Ճապոնիան Հայաստանում առաջին ռեզիդենտ դեսպանն ունի
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ճապոնիայի առաջին ռեզիդենտ դեսպան Էյձի Տագուչին:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում Ճապոնիայի նորաբաց դեսպանության աշխատանքը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման դինամիկան պահպանելու, բոլոր բնագավառներում հայ-ճապոնական բարեկամական կապերը խորացնելու եւ երկկողմ բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու գործին:
Դեսպանն էլ վստահեցրել է, որ կներդնի բոլոր ջանքերը՝ պահպանելու նախկին դեսպան Տիկահիտո Հարադայի պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում միջպետական հարաբերություններում ձեռքբերված առաջընթացն ու կխորացնի համագործակցությունը:

Первый посол-резидент Японии вручил грамоты президенту Армении
Ереван /Медиамакс/. Первый посол-резидент Японии в Армении Эйдзи Тагучи вручил сегодня верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну.
Серж Саргсян выразил надежду, что работа недавно открывшегося в Ереване посольства Японии будет способствовать поддержанию динамики развития двусторонних отношений, углублению дружеских армяно-японских отношений во всех сферах и реализации двусторонних договоренностей, достигнутых на высшем уровне.
Посол, в свою очередь, заверил, что приложит все усилия, чтобы сохранить достигнутый в период деятельности предыдущего посла Тикахито Харада прогресс и углубить сотрудничество.