Հայությունը պետք է մերժի ավելորդ ոգեւորվածության դրսեւորումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ-ում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը չպետք է դիտվի որպես երկկողմ հարաբերություններում ինչ-որ բան ապացուցելու կամ պարզելու միջոց։
Այս կարծիքն է հայտնել Հայաստանի ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը՝ Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով Պետդումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար քրեական հետապնդում նախատեսող օրնագծի շրջանառումը
«Ողջունելի է, որ ՀՀ ռազմավարական դաշնակիցը նոր մակարդակի է բարձրացնում  Ցեղասպանության դատապարտման հարցում պետական դիրքորոշումը։ Միեւնույն ժամանակ, մտածելու տեղիք է տալիս ժամանակը եւ հանգամանքները»,- ասել է Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը:
Խոսելով ռուս-թուրքական Մոսկվայի, Կարսի եւ այլ պայմանագրերի վերանայման հավանականության մասին՝ փորձագետը նշել է, որ դրա համար հարկավոր են աշխարհաքաղաքական ցնցումներ կամ ուժերի հարաբերակցության այնպիսի փոփոխություն, որտեղ ՀՀ-ն եւ ՌԴ-ն կլինեն հաղթող կողմում եւ կկիսեն ձեռք բերվածը։
«Հայությունը պետք է մերժի ավելորդ եւ չհիմնավորված ոգեւորվածության դրսեւորումները, քանզի հակառակ պարագան մեծ պատուհաս դարձավ 20-րդ դարի սկզբում։ Նման հարցերում հարկավոր է հայության հավաքական միտքը, իմաստնությունը եւ կարողությունը ծառայեցնել ի նպաստ շոշափելի եւ տեսանելի նպատակների»,- եզրափակել է Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը։

Востоковед: Армянам следует избегать чрезмерного воодушевления - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Вопрос криминализации отрицания Геноцида армян в России не стоит рассматривать как способ что-то доказать или выяснить в двусторонних отношениях.
Такое мнение выразил сегодня старший научный сотрудник Института востоковедения  НАН Армении Ваграм Тер-Матевосян, комментируя по просьбе Медиамакс внесение на рассмотрение в Госдуму РФ законопроекта о криминализации Геноцида армян.
«Прекрасно, что стратегический союзник Армении повышает на новый уровень государственную позицию по осуждению Геноцида. В то же время, вызывают беспокойство время и обстоятельства этого события»,- сказал Ваграм Тер-Матевосян.
Говоря о вероятности пересмотра Московского и Карского русско-турецких договоров, эксперт отметил, что для этого необходимы геополитические потрясения или такое изменение в расстановке сил, при котором Армения и Россия победят и начнут делить приобретенное.
«Армянам следует избегать проявлений лишнего и необоснованного воодушевления, поскольку обратная ситуация стала серьезной проблемой в начале 20-го века. В подобных вопросах следует использовать коллективный разум армян, мудрость и способности в пользу ощутимых и явных намерений»,- заключил Ваграм Тер-Матевосян.