Եվրախորհրդարանը Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ է ընդունել
«100-րդ տարելիցի նախաշեմին խորհրդարանը հարգանքի տուրք է մատուցում Օսմանյան կայսրությունում զոհված 1.5 միլիոն անմեղ հայերի հիշատակին, եվրոպական արդարադատության եւ համերաշխության ոգուն համահունչ միանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացվող ոգեկոչման արարողությանը, եւ կոչ է անում Եվրամիության Հանձնաժողովին ու Խորհրդին միանալ ոգեկոչմանը»,- ասված է բանաձեւում:
Փաստաթղթում նշված է, որ Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է 1987թ. իր ընդունած բանաձեւը, ըստ որի` 1915-1917 թթ. Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցածը ճանաչվել էր «ցեղասպանություն»՝ ցեղասպանության մասին ՄԱԿ-ի 1948թ. կոնվենցիայի դրույթներին համապատասխան:
Բանաձեւում հարգանքի տուրք է մատուցվում բոլոր ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ ոճրագործությունների անմեղ զոհերին` առաջարկելով սահմանել Ցեղասպանության հիշատակի միջազգային օր:
Եվրախորհրդարանի բանաձեւում նաեւ ողջունվում են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի ցավակցական հայտարարությունները, որոնցով ճանաչվում են օսմանյան հայերի դեմ իրականացված վայրագությունները:
Միաժամանակ` բանաձեւը խրախուսում է Թուրքիային օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը որպես կարեւոր հնարավորություն՝ շարունակելու իր ջանքերը, այդ թվում` արխիվների բացումը, իր անցյալի հետ հաշտեցումը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչը ճանապարհ կհարթի հայ եւ թուրք ժողովուրդների միջեւ անկեղծ հարաբերությունների կարգավորմանը:
Բանաձեւում նաեւ կոչ է անում Հայաստանին եւ Թուրքիային բարելավվել իրենց հարաբերությունները առանց նախապայմանների՝ վավերացնելով եւ իրականացնելով երկկողմ արձանագրությունները եւ բացելով սահմանները:
ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ողջունել է բանաձեւի ընդունումը:
«Բանաձեւը կարեւոր ուղերձ է Թուրքիային՝ օգտագործել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթը առերեսվելու իր պատմությանը, ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը եւ դրանով ճանապարհ հարթելու հայ եւ թուրք ժողովուրդների իրական հաշտեցման համար։
Այս բանաձեւի ընդունմամբ Եվրոպական խորհրդարանը եւս մեկ անգամ վերահաստատեց իր հավատարմությունը մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ համամարդկային արժեքներին», - ասված է ՀՀ արտգործնախարարի հայտարարությունում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ չի պատրաստվում ուշադրություն դարձնել Եվրախորհրդարանում տեղի ունեցած քվեարկության վրա: Նրա խոսքով՝ «Անկարան վստահ է 100 տարի առաջ տեղի ունեցածի մեջ, եւ բոլորը պետք է գիտակցեն, որ անհնար է, որ Թուրքիան ընդունի նման հանցագործության կատարման մեղքը»:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ ս.թ. մարտի 12-ին Եվրախորհրդարանն ընդունել է մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության վերաբերյալ 2013թ. իր տարեկան զեկույցը, որտեղ կոչ էր պարունակվում Եվրամիությանն անդամ բոլոր պետություններին եւ ԵՄ ինստիտուտներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:

Европейский парламент сегодня принял резолюцию по случаю 100-летия Геноцида армян, в которой содержится призыв к Турции встать лицом к лицу с собственным прошлым и признать Геноцид армян.
«Накануне столетней годовщины Европарламент воздает дань уважения памяти 1.5 млн невинных армянских жертв, пострадавших в Османской империи, в духе европейской солидарности и справедливости присоединяется к церемониям по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян, и призывает Еврокомиссию и Европейский совет последовать его примеру», - отмечается в резолюции.
В принятом тексте содержится ссылка на резолюцию Европарламента от 18 июня 1987 года, в которой отмечается, что трагические события, имевшие место в период 1915-1917 гг. против армян на территории Османской империи, согласно Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него от 1948 года представляет собой Геноцид, «Европейский парламент воздает дань памяти невинных жертв всех геноцидов и преступлений против человечности и предлагает учредить Международный день памяти геноцидов.
Европарламент также приветствует заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана и премьер-министра Ахмета Давутоглу, в которых выражаются соболезнования и признаются злодеяния против армян в Османской империи, отмечая их как шаг в верном направлении. В то же время ЕП поощряет Турцию использовать повод столетия Армянского Геноцида в качестве важной возможности продолжать свои усилия, включая открытие архивов, признание собственного прошлого, признание Геноцида армян, что проложит путь к искреннему примирению между турецким и армянским народами», - отмечается в документе.
Резолюция также призывает Армению и Турцию следовать процессу нормализации отношений без предусловий, ратифицировать и реализовать двусторонние протоколы, посредством открытия границы, и улучшения отношений.
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян приветствовал принятие Европарламентом этой резолюции.
«Резолюция является важным посланием Турции использовать 100-летие Геноцида армян для того, чтобы встать лицом к своей истории, признать Геноцид армян и тем самым проложить путь к истинному примирению между армянским и турецким народами.
Принятием этой резолюции Европейский парламент в очередной раз подтвердил свою приверженность защите прав человека и общечеловеческим ценностям», - отметил Эдвард Налбандян.
Президент Турции Эрдоган сказал ранее в среду, что его не интересуют результаты голосования в Европейском парламенте. По его словам, Турция уверенна относительно того, что имело место столетие назад, и все должны знать, что для Турции невозможно принятия подобного преступления.
Медиамакс напоминает, что 12 марта 2015 Европейский парламент принял годовой отчет по правам человека и демократии за 2013 год, в котором содержится призыв всем странам ЕС признать Геноцид, и поощряется поддержка признанию Геноцида со стороны стран-членов и институтов ЕС».