ԵՄ-ն ներկայացրել է վերանայված հարեւանության քաղաքականությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրամիությունն այսուհետ իր արեւելյան եւ հարավային գործընկերների հետ հարաբերություններում կդրսեւորի ճկունություն եւ տարբերակված մոտեցում:
Այս մասին ասված է նախօրեին հրապարակված «Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության» (ԵՀՔ) վերանայման վերաբերյալ հայտարարությունում:
Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ԵՀՔ վերանայման նպատակով անցկացվել են ընդգրկուն խորհրդակցություններ ԵՄ անդամ պետությունների, գործընկեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի, միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
«ԵՀՔ վերանայման հետ կապված ստացվել է շուրջ 250 առաջարկություն, այդ թվում՝ Հայաստանի կառավարության կողմից: Այս վերանայումը պայմանավորված է նրանով, որ վերջին շրջանում շատ բան է փոխվել: Փոխվել են թե՛ հարեւան երկրները, թե՛ ԵՄ-ն եւ թե՛ ընդհանուր իրավիճակը հարեւանությունում»,- ասել է դեսպանը:
Նոր քաղաքականության շեշտը նախեւառաջ կդրվի կայունության ապահովման, տարբերակված մոտեցման եւ ավելի մեծ փոխադարձ պատկանելիության վրա:
Այսպիսով, ԵՄ-ն ընդունում է, որ միության ոչ բոլոր գործընկերներն են ձգտում համապատասխանել ԵՄ չափանիշներին, եւ յուրաքանչյուր երկրի նկրտումները հաշվի են առնվելու եւ արտացոլվելու են գործընկերության ձեւաչափի մեջ:
Նոր ԵՀՔ-ն կապահովի նաեւ առկա ֆինանսական միջոցների տրամադրման ավելի ճկուն եղանակներ, որպեսզի ԵՄ-ն կարողանա ավելի արագ արձագանքել հարեւանության նոր մարտահրավերներին:
Պյոտր Սվիտալսկին տեղեկացրել է, որ առաջիկա ամիսներին ԵՀՔ վերանայման վերաբերյալ տեղի կունենան բովանդակային քննարկումներ ԵՄ անդամ պետությունների եւ գործընկեր երկրների հետ՝ միասին որոշելու եւ ձեւավորելու հետագա հարաբերությունները:

ЕС представил обновленную политику соседства - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Евросоюз начнет проявлять гибкость и дифференцированный подход в отношениях с восточными и южными соседями.
Об этом говорится в опубликованном накануне заявлении относительно обновленной «Политики европейского соседства».
Как сказал сегодня на встрече с журналистами глава делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский, с целью пересмотра Политики европейского соседства проводились широкие совещания со странами ЕС, странами-партнерами, в том числе и Арменией, а также международными организациями и представителями гражданского общества.
«В связи с обновлением Политики европейского соседства было получено порядка 250 предложений, в том числе и от правительства Армении. Пересмотр обусловлен произошедшими за последнее время многочисленными изменениями. Изменения произошли и в соседних странах, и в ЕС, изменилась также общая обстановка в соседстве», - сказал посол.
Акцент в новой политике в основном будет сделан на обеспечении стабильности и дифференцированном подходе.
Таким образом, ЕС признает, что все партнеры союза стремятся соответствовать стандартам ЕС, и стремления каждой страны будут учтены и отражены в формате партнерства. Новая Политика европейского соседства обеспечит также более гибкие механизмы предоставления финансовых средств, чтобы ЕС мог быстрее реагировать на новые вызовы соседства.
Петр Свитальский сообщил, что в течение следующих месяцев будут проводиться обсуждения относительно содержательного пересмотра Политики европейского соседства со странами ЕС и партнерами для совместного формирования формата и будущих отношений.