Հայաստանը ողջունել է Բունդեսթագի կողմից բանաձեւի ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը ողջունում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի կողմից հայերի եւ այլ քրիստոնյա ժողովուրդների դեմ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը։
Այս մասին ասված է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի տարածած հայտարարությունում:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարությունը՝ Բունդեսթագի կողմից ընդունված այս բանաձեւի հետ միասին, հանդիսանում են Գերմանիայի արժեքավոր ներդրումը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործում, այլեւ ընդդեմ ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում։
Մինչ այսօր Գերմանիան եւ Ավստրիան, որպես Օսմանյան կայսրության նախկին դաշնակիցներ, ընդունում են Հայոց ցեղասպանության իրականացման մեջ իրենց պատասխանատվության բաժինը, ապա Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են համառորեն ժխտել Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանության անհերքելի փաստը։
Միջազգային հանրությունը հարյուր մեկ տարի սպասում է, որ Թուրքիան կառերեսվի իր պատմությանը»,- ասված է ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Նշենք, որ Բունդեսթագում ընդունված բանաձեւը ոչ միայն ճանաչում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված ոճիրը որպես ցեղասպանություն, այլեւ մատնանշում է այդ հանցագործությունում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը:

Армения приветствовала решение Бундестага по признанию Геноциду - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения приветствует принятие Бундестагом Германии резолюции о Геноциде армян и других христианских народов.
Об этом говорится в заявлении министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна.
«Заявление президента Йоахима Гаука, сделанное к 100-летней годовщине Геноцида, наряду с принятой резолюцией Бундестага стали ценным вкладом Германии не только в дело международного признания и осуждения Геноцида армян, но и во всеобщую борьбу против геноцидов и преступлений против человечества.
В то время как Германия и Австрия, которые были союзниками Османской империи, признают свою долю ответственности за Геноцид армян, турецкие власти продолжают упорно отвергать неопровержимый факт осуществления геноцида в Османской империи.
Мировое сообщество ждет 101 год, чтобы Турция посмотрела в лицо свей истории», - говорится в заявлении главы МИД Армении.
Отметим, что в резолюции не только названо геноцидом преступление, совершенное против армян в Османской империи, но и указана историческая ответственность Германии за него.