Երեւանն արտահայտեց իր դիրքորոշումը Սու-24 խոցման կապակցությամբ
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի Ազգային Ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մտահոգություն է հայտնել Թուրքիայի զինված ուժերի կողմից Ռուսաստանի ռազմական ՍՈՒ-24 ինքնաթիռի խոցման կապակցությամբ:
ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայության հաղորդման համաձայն, նա այդ մասին ասել է նոյեմբերի 26-ին՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության Խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստի շրջանակում հանդիպելով ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ:
«Խոցել ահաբեկչության դեմ պայքարող ռազմական օդանավը՝ նշանակում է աջակցել ահաբեկիչներին: Նախորդ տարի Թուրքիայի փոքր եղբայր համարվող Ադրբեջանի հանցավոր ռեժիմի հրամանով հայկական ուղղաթիռի խոցումը հավանաբար Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարության մոտ տպավորություն է ստեղծել, թե կարող են նման ծանրագույն հանցանքներն անպատիժ մնալ: Աշխարհը փոխվում է, ձեւավորվում են քաղաքական նոր մոտեցումներ, նոր իրավիճակներ, եւ այդ ընթացքում Հայաստանն ապացուցել է, որ Ռուսաստանի դաշնակիցն է, որ ռուս ժողովուրդը մեզ համար եղբայրական ժողովուրդ է: Իսկ Թուրքիան, ցավոք, վերջին 100 տարում այդպես էլ չի փոխվել»,-նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա ասել է, որ Հայաստանը ողջունում է վերջին օրերին Դումայում շրջանառվող՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտման համար պատասխանատվություն նախատեսող օրենքի նախագծի ընդունումը:
Սերգեյ Նարիշկինը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին՝ միջազգային հարթակներում Ռուսաստանի Դաշնությանը աջակցելու համար: Նա ընդգծել է, որ անցյալի մեղքերը, ոճիրներն ու հանցանքները պետք է դատապարտվեն ըստ արժանվույն, ինչը հնարավորություն կտա խուսափելու նման հանցանքների կրկնությունից:
Սերգեյ Նարիշկինը իր խոսքում նշել է.
«Թուրքիան մեզ հարվածել է թիկունքից, ինչը հարիր է բացառապես վախկոտներին: Անշուշտ, կատարվածում մեղավոր է ոչ թե թուրք ժողովուրդը, այլ Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը: Իսկ այդ ծանրագույն հանցագործության համար Թուրքիայի քաղաքական իշխանությունը դեռ զղջալու է»:

Армения высказалась по поводу атаки на Су-24
Ереван/Медиамакс/. Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов выразил беспокойство в связи атакой вооруженных сил Турции на российский самолет Су-24.
Согласно сообщению пресс-службы парламента Армении, об этом он сказал 26 ноября на встрече с главой Госдумы России Сергеем Нарышкиным, состоявшейся в рамках пленарного заседания Парламентской ассамблеи Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Сбить самолет, который борется против терроризма, значит - поддержать террористов. Видимо, армянский вертолет, сбитый в прошлом году по приказу преступного режима Азербайджана, который считается «младшим братом» Турции, создал у политического руководства Турции впечатление, что подобные тяжелейшие преступления могут оставаться безнаказанными. Мир меняется, формируются новые политические подходы, новые ситуации, но за этот период Армения доказала, что является союзником России, что российский народ является братским для нас. А Турция, к сожалению, так и не изменилась за последние 100 лет», - отметил Эдуард Шармазанов.
Он сказал, что Армения приветствует внесенный в Думу законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян.
Сергей Нарышкин поблагодарил Армению за поддержку России на международной арене. Он подчеркнул, что грехи и преступления прошлого должны получить должное осуждение, что позволит избежать повторения подобных событий.
Сергей Нарышкин в своей речи отметил:
«Турция ударила нам в спину, что свойственно только трусам. Несомненно, в произошедшем повинен не турецкий народ, а политическое руководство Турции. А об этом тяжелейшем преступлении турецкие политические власти еще пожалеют».