի բարեկամը, ով քաջատեղյակ է մեր մշակույթին ու պատմությանը, ինչը նա բազմիցս փաստել է Արգենտինայում իր գործունեության ընթացքում:

Президент Армении встретится с Папой Римский Франциском
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян отправится сегодня с официальным визитом в Ватикан, где проведет встречи с Папой Римским Франциском и государственным секретарем Ватикана, кардиналом Пьетро Паролином.
В римском музейном комплексе «Витториано» президент Армении откроет фотовыставку «Притча Востока. Христианство перед вызовами тысячелетия» и выступит с речью.
Серж Саргсян посетит также базилику Святого Варфоломея, где хранятся материалы о мученичестве за веру в XX и XXI веках, в том числе о жертвах геноцида армян 1915 года в Османской империи.
В музеях Ватикана президент Армении осмотрит постоянную экспозицию средневекового
армянского хачкара.
19 марта 2013 года президент Армении присутствовал в Ватикане на церемонии интронизации Папы Римского Франциска. Серж Саргсян отмечал тогда, что «престол Святого Петра занимает друг армянского народа, который хорошо знаком с армянской культурой и историей, что многократно доказывал в течение своей деятельности в Аргентине».