ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել Անկարային աշխատել Երեւանի հետ պատմական փաստերի ճանաչման համար - Mediamax.am
3184 դիտում
ԱՄՆ դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել Անկարային աշխատել Երեւանի հետ պատմական փաստերի ճանաչման համար
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու Ռիչարդ Միլսը Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախաշեմին կոչ է արել Թուրքիային «աշխատանք սկսել Հայաստանի հետ ՝ հասնելու պատմական փաստերի ամբողջական, անկեղծ եւ իրական ճանաչմանը, ինչը թույլ կտա երկու ժողովուրդներին հաստատել դեպի խաղաղություն եւ բարեկեցություն տանող հարաբերություններ»:
Ինչպես հաղորդում է Հայ Դատի Ամերիկայի հանձնախումբը, այս մասին Ռիչարդ Միլսն ասել է ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում կայացած լսումների ժամանակ:
Ռիչարդ Միլսը, խոսելով 1915 թ.-ի մասին, խուսափել է օգտագործել «Ցեղասպանություն» բառը, նշելով որ 2015 թ.-ին  «ԱՄՆ եւ ամբողջ աշխարհը համերաշխություն կհայտնեն հայ ժողովրդին  XX դարի ամենասարսափելի վայրագությունների հարյուրամյա տարելիցի առիթով»:
Հայտնելով ԱՄՆ աջակցությունը հայ-թուրքական արձանագրություններին՝ Միլսը նշել է, որ դրանց վավերացման գործընթացը կանգ է առել, եւ շեշտել է Թուրքիայի կողմից արձանագրությունները վավերացնելու մերժումը:
Խոսելով տնտեսական հարաբերությունների մասին՝ Ռիչարդ Միլսը քննադատել է Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու որոշումը: Այնուամենայնիվ, դեսպանի թեկնածուն կոչ է արել ԱՄՆ-ին եւ Հայաստանին ջանքեր գործադրել ներդրումների ավելացման ուղղությամբ: Դեսպանը նշել է, որ ԱՄՆ այժմ քննարկում է պաշտոնական Երեւանի հետ «Առեւտրի եւ ներդրումների մասին» շրջանակային համաձայնագիր ստորագրելու շուրջ բանակացություւններ սկսելու հարցը:
Պատասխանելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հարցին՝ Ռիչարդ Միլսն իր աջակցությունն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերին:
Նա նշել է, որ մտադիր է սերտ աշխատանք տանել ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հետ՝ փորձելով նպաստել խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Ереван /Медиамакс/. Кандидат на должность посла США в Армении Ричард Миллс в предверии столетия Армянского Геноцида призвал Турцию «начать работу с Арменией для достижения искреннего признания исторических фактов, что позволит обоим народам установить отношения, ведущие к миру и благополучию».
Как сообщает Армянский национальный комитет Америки, Ричард Миллс сказал об этом на слушаниях в Комиссии по внешним связям Сената США.
Говоря о событиях 1915-го года, Ричард Миллс не стал использовать термин «Геноцид» , отметив, что в 2015 году «США и весь мир выразят соболезнования армянскому народу по случаю столетней годовщины ужасающих событий, произошедших в XX веке».
Заявив о поддержке США армяно-турецким протоколов, дипломат отметил, что процесс их ратификации приостановлен, подчеркнув факт отказа от ратификации со стороны Турции.
Говоря об экономических отношениях, Ричард Миллс критично высказался по поводу решения Армении присоединиться к Евразийскому экономическому союзу. Тем не менее, он призвал США и Армению приложить усилия для привлечения иностранных инвестиций.
Кандидат на пост посла отметил, что США обсуждают с официальным Ереваном вопрос о старте переговоров, касающихся подписания рамочного договора «О торговле и инвестициях».
Отвечая на вопрос об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, Ричард Миллс выразил поддержку посредническим усилиям Минской группы ОБСЕ и отметил, что намерен тесно сотрудничать с американским посредником Джеймсом Уорликом.