ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել Անկարային աշխատել Երեւանի հետ պատմական փաստերի ճանաչման համար - Mediamax.am
3184 դիտում
ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել Անկարային աշխատել Երեւանի հետ պատմական փաստերի ճանաչման համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու Ռիչարդ Միլսը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին կոչ է արել Թուրքիային «աշխատանք սկսել Հայաստանի հետ ՝ հասնելու պատմական փաստերի ամբողջական, անկեղծ եւ իրական ճանաչմանը, ինչը թույլ կտա երկու ժողովուրդներին հաստատել դեպի խաղաղություն եւ բարեկեցություն տանող հարաբերություններ»:
Ինչպես հաղորդում է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը, այս մասին Ռիչարդ Միլսն ասել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
Ռիչարդ Միլսը, խոսելով 1915 թ.-ի մասին, խուսափել է օգտագործել «Ցեղասպանություն» բառը, նշելով որ 2015 թ.-ին  «ԱՄՆ եւ ամբողջ աշխարհը համերաշխություն կհայտնեն հայ ժողովրդին  XX դարի ամենասարսափելի վայրագությունների հարյուրամյա տարելիցի առիթով»:
Հայտնելով ԱՄՆ աջակցությունը հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ Միլսը նշել է, որ դրանց վավերացման գործընթացը կանգ է առել, եւ շեշտել է Թուրքիայի կողմից արձանագրությունները վավերացնելու մերժումը:
Խոսելով տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ Ռիչարդ Միլսը քննադատել է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշումը: Այնուամենայնիվ, դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել ԱՄՆ-ին եւ Հայաստանին ջանքեր գործադրել ներդրումների ավելացման ուղղությամբ: Դեսպանը նշել է, որ ԱՄՆ այժմ քննարկում է պաշտոնական Երեւանի հետ «Առեւտրի եւ ներդրումների մասին» շրջանակային համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ բանակացություւններ սկսելու հարցը:
Պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հարցին՝ Ռիչարդ Միլսն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերին:
Նա նշել է, որ մտադիր է սերտ աշխատանք տանել ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հետ՝ փորձելով նպաստել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Yerevan /Mediamax/. On the eve of the Armenian Genocide Centennial U.S. Ambassador to Armenia Nominee Richard Mills placed onus on Turkey "to engage with Armenia to achieve a full, frank, and just acknowledgement of the facts so that both nations can begin to forge a relationship that is peaceful, productive, and prosperous”.
As the Armenian National Committee of America (ANCA) reports, Richard Mills stated it at the Senate Foreign Relation Committee's confirmation hearing.
Speaking of 1915, Richard Mills refrained from using “Genocide” word noting that in 2015 “United States and the world will stand in solidarity with the Armenian people to mark the centenary of one of the 20th century’s worst atrocities”.
Expressing support for Turkey-Armenia Protocols, Mills admitted that the process had "stalled", citing Turkey's refusal to ratify the document.
On the economic front, Mills decried the Republic of Armenia decision to join the Eurasian Customs Union but argued for greater U.S.-Armenia efforts to expand investment. The Ambassador noted that the U.S. is “considering whether to begin negotiations with Yerevan on a Trade and Investment Framework Agreement”.
Answering the question concerning Nagorno Karabakh conflict settlement, Richard Mills expressed his support for the OSCE Minsk Group’s mediation efforts.
He expressed intent to work closely with U.S. Co-Chair James Warlick to bring the sides closer to a settlement.