Սերժ Սարգսյանը կմասնակցի Ռիգայի գագաթաժողովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը մայիսի 21-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Լատվիա՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության եւ ԵՄ «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովներին մասնակցելու նպատակով:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաեւ ՀՀ նախագահի երկկողմ ձեւաչափով հանդիպումներ:
Ռիգայի գագաթաժողովի շրջանակում ակնկալվում է Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կարգավորող նոր իրավական շրջանակի ձեւավորման շուրջ բանակցությունների մեկնարկը:
ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր ձեւաչափը քննարկվում է 2014թ. վերջից:
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրաժարվել է Ռիգայի գագաթաժողովին մասնակցությունից: Ինչպես հաղորդում է Trend-ը, համապատասխան հայտարարությամբ հանդես է եկել նրա օգնական Ալի Հասանովը:
Մասնակցությունից հրաժարումը, Ալի Հասանովի խոսքով, «պայմանավորված է նրանով, որ մինչեւ առաջին Եվրոպական խաղերի մեկնարկը շատ քիչ ժամանակ է մնացել, այդ կարեւոր միջոցառման նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտական փուլում են, եւ Ադրբեջանի նախագահի գրաֆիկը խիստ հագեցած է, այդ պատճառով նա չի կարող մասնակցել գագաթաժողովին»:

Президент Армении примет участие в Рижском саммите - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян 21 мая отправится с рабочим визитом в Латвию для участия в саммитах Европейской народной партии и «Восточного партнерства» ЕС.
В рамках визита запланированы также встречи двусторонние встречи президента Армении.
Ожидается, что в ходе Рижского саммита будет дан старт переговорам вокруг формирования новых правовых рамок, регулирующих отношения Армения-ЕС.
Новый формат сотрудничества Армения-ЕС обсуждается с конца 2014 года.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев не примет участия в саммите «Восточного партнерства» в Риге. Как сообщает Trend, об этом сказал сегодня помощник президента Азербайджана Али Гасанов.
По его словам, «в связи с тем, что до начала первых Европейских игр осталось очень мало времени и подготовительные работы к этому важному мероприятию находятся на завершающем этапе, график президента Азербайджана сильно уплотнен, и в связи с этим глава государства не сможет принять участия в саммите».