ԵՄ-ՀՀ ապագա համաձայնագրի շուրջ Ռիգայում «փոխըմբռնում կա» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռիգայում ընթացող Եվրամիության Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի շրջանակում ընդունված հռչակագրում նշվում է, որ «Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ ապագա համաձայնագրի շուրջ փոխըմբռնում կա»:
ԵՄ անդամ-պետությունների եւ գործընկեր երկրների ներկայացուցիչները ողջունել են «փոխըմբռնումը, որը ձեռք է բերվել Հայաստանի եւ Եվրամիության ապագա համաձայնագրի վերաբերյալ, որը միտված է լինելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը»:
ԵՄ-ն ողջունել է նաեւ Հայաստանի առաջընթացը վիզային ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի համաձայնագրերի իրականացման հարցում՝ նշելով, որ առաջընթացի պահպանման պարագայում ակնկալում են Հայաստանի հետ մեկնարկել վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ բանակցությունները:
ՀՀ-ի հետ ակնկալվում է նաեւ ամփոփել հետազոտությունների եւ նորարարությունների «Horizon 2020» ծրագրի շուրջ բանակցությունները եւ սկսել Ավիացիոն համաձայնագրի բանակցությունները:
Նախատեսվում է նաեւ սկսել Հայաստանի՝ Փոքր ու միջին ձեռնարկությունների մրցունակության ծրագրերին (COSME) միանալու շուրջ բանակցությունները:

В Риге достигнуто «взаимопонимание» по новому соглашению Армения-ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. В рамках Рижского саммита Восточного партнерства принята декларация, в которой отмечается, что «достигнуто взаимопонимание вокруг будущего соглашения по отношениям Армения-Евросоюз».
Представители стран-членов ЕС и партнерских государств приветствовали «взаимопонимание, достигнутое вокруг будущего соглашения между Арменией и Евросоюзом, ориентированного на дальнейшее развитие и укрепление всеобъемлющего сотрудничества во всех сферах, представляющих двусторонний интерес».
ЕС приветствовал также прогресс Армении в вопросе реализации соглашения по упрощению визового режима и реадмиссии, отметив, что в случае сохранения прогресса будет возможно начать переговоры вокруг либерализации визового режима с Арменией.
Планируется также подвести итоги переговоров вокруг программы исследований и инноваций Horizon 2020 и начать переговоры по Авиационному соглашению.
Предусматривается дать старт переговорам по присоединению Армении к программам Конкурентоспособности малого и среднего бизнеса (COSME).