Հայությունը պետք է մերժի ավելորդ ոգեւորվածության դրսեւորումները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՌԴ-ում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու հարցը չպետք է դիտվի որպես երկկողմ հարաբերություններում ինչ-որ բան ապացուցելու կամ պարզելու միջոց։
Այս կարծիքն է հայտնել Հայաստանի ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը՝ Մեդիամաքսի խնդրանքով մեկնաբանելով Պետդումայում Հայոց ցեղասպանության հերքման համար քրեական հետապնդում նախատեսող օրնագծի շրջանառումը
«Ողջունելի է, որ ՀՀ ռազմավարական դաշնակիցը նոր մակարդակի է բարձրացնում  Ցեղասպանության դատապարտման հարցում պետական դիրքորոշումը։ Միեւնույն ժամանակ, մտածելու տեղիք է տալիս ժամանակը եւ հանգամանքները»,- ասել է Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը:
Խոսելով ռուս-թուրքական Մոսկվայի, Կարսի եւ այլ պայմանագրերի վերանայման հավանականության մասին՝ փորձագետը նշել է, որ դրա համար հարկավոր են աշխարհաքաղաքական ցնցումներ կամ ուժերի հարաբերակցության այնպիսի փոփոխություն, որտեղ ՀՀ-ն եւ ՌԴ-ն կլինեն հաղթող կողմում եւ կկիսեն ձեռք բերվածը։
«Հայությունը պետք է մերժի ավելորդ եւ չհիմնավորված ոգեւորվածության դրսեւորումները, քանզի հակառակ պարագան մեծ պատուհաս դարձավ 20-րդ դարի սկզբում։ Նման հարցերում հարկավոր է հայության հավաքական միտքը, իմաստնությունը եւ կարողությունը ծառայեցնել ի նպաստ շոշափելի եւ տեսանելի նպատակների»,- եզրափակել է Վահրամ Տեր-Մաթեւոսյանը։

Armenians shouldn’t demonstrate excessive excitement
Yerevan /Mediamax/. The issue of criminalization of the Armenian Genocide in Russia shouldn’t be considered as a means of proving or figuring out anything in the bilateral relations.
Senior associate at the Institute of Oriental Studies of Armenian National Academy of Sciences Vahram Ter-Matevosyan expressed the opinion commenting upon Mediamax’s request on the submission of the draft law on criminalization of the Armenian Genocide to the Russian State Duma.
“We appreciate the fact that Armenia’s strategic ally brings the state stance on the Genocide condemnation up to a new level. At the same time, the timing and circumstances give us a good reason to think”, said Vahram Ter-Matevosyan.
Speaking about the possibility of revising Moscow and Kars Agreements between Russia and Turkey, the expert has noted that to this end, geopolitical shocks and such a shift in the correlation of forces is required that Armenia and Russia will be in the winning side and will share the achieved.
“Armenians should give up excessive and ungrounded excitement as the opposite thing was disastrous in early 20th century. In such cases, Armenians should demonstrate a united thought, wisdom and ability to serve them to tangible and visible goals”, concluded Vahram Ter-Matevosyan.