Հայաստանը ողջունել է Բունդեսթագի կողմից բանաձեւի ընդունումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանը ողջունում է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի կողմից հայերի եւ այլ քրիստոնյա ժողովուրդների դեմ իրականացված ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը։
Այս մասին ասված է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի տարածած հայտարարությունում:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ նախագահ Յոախիմ Գաուկի հայտարարությունը՝ Բունդեսթագի կողմից ընդունված այս բանաձեւի հետ միասին, հանդիսանում են Գերմանիայի արժեքավոր ներդրումը ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման եւ դատապարտման գործում, այլեւ ընդդեմ ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման համամարդկային պայքարում։
Մինչ այսօր Գերմանիան եւ Ավստրիան, որպես Օսմանյան կայսրության նախկին դաշնակիցներ, ընդունում են Հայոց ցեղասպանության իրականացման մեջ իրենց պատասխանատվության բաժինը, ապա Թուրքիայի իշխանությունները շարունակում են համառորեն ժխտել Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված ցեղասպանության անհերքելի փաստը։
Միջազգային հանրությունը հարյուր մեկ տարի սպասում է, որ Թուրքիան կառերեսվի իր պատմությանը»,- ասված է ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունում:
Նշենք, որ Բունդեսթագում ընդունված բանաձեւը ոչ միայն ճանաչում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի հանդեպ իրականացված ոճիրը որպես ցեղասպանություն, այլեւ մատնանշում է այդ հանցագործությունում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը:

Yerevan /Mediamax/. Armenia welcomes the German Bundestag’s approval of the resolution on recognition of the Genocide committed against Armenians and other Christian peoples.
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said this in his statement.
“President Joachim Gauck’s statement on the occasion of the Centenary of the Armenian Genocide together with this resolution adopted by Bundestag are Germany’s valuable contribution not only to the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide, but also to the universal fight for the prevention of genocides, crimes against humanity.
While Germany and Austria, as former allies of the Ottoman Empire, are today acknowledging their part of responsibility in the Armenian Genocide, the authorities of Turkey are continuing to obstinately reject the undeniable fact of genocide committed by the Ottoman Empire.
The international community has been waiting for 101 years that Turkey would face its history,” says the statement of Armenian Foreign Minister.
It is worth noticing that the resolution approved by Bundestag not only recognizes the actions carried out by the Ottoman Empire against the Armenian population as genocide, but also points out Germany’s historical responsibility in this crime.