Անկարան Բեռլինին կոչ է արել «չոչնչացնել» հարաբերությունները
Երեւան: Մեդիամաքս: Պաշտոնական Անկարան զգուշացնում է Բեռլինին չվտանգել թուրք-գերմանական հարաբերությունները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւի ընդունմամբ:
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Գերմանիայի Բունդեսթագը հունիսի 2-ին կքննարկի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը: Բունդեսթագի խմբակցությունների արտաքին քաղաքական հարցերով մասնագետների մեծամասնությունն արդեն հստակ ազդանշան է տվել, որ իրենց քաղաքական ուժերն աջակցելու են բանաձեւի ընդունմանը:
Ինչպես գրում է թուրքական Hurriyet թերթը, Թուրքիայի փոխվարչապետ եւ կառավարության մամուլի խոսնակ Նուման Քուրթուլմուշը հույս է հայտնել, որ գերմանացի խորհրդարանականները կողմ չեն քվեարկի այդ բանաձեւին եւ չեն վտանգի Թուրքիայի եւ Գերմանիայի միջեւ հարաբերությունները:
Նրա բնորոշմամբ՝ Երկրորդ աշխարհամարտից ի վեր թուրք-գերմանական հարաբերությունները չափազանց անկեղծ են եղել:
«Ես հավատում եմ, որ Գերմանիայի խորհրդարանը չի ոչնչացնի այս հարաբերությունները՝ մի քանի քաղաքական գործիչների պատճառով: Եթե նրանք անեն դա (ընդունեն բանաձեւը- խմբ.), ապա այն կպարունակի մի տեքստ, որը չունի ոչ մի գիտական արժեք»,- ասել է Թուրքիայի կառավարության մամուլի խոսնակը:

Ankara calls on Berlin not to “destroy ” the relations - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Ankara warns Berlin not to jeopardize Turkish-German relations with adoption of Armenian Genocide Resolution.
Mediamax recalls that  the German Bundestag will discuss the Armenian Genocide issue on June 2. Most foreign policy experts of Bundestag factions have already given a clear signal that their political forces will support the resolution.
As Turkish Hurriyet newspaper writes, Turkish Deputy Prime Minister and Government Spokesperson Numan Kurtulmus expressed hope that German parliamentarians will not vote for this resolution and will not “destroy” the relations between Germany and Turkey.
According to him, Turkish-German relations have continued since World War II with “extreme sincerity”.
“I believe that the German parliament will not destroy this relationship out of respect for a few politicians. If they do such thing (edit.-adopt the resolution) it would consist solely of a text which has no scientific value”, said the Turkish Government Spokesperson.