Էդվարդ Նալբանդյանը կարեւորել է ԵՀՔ վերանայման գործընթացը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ապրիլի 29-ին Բրյուսելում տեղի կունենան Հայաստան-Եվրամիություն արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման եւ հետընդունման համաձայնագրերի հարցերով համատեղ կոմիտեների հանդիպումները:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լյուքսեմբուրգում՝ Եվրոպական Միության եւ Արեւելյան գործընկերության արտգործնախարարների հանդիպմանը հայտարարել է՝ Հայաստանը հուսով է, որ այդ հանդիպումների արդյունքում կողմերը կկարողանան սկսել ԵՄ-ի հետ արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը։
«Ինչպես նախատեսված էր վիլնյուսյան գագաթաժողովում ընդունված Հայաստան-ԵՄ համատեղ հռչակագրում, մենք աշխատել ենք մեր հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ստեղծման ուղղությամբ։ Մարտի 16-ին Հայաստանի եւ ԵՄ բանակցային թիմերն ավարտեցին ապագա իրավական հիմքի շրջանակի շուրջ խորհրդակցությունները, եւ ակնկալում ենք, որ ԵՄ անդամ պետությունները կհաստատեն եվրոպական բանակցային թիմի մանդատը, եւ մենք կսկսենք բանակցությունները»,- ասել է ԱԳ նախարարը։
Խոսելով Հայաստան-ԵՄ քաղաքական երկխոսության մասին` Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ վերջին ամսվա ընթացքում այն բավականին հագեցած էր:
Նա կարեւորել է նաեւ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության վերանայման գործընթացը:
«Հայաստանը գտնում է, որ հնարավոր է լավագույնս օգտագործել տարբեր ինտեգրացիոն ձեւաչափերը՝ առավել հեռանկարային տեսլականի միջոցով, որը կարող է կառուցվել հնարավորությունների եւ ոչ թե անհամատեղելիության վրա՝ դրանով իսկ թույլ չտալով նոր բաժանարար գծերի ստեղծումը»,- նկատել է Էդվարդ Նալբանդյանը։

Налбандян считает важным пересмотр Восточного партнерства - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 29 апреля в Брюсселе состоятся встречи совместных комитетов по вопросам соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии между Арменией и Евросоюзом.
Как заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на встрече глав МИД Европейского союза и Восточного партнерства в Люксембурге, Армения надеется, что по итогам этих встреч можно будет начать диалог вокруг либерализации визового режима с ЕС.
«Как и было предусмотрено принятой в Вильнюсе совместной декларацией Армения-ЕС, мы работали в направлении создания новой правовой базы для наших отношений. 16 марта переговорные команды Армении и ЕС завершили консультации вокруг будущих правовых рамок, и мы ждем, что страны ЕС утвердят мандат европейской переговорной команды, чтобы начать переговоры»,- сказал глава МИД Армении.
Говоря о политическом диалоге между Арменией и ЕС, Эдвард Налбандян отметил, что в ходе последнего месяца он был достаточно насыщенным.
Он отметил также важность процесса пересмотра Политики соседства.
«Армения считает, что оптимально использовать различные интеграционные форматы можно благодаря наиболее перспективной концепции, которая может быть построена на возможностях, а не несовместимости, тем самым не допустив появления новых  разделительных линий»,- отметил Эдвард Налбандян.