ԵԽ առջեւ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է գրանցել, ասել է Սերժ Սարգսյանը - Mediamax.am
2205 դիտում
ԵԽ առջեւ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է գրանցել, ասել է Սերժ Սարգսյանը
Նիլս Մուիժնիկսը եւ Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է գրանցել Եվրոպայի խորհրդի անդամակցությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման գործընթացում, որոնց արդյունքները տեսանելի են եւ անշրջելի:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը, Սերժ Սարգսյանն այս մասին ասել է այսօր՝ Երեւանում ընդունելով է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մուիժնիկսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահը ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է Եվրոպայում մարդու իրավունքների հիմնական երաշխավոր հանդիսացող կառույցի՝ ԵԽ-ի հետ համագործակցությունն ու վերջինիս աջակցությունը մեր երկրում իրականացվող շարունակական բարեփոխումներին:
Նիլս Մուիժնիկսը նշել է, որ Հայաստան այցելելիս որոշել են կենտրոնանալ դատական համակարգի բարեփոխումների, կանանց եւ տղամարդկանց հավասարության ու ընտանեկան բռնությունների դեմ պայքարի հարցերի վրա: ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարն ընդգծել է, թե ուրախ է տեղեկանալ, որ այդ բնագավառներում առաջընթաց է արձանագրվել:

Armenia made serious progress in fulfillment of commitments to Council of Europe, Serzh Sargsyan says - Mediamax.am
Armenia made serious progress in fulfillment of commitments to Council of Europe, Serzh Sargsyan says
Nils Muižnieks and Serzh Sargsyan
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said today that Armenia has made serious progress in the fulfillment of commitments to the Council of Europe the outcomes of which are visible and irreversible.
As the Armenian presidential press service reports, Serzh Sargsyan stated it receiving the Delegation headed by Council of Europe Commissioner for Human Rights Nils Muižnieks in Yerevan today.
The President stressed that Armenia highlights cooperation with the Council of Europe, which is the main guarantor for human rights in Europe, and the latter’s support for ongoing reforms in our country.
Nils Muižnieks noted that their visit will focus on issues related to reforms in the judicial system, equality between men and women and struggle against domestic violence. The Council of Europe Commissioner stressed he is happy to know that progress has been recorded in those areas.