Հայաստանը ողջունել է Իրանի եւ «վեցյակի» համաձայնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» հետ ձեռք բերված շրջանակային համաձայնությունը:
Այս մասին ասված է ՀՀ արտգործնախարարի տարածած հայտարարությունում:
«Հայաստանը ողջունում է Իրանի եւ միջազգային միջնորդների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Եվրոպական Միության երկարատեւ կառուցողական ջանքերի արդյունքում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված շրջանակային պայմանավորվածությունը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում հասնել համապարփակ կարգավորման: Դա կնպաստի տարածաշրջանում կայունության եւ համագործակցության ամրապնդմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Իրանի միջուկային խնդրի հանգուցալուծման գործընթացում «այս լուրջ առաջընթացը վկայում է, որ անգամ ամենաբարդ խնդիրները հնարավոր է կարգավորել բանակցությունների միջոցով»։
Նշենք, որ Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ 8 օր տեւած բանակցություններից հետո կողմերը կարողացել են համաձայնության գալ Իրանի միջուկային ծրագրի ապագայի հարցում։ Համաձայնության վերաբերյալ վերջնական փաստաթուղթը կներկայացվի հունիսի 30-ին։

Armenia hails Iran and P5+1 agreement
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian hailed the comprehensive agreement with the P5+1 around the Iranian nuclear program.
The statement disseminated by the Armenian FM reads this.
“Armenia hails the comprehensive agreement around the Iranian nuclear program resulting from the long-lasting constructive steps taken by Iran and international mediators - Russia, U.S., China, France, United Kingdom, Germany and EU. It will allow reaching a comprehensive settlement and contribute to strengthening of stability and cooperation in the region”, the statement reads.
Edward Nalbandian said that “this serious progress” in the settling Iranian nuclear issue “indicates that even the most complicated problem can be addressed through negotiations”.
It should be noted that after the 8 days of negotiations between Iran and P5+1, the sides managed to agree on the future of the Iranian nuclear program. The final document around the agreement will be presented on June 30.