Հայաստանը ողջունել է Իրանի եւ «վեցյակի» համաձայնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ «վեցյակի» հետ ձեռք բերված շրջանակային համաձայնությունը:
Այս մասին ասված է ՀՀ արտգործնախարարի տարածած հայտարարությունում:
«Հայաստանը ողջունում է Իրանի եւ միջազգային միջնորդների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, Ֆրանսիայի, Միացյալ Թագավորության, Գերմանիայի, Եվրոպական Միության երկարատեւ կառուցողական ջանքերի արդյունքում Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված շրջանակային պայմանավորվածությունը, ինչը հնարավորություն է ընձեռում հասնել համապարփակ կարգավորման: Դա կնպաստի տարածաշրջանում կայունության եւ համագործակցության ամրապնդմանը»,- ասված է հայտարարությունում:
Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է, որ Իրանի միջուկային խնդրի հանգուցալուծման գործընթացում «այս լուրջ առաջընթացը վկայում է, որ անգամ ամենաբարդ խնդիրները հնարավոր է կարգավորել բանակցությունների միջոցով»։
Նշենք, որ Իրանի եւ «վեցյակի» միջեւ 8 օր տեւած բանակցություններից հետո կողմերը կարողացել են համաձայնության գալ Իրանի միջուկային ծրագրի ապագայի հարցում։ Համաձայնության վերաբերյալ վերջնական փաստաթուղթը կներկայացվի հունիսի 30-ին։

Армения приветствует договоренности Ирана и «шестерки» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава МИД Армении Эдвард Налбандян приветствовал рамочное соглашение вокруг ядерной программы между Ираном и «шестеркой».
Об этом говорится в заявлении министра иностранных дел Армении.
«Армения приветствует принятую в результате длительных конструктивных усилий рамочную договоренность вокруг иранской ядерной программы между Ираном и международными посредниками: Россией, США, Китаем, Францией, Объединенным Королевством, Германией и Европейским союзом, что позволит достичь всеобъемлющего урегулирования. Это будет способствовать укреплению региональной стабильности и сотрудничества», - говорится в заявлении.
По словам Эдварда Налбандяна, этот значительный прогресс в процессе разрешения ядерной проблемы Ирана свидетельствует о том, что даже самые сложные проблемы можно решить переговорным путем.
Отметим, что после 8-дневных переговоров между Ираном и «шестеркой» стороны сумели достичь договоренности в вопросе будущего ядерной программы Ирана. Окончательный документ по соглашению будет обнародован 30 июня.